შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ნიქოზის საბავშვო ბაღის მასწავლებლებს და აღსაზრდელებს ქალთა საერთაშორისო დღე, 8 მარტი წინასწარ მიულოცა და საჩუქრები გადასცა.
„ქვემო ნიქოზში ჩამოვედით, რომ ქალთა საერთაშორისო დღე და დედის დღე მივულოცო ბაღის პედაგოგებს და ჩვენი მხარდაჭერა გამოვხატო ყველა ქალის, დედის მიმართ, რომლებიც საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს ცხოვრობენ. ეს ადამიანები არიან ჩვენი დროის გმირები. ისინი არა მხოლოდ საკუთარი ოჯახების ნათელი მომავლისთვის იბრძვიან, ზრდიან ხალისიან ბავშვებს, არამედ იცავენ სამშობლოს. აქედან რამდენიმე მეტრში საოკუპაციო ხაზი, მავთულხლართებია, რომელიც ამ ადამინების ყოველდღიურ ცხოვრებას ამძიმებს. თუმცა, ეს ოჯახები ახერხებენ დამაგრდნენ აქ და იბრძოლონ უკეთესი მომავლისთვის. აქვე მინდა, 8 მარტი და დედის დღე განსაკუთრებით დევნილ და ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრებ ქალებს მივულოცო. სამწუხაროდ, მათ ჯერ კიდევ მძიმე ყოფაში უწევთ ცხოვრება. 8 მარტს და დედის დღეს ვულოცავ ასევე, გალში და ახალგორში მცხოვრებ ქალებს, დედებს, პედაგოგებს, რომლებიც განსაკუთრებული წნეხის ქვეშ არიან და ყოველდღიურად ირღვევა მათი უფლებები.
ვპირდები, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებებისთვის, განათლების შეუზღუდავად მიღების უფლებისთვის, დევნილების ღირსეულად დაბრუნებისთვის ბრძოლას გავაგრძელებთ, ჩვენი სამშობლოს დეოკუპაციის ბრძოლასთან ერთად“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
დღესვე სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ სოფელ ქვემო ნიქოზში მცხოვრებ მრავალშვილიან, სოციალურად დაუცველ ზუბაშვილების ოჯახს 8 მარტი და დედის დღე მიულოცა და საჩუქრად პლაზმური ტელევიზორი გადასაცა.
ღონისძიებას ასევე დაესწრნენ გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელი დავით ონიაშვილი და მუნიციპალიტეტის ბაღების გაერთიანების თავმჯდომარე გიორგი გელეაშვილი.

Первый заместитель Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили заранее поздравила с Международным женским днем 8 марта педагогов и воспитателей детского сада села Квемо Никози Горийского муниципалитета и передала им подарки.
«Мы приехали в Квемо Никози, для того чтобы поздравить с Международным женским днем и днем матери педагогов детского сада и выразить свою поддержку всем женщинам, матерям, которые проживают вблизи оккупационной линии. Эти люди – герои нашего времени. Они борятся не только за светлое будущее своих семей, растят детей, но и защищают свою родину. В нескольких метрах отсюда находится оккупационная линия, колючая проволока, что усложняет их повседневную жизнь. Однако эти семьи находят возможность укрепиться на этом месте и бороться за лучшее будущее. Здесь же я хочу особенно поздравить с праздником 8 марта и днем матери беженцев и тех женщин, которые живут на оккупированных территориях. К сожалению им все еще приходится жить в трудных условиях. Я также поздравляю с 8 марта и днем матери женщин, матерей, педагогов живущих в Гали и Ахалгори, которые находятся под особенным гнетом и где ежедневно нарушаются их права.
Я обещаю, что, мы продолжим борьбу на оккупированных территориях, за права человека, за право без ограничения получать образование, за достойное возвращение беженцев, а также продолжим борьбу за деоккупацию нашей Родины.» - заявила Кетеван Цихелашвили.
Сегодня же заместитель Госминистра поздравила с 8 марта и днем матери живущую в селе Квемо Никози многодетную, социально незащищенную семью Зубашвили и передала им в подарок плазменный телевизор.
На мероприятии также присутствовали гамгебели Горийского муниципалитета Давид Ониашвили и председатель объединения детских садов муниципалитета Гиоргий Гелеашвили.