სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა აზერბაიჯანული და სომხური ენისა და ლიტერატურის პედაგოგებისთვის მიღება გამართა
20 თებერვალი 2016
„გილოცავთ მშობლიური ენის საერთაშორისო დღეს, რომელიც თქვენთვის პროფესიული დღეცაა. სახელმწიფოს სახელით მადლობა მინდა გადაგიხადოთ და დაგიდასტუროთ, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ენისა და კულტურის დასაცავად ჩვენი ძალისხმევა მომავალშიც გაგრძელდება. საქართველოში ორასზე მეტი საჯარო სკოლაა, სადაც სწავლა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების მშობლიურ ენაზე მიმდინარეობს. ჩვენი ამოცანაა, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები, რომლებიც მშობლიურ ენაზე ამთავრებენ სკოლას, ასევე კარგად ფლობდნენ სახელმწიფო ენას. ჩვენ უნდა აღვზარდოთ მოქალაქეები, რომლებიც იქნებიან საზოგადოების სრულფასოვანი წევრები და ამავე დრო თავის იდენტობაში დაცულები“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში ქვემო ქართლისა და სამცხე ჯავახეთის საჯარო სკოლების 50-მდე აზერბაიჯანული და სომხური ენისა და ლიტერატურის პედაგოგებს სიგელები - „მშობლიური ენის სწავლებასა და დაცვაში შეტანილი წვლილისთვის“ და სიმბოლური საჩუქრები გადაეცათ.
ღონისძიებას დაესწრო შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური.

Аппарат Государственного министра провел прием для педагогов азербайджанского и армянского языков и литератур
20 February 2016
«Поздравляю с Международным днем родного языка, который является для вас и профессиональным днем. От лица государства я хочу поблагодарить вас и подтвердить, что наши усилия по защите языка и культуры национальных меньшинств будут продолжены и в будущем. В Грузии более двухсот государственных школ, на которых обучение ведется на родном для представителей национальных меньшинств языке. Наша задача состоит в том, чтобы представители национальных меньшинств, которые заканчивают школы на родном языке, также хорошо владели и государственным языком. Мы должны вырастить граждан, которые станут полноценными членами общества, при этом защищенными в своей идентичности»,- заявил Паата Закареишвили.
В рамках мероприятия, около 50 педагогам азербайджанского и армянского языков и литератур из государственных школ Квемо Картли и Самцхе-Джавахети были переданы дипломы «За вклад, внесенный в преподавание и защиту родного языка» и символические подарки.
На мероприятии присутствовали первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и заместитель министра образования и науки Лия Гигаури.