ჩეჩენი და ინგუში ხალხის დეპორტაციის 72 წლისთავის აღსანიშნავად ხსოვნის საღამო გაიმართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში ჩეჩენი და ინგუში ხალხის დეპორტაციის 72 წლისთავისადმი მიძღვნილი ხსოვნის საღამო გაიმართა.
საღამოს სხვადასხვა სამეცნიერო წრის წარმომადგენლები, საზოგადო მოღვაწეები, საქართველოს უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტები და პანკისის ხეობიდან ჩამოსული სტუმრები დაესწრნენ.
გამომსველებმა გაიხსენეს ის მძიმე პერიოდი, რომელიც ჩრდილო კავკასიელებმა მასობრივი გასახლებების დროს გამოიარეს. ასევე, საღამოზე ნაჩვენები იყო გასახლების პროცესის ამსახველი დოკუმენტური კადრები, ტრაგედიის მონაწილე პირების პორტრეტები და ამ თემაზე გადაღებული ფილმი.
როგორც ცნობილია, 1944 წლის 23 თებერვალს საბჭოთა ხელისუფლების განკარგულებით, ერთი დღე–ღამის განმავლობაში ჩეჩენი და ინგუში ხალხი მთლიანად აყარეს საკუთარი მიწიდან და შუა აზიის ქვეყნებში გადაასახლეს. 2004 წელს ევროპის პარლამენტმა ჩეჩნებისა და ინგუშების გასახლება გენოციდის აქტად ოფიციალურად აღიარა.

Under the arrangement of the State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality, the event in the memory of the 72nd anniversary of the deportation of Chechen and Ingush people took place at the National Library of Georgia.
Representatives of academic circles, public figures, graduates of Georgian higher academic institutions, as well as guests from the Pankisi Gorge took part into the meeting.
The keynote speakers reflected on the difficult period, where the North Caucasians struggled against mass expulsion. The event represented a short documentary, replicating the expulsion process, portraits of the victims who lost their lives during the tragedy and the movie.
According to the historical records, under the decree of the Soviet Authorities dating 23rd February, 1944, the Chechen and Ingush communities were displaced from their lands and deported into Central Asian countries. European Parliament officially recognized the Genocide of Chechen and Ingush people in 2004.