ქეთევან ციხელაშვილმა თბილისის საკრებულოში სახელმწიფო სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა წარადგინა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე თბილისის საკრებულოში წარსდგა. ქეთევან ციხელაშვილმა ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომისიის სხდომაზე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმა წარადგინა.
სხდომა კომისიის თავმჯდომარემ გულიკო ზუმბაძემ გახსნა. მან აღნიშნა, რომ სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით თბილისის საკრებულო მერიასთან ერთად დედაქალაქისთვის 2016 წლის სამოქმედო გეგმას შეიმუშავებს და ანგარიშს სახელმწიფო მინისტრის აპარატს წარუდგენს.
ქეთევან ციხელაშვილმა სახელმწიფო სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის ძირითადი მიმართულებები და დოკუმენტებში ასახული სიხალეები მიმოიხილა. სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ დოკუმენტები ადგილობირივი გამოცდილების გათვალისწინებით, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად შემუშავდა და პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართული როგორც საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების და ადგილობრივი ექსპერტები, ისე ეროვნულ უმცირესობათა საკითხებში ეუთოს უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლები. მან ყურადღება გაამახვილა სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის ისეთი თემების მნიშვნელობაზე, როგორიც არის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთათვის სახელმწიფო ენის სწავლების ხელშეწყობა, ინფორმაციისა და მედიის ხელმისაწვდომობა, ხარისხიანი განათლება და კულტურული თვითმყოფადობის შენარჩუნება.
„მნიშვნელოვანია, რომ დედაქალაქის საკრებულო სამოქალაქო ინტეგრაციის
მიმართულებით თანამშრომლობისთვის მზადაა. თბილისი ამ მხრივ მართლაც უნიკალური ძეგლი და ცოცხალი სიმბოლოა, სადაც მრავალი ეთნიკური ჯგუფისა და რელიგიის წარმომადგენლები საუკუნეების განმავლობაში მშვიდობიანად თანაცხოვრობენ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ასევე, აღნიშნა, რომ დოკუმენტები ითვალისწინებს არა მხოლოდ მსხვილი, არამედ მცირერიცხოვანი ეთნიკური ჯგუფების სრულფასოვანი ინტეგრაციის ხელშეწყობას და ამგვარი ჯგუფების ენების სწავლების სტანდარტების შემუშავებას.
დღევანდელ სხდომაში ასევე მონაწილეობდნენ თბილისის მერიის, თბილისში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ მათ კითხვებსაც უპასუხა.

Первый заместитель Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия выступила в Сакребуло Тбилиси. Кетеван Цихелашвили на заседании комиссии по защите прав человека и гражданской интеграции представила государсвенную стратегию гражданского равноправия и интеграции и план действий 2015-2020 гг.
Заседание открыла председатель комиссии Гулико Зумбадзе. Она отметила, что Сакребуло Тбилиси вместе с Мэрией разработают план действий 2016 г. в направлении гражданской интеграции и отчет представят Аппарату Госминистра.
Кетеван Цихелашвили рассмотрела основные направления государственной стратегии и плана действий, а также отображенные в документах новости. Первый заместитель Госминистра отметила, что документы были разработаны согласно международных страндартов с учетом местного опыта и в процесс были активно подключены, как местные эксперты и эксперты национальных меньшинств жителей Грузии, так и представители Верховного Комиссара ОБСЕ по вопросам национальных меньшинств. Она заострила внимание на важности таких тем стратегии и плана действий, как содействие представителям этнических меньшинств в изучении государственного языка, доступность к информации и медии, качественное образование и сохранение культурной самобытности.
«Новостью является то, что эти документы учитывают полноценное содействие интеграции не только крупных, но и малочисленных этнических групп и разработку стандартов языкового обучения подобных групп. Так же новым направлением является гендерный мейнстриминг и забота по защите прав женщин», заявила Кетеван Цихелашвили.
В сегодняшнем заседании принимали участие представители Мэрии Тбилиси, жители энтических меньшинств Тбилиси и представители неправительственных организаций. Первый заместитель Госминистра также ответила на их вопросы.