სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა აზერბაიჯანული და სომხური ენისა და ლიტერატურის პედაგოგებისთვის მიღება გამართა
20 თებერვალი 2016
„გილოცავთ მშობლიური ენის საერთაშორისო დღეს, რომელიც თქვენთვის პროფესიული დღეცაა. სახელმწიფოს სახელით მადლობა მინდა გადაგიხადოთ და დაგიდასტუროთ, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ენისა და კულტურის დასაცავად ჩვენი ძალისხმევა მომავალშიც გაგრძელდება. საქართველოში ორასზე მეტი საჯარო სკოლაა, სადაც სწავლა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების მშობლიურ ენაზე მიმდინარეობს. ჩვენი ამოცანაა, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები, რომლებიც მშობლიურ ენაზე ამთავრებენ სკოლას, ასევე კარგად ფლობდნენ სახელმწიფო ენას. ჩვენ უნდა აღვზარდოთ მოქალაქეები, რომლებიც იქნებიან საზოგადოების სრულფასოვანი წევრები და ამავე დრო თავის იდენტობაში დაცულები“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში ქვემო ქართლისა და სამცხე ჯავახეთის საჯარო სკოლების 50-მდე აზერბაიჯანული და სომხური ენისა და ლიტერატურის პედაგოგებს სიგელები - „მშობლიური ენის სწავლებასა და დაცვაში შეტანილი წვლილისთვის“ და სიმბოლური საჩუქრები გადაეცათ.
ღონისძიებას დაესწრო შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური.

State Minister’s Office Hosted a Reception for the Teachers of Azerbaijani and Armenian Languages and Literature
20 February 2016
“Congratulations on the International Mother Language Day, which is a professional day for you indeed. On behalf of Georgia, I would like to extend my thanks to you and confirm that our undertakings for the protection of language and culture of ethnic minorities will be sustainable in future as well. Georgia has more than 200 public schools, where the ethnic minority representatives are taught into their native language. Our objective is that ethnic minorities, who graduate from schools into native language, are proficient into State Language as well. We should tutor our citizens, who are fully-fledged members of our society and their identities enjoy preservation, at the same time,” – Mr. Paata Zakareishvili declared.
Approximately 50 teachers of Azerbaijani and Armenian languages and literature from Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti were granted deeds and symbolic gifts for the “Contribution to the Teaching and Protection of Native Language.”
The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili and the Deputy Minister for Education and Science Ms. Lia Gigauri took part into the meeting as well.