ქ. ახალციხეში სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია გაიმართა. დოკუმენტები მუნიციპალიტეტის თემის წარმომადგენლებს და სომეხ ახალგაზრდობებს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის წარმომადგენელმა სამცხე-ჯავახეთში არტიუშ მელქონიანმა გააცნო. ასევე პრეზენტაციაზე მონაწილეობდა "სამოქალაქო განათლება სამართლებრივი სახელმწიფოსათვის"-ის თავმჯდომარე სედა მელქუმიანი.
შეხვედრის მონაწილეებს მინისტრის წარმომადგენელმა გააცნო სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის ძირითადი მიმართულებები, მიზნები და დაგეგმილი ღონისძიებები. შეხვედრის მონაწილეები განათლების, მათ შორის სახელმწიფო ენის სწავლების საკითხით დაინტერესდნენ. არტიუშ მელქონიანმა მათ კითხვებსაც უპასუხა.
შეხვედრაში, რომელიც ქ.ახალციხის გუბერნიის შენობაში გაიმართა, მონაწილეობდნენ ახალციხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დეპუტატი ჰამბარცუმ ბაბოიანი, ქ.ახალციხის მერის წარმომადგენელი გევორქ ჰაკოპიანი, ახალციხის მერიის თანომშრომლები, გუბერნიის რეგიონალური განვითარების სამსახურის უფროსი მარინა გაჩეჩილაძე, ახალციხის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეროვნებით სომეხი სტუდენტები, ახალციხის საჯარო სკოლების უფროსკლასელები, სომხური ენის პედაგოგები, ახალციხის მუნიციპალიტეტის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და ხელმძღვანელები.

Presentation of the State Strategy on Civic Equality and Integration and its respective Action Plan for 2015-2020 took place in Akhaltsikhe. Representative of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality in Samtskhe-Javakheti Mr. Artush Melkonyan introduced the documents with community representatives and Armenian youngsters. Ms. Seda Melkumyan, Chairperson of the organization “Civil Education for Legal State” participated into the presentation as well.
Representative of the Minister reviewed the basic areas of the State Strategy and the Action Plan, its goals and planned activities. Participants of the meeting showed interest towards education, including the teaching of State Language. Mr. Artush Melkonyan responded to the questions of the audience as well.
The meeting took place at Governor’s Office in Akhaltsikhe. Deputy of the Council from Akhaltsikhe Municipality Mr. Hambartsum Baboyan, representative of Akhaltsikhe City Hall Mr. Gevork Hakopian, representatives of Akhaltsikhe City Hall, the Head of Regional Development Service of the Governor’ Office Ms. Marina Gachechiladze, Armenian students of Akhaltsikhe State University, senior pupils of Akhaltsikhe Public School, Armenian-language teachers, representatives and chairpersons of NGOs operating in Akhaltsikhe took part into the meeting.