შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ნიქოზის საბავშვო ბაღის მასწავლებლებს და აღსაზრდელებს ქალთა საერთაშორისო დღე, 8 მარტი წინასწარ მიულოცა და საჩუქრები გადასცა.
„ქვემო ნიქოზში ჩამოვედით, რომ ქალთა საერთაშორისო დღე და დედის დღე მივულოცო ბაღის პედაგოგებს და ჩვენი მხარდაჭერა გამოვხატო ყველა ქალის, დედის მიმართ, რომლებიც საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს ცხოვრობენ. ეს ადამიანები არიან ჩვენი დროის გმირები. ისინი არა მხოლოდ საკუთარი ოჯახების ნათელი მომავლისთვის იბრძვიან, ზრდიან ხალისიან ბავშვებს, არამედ იცავენ სამშობლოს. აქედან რამდენიმე მეტრში საოკუპაციო ხაზი, მავთულხლართებია, რომელიც ამ ადამინების ყოველდღიურ ცხოვრებას ამძიმებს. თუმცა, ეს ოჯახები ახერხებენ დამაგრდნენ აქ და იბრძოლონ უკეთესი მომავლისთვის. აქვე მინდა, 8 მარტი და დედის დღე განსაკუთრებით დევნილ და ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრებ ქალებს მივულოცო. სამწუხაროდ, მათ ჯერ კიდევ მძიმე ყოფაში უწევთ ცხოვრება. 8 მარტს და დედის დღეს ვულოცავ ასევე, გალში და ახალგორში მცხოვრებ ქალებს, დედებს, პედაგოგებს, რომლებიც განსაკუთრებული წნეხის ქვეშ არიან და ყოველდღიურად ირღვევა მათი უფლებები.
ვპირდები, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებებისთვის, განათლების შეუზღუდავად მიღების უფლებისთვის, დევნილების ღირსეულად დაბრუნებისთვის ბრძოლას გავაგრძელებთ, ჩვენი სამშობლოს დეოკუპაციის ბრძოლასთან ერთად“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
დღესვე სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ სოფელ ქვემო ნიქოზში მცხოვრებ მრავალშვილიან, სოციალურად დაუცველ ზუბაშვილების ოჯახს 8 მარტი და დედის დღე მიულოცა და საჩუქრად პლაზმური ტელევიზორი გადასაცა.
ღონისძიებას ასევე დაესწრნენ გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელი დავით ონიაშვილი და მუნიციპალიტეტის ბაღების გაერთიანების თავმჯდომარე გიორგი გელეაშვილი.

Mrs. Ketevan Tsikhelashvili Congratulated on March 8th to Teachers and Large Family at Kvemo Nikozi Kindergarten
7 March 2016
“I have traveled to Kvemo Nikozi to congratulate on International Women’s Day and Mothers’ Day to teachers of the kindergarten; I express my support to all women and mothers who live in the vicinity of occupation line. These people are modern heroes. They struggle not only for the bright future of their families, they bring up not just happy kids, but defend their country as well. There is an occupation line and barbed wires from couple of meters away, creating further difficulties into their daily lives. Nevertheless, these families somehow manage to settle here and fight for their better future. Hereby, I would like to extend my congratulations specifically to those women who remain either internally displaced or live in the occupied regions. I congratulate March 8 and Mothers’ Day to the women who live in Gali and Akhalgori; mothers and teachers who are subject to pressure and their rights are violated each and every day.
I promise to continue struggle for human rights in the occupied territories, right to unlimited education and dignified return of IDPs together with the de-occupation of our country,” – Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared.
Today also, the Deputy State Minister congratulated to March 8 and Mothers’ Day to socially vulnerable, large family of Zubashvili and granted a TV set.
Head of Gori Municipality Mr. Davit Oniashvili and Mr. Giorgi Geleashvili, the Head of Kindergartens’ Union of the municipality attended the event.