ჩეჩენი და ინგუში ხალხის დეპორტაციის 72 წლისთავის აღსანიშნავად ხსოვნის საღამო გაიმართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში ჩეჩენი და ინგუში ხალხის დეპორტაციის 72 წლისთავისადმი მიძღვნილი ხსოვნის საღამო გაიმართა.
საღამოს სხვადასხვა სამეცნიერო წრის წარმომადგენლები, საზოგადო მოღვაწეები, საქართველოს უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტები და პანკისის ხეობიდან ჩამოსული სტუმრები დაესწრნენ.
გამომსველებმა გაიხსენეს ის მძიმე პერიოდი, რომელიც ჩრდილო კავკასიელებმა მასობრივი გასახლებების დროს გამოიარეს. ასევე, საღამოზე ნაჩვენები იყო გასახლების პროცესის ამსახველი დოკუმენტური კადრები, ტრაგედიის მონაწილე პირების პორტრეტები და ამ თემაზე გადაღებული ფილმი.
როგორც ცნობილია, 1944 წლის 23 თებერვალს საბჭოთა ხელისუფლების განკარგულებით, ერთი დღე–ღამის განმავლობაში ჩეჩენი და ინგუში ხალხი მთლიანად აყარეს საკუთარი მიწიდან და შუა აზიის ქვეყნებში გადაასახლეს. 2004 წელს ევროპის პარლამენტმა ჩეჩნებისა და ინგუშების გასახლება გენოციდის აქტად ოფიციალურად აღიარა.

Состоялся вечер памяти, посвященный 72-ой годовщине депортации чеченского и ингушского народов
При организации аппарата Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия в Национальной библиотеке парламента Грузии, состоялся вечер памяти, посвященный 72-ой годовщине депортации чеченского и ингушского народов.
На вечере присутствовали представители различных научных кругов, общественные деятели, студенты высших учебных заведений Грузии и гости, прибывшие из Панкисского ущелья.
Выступающие вспомнили тот сложный период, который жители Северного Кавказа перенесли во время массового переселения. Также на вечере были показаны документальные кадры, отражающие процесс переселения, портреты участников трагедии и фильмы, снятые на эту тему.
Известно, что 23 февраля 1944 года, по приказу советского правительства, за одни сутки чеченский и ингушский народы были полостью сосланы с родной земли и переселены в страны Средней Азии. В 2004 году Европейский парламент официально признал переселение чеченцев и ингушей актом геноцида.