შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა პროექტ Coberm-ის მესამე ფაზის დაწყებისადმი მიძღვნილ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა. პაატა ზაქარეიშვილმა ნდობის აღდგენის პროცესში Coberm-ის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, რომ Coberm-ის პირველი და მეორე ფაზის ფარგლებში დაფინანსდა არაერთი ქართულ-აფხაზური და ქართულ-ოსური ინიციატივა, რომლებიც მოიცავდა ჰუმანიტარული ჩართულობის თითქმის ყველა სფეროს და მიმართულებას.
“Coberm-ი მაღალი ნდობით სარგებლობს არა მხოლოდ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების, არამედ აფხაზური და ოსური ორგანიზაციების მხრიდანაც. იმედს გამოვთქვამთ, რომ მიუხედავად არსებული რთული ვითარებისა, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები მოახერხებენ Coberm-ის ამ ახალ ფაზაში მონაწილეობას. აფხაზური და ოსური სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა და აქტიური მონაწილეობა უკიდურესად მნიშვნელოვანია შერიგებისა და ნდობის აღდგენის პროცესის წარმატებისთვის, ასევე კონფლიქტის ტრანსფორმაციის მიზნებისთვის“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ Coberm-ი შესაძლებლობას აძლევს გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრებ პირებს გაიცნონ ერთმანეთი, დაამყარონ კონტაქტები და აღმოაჩინონ საერთო ინტერესები.
სახელმწიფო მინისტრმა პროექტის მესამე ფაზის დაფინანსებისთვის მადლობა გადაუხადა ევროკავშირის დელეგაციას საქართველოში და გაეროს განვითარების პროგრამას (UNDP).

Паата Закареишвили принял участие во встрече, приуроченной к началу третьей фазы Coberm
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили принял участие во встрече, приуроченной к началу третьей фазы проекта Coberm. Паата Закареишвили высказался о значении Coberm в процессе восстановления доверия.
Государственный министр отметил, что в рамках первой и второй фаз Coberm была профинансирована не одна грузино-абхазская и грузино-осетинская инициатива, которые включали в себя практически все сферы и направления гуманитарной вовлеченности.
«Coberm пользуется высоким доверием не только местных НПО, но и абхазских и осетинских организаций. Я выражаю надежду, что, несмотря на существующее сложное положение, представителям гражданского общества удастся принять участие в новой фазе Coberm. Вовлеченность и активное участие абхазского и осетинского гражданского общества крайне важны для достижения успеха в процессе примирения и восстановления доверия, а также для трансформации целей конфликта», - заявил Государственный министр.
Он также отметил, что Coberm предоставляет лицам, проживающим по обе стороны разделительной линии, возможность познакомиться друг с другом, установить контакты и найти общие интересы.
Государственный министр поблагодарил за финансирование третьей фазы проекта Делегацию ЕС в Грузии и Программу развития Организации Объединенных Наций (ПРООН).