ქეთევან ციხელაშვილი ევროპის ცენტრალური უნივერსიტეტის სტუდენტებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტის სტუდენტებს შეხვდა.
შეხვედრაზე ქეთევან ციხელაშვილმა ახალგაზრდებს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარება გააცნო, ასევე ესაუბრა კონფლიქტის თემატიკაზე, ქართულ-აფხაზურ და ქართულ-ოსურ ურთიერთობებზე, მიმოიხილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით არსებული მდგომარეობა, ჯანდაცვის, განათლებისა და ეკონომიკური საკითხები. საუბარი ასევე შეეხო, მავთულხლართებისა და ხელოვნური ბარიერების შედეგად საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობის პრობლემებსა და კონფლიქტების მოგვარების სამომავლო პერსპექტივებს.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ, სტუდენტების ინტერესიდან გამომდინარე, ყურადღება გაამახვილა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მნიშვნელობაზე, კერძოდ კი აქცენტები გაკეთდა რუსეთის ოკუპაციის შედეგად წარმოქმნილ პრობლემებსა და მისგან მომდინარე სხვა გამოწვევებზე.
შეხვედრა კითხვა–პასუხის რეჟიმში წარიმართა. სტუდენტები დაინტერესდნენ კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში საქართველოს მთავრობის მიდგომით, ასევე საქართველოს ევროკავშირთან ინტეგრაციის, მათ შორის ვიზა ლიბერალიზაციის პროცესით და მისგან მომდინარე სარგებლის მნიშვნელობით აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობისათვის.

Кетеван Цихелашвили встретилась со студентами Центрально – Европейского университета
Первый заместитель Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась со студентами Центрально –Европейского университета.
На встрече Кетеван Цихелашвили ознакомила молодежь с существующей на оккупированной территории ситуацией, она также говорила на тему конфликта, о грузино- абхазских и грузино- осетинских отношениях, провела обзор о существующем положении, с точки зрения защиты прав человека на оккупированных территориях, а также о здравоохранении, образовании и экономики.
В разговоре были также затронуты проблемы населения, проживающего в деревнях прилегающих к оккупационной линии, созданной в следствии проведения колючей проволоки и искуственных барьеров, и будущие перспективы урегулирования конфликтов.
Исходя из интереса студентов, первый заместитель Госминистра, заострила внимание на важность международных Женевских дискуссий, в частности акцент был сделан на проблемы, создавшиеся в результате оккупации со стороны России и возникшие из-за этого вызовы.
Встреча проходила в режиме вопросов и ответов. Студенты заинтересовались подходом правительства Грузии к вопросам урегулирования конфликтов, интеграцией Грузии в Евросоюз, в том числе процессом либерализации виз и исходящего из этого блага для населения, проживающего в Абхазском и Цхинвальском регионах.