თურქეთის წამყვანმა უნივერსიტეტმა ქეთევან ციხელაშვილის სახელობის სტიპენდია დააწესა
თურქეთის ერთ-ერთმა წამყვანმა საერთაშორისო უნივერსიტეტმა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის ქეთევან ციხელაშვილის სახელობის სტიპენდია დააწესა.
სტამბოლში ვიზიტის ფარგლებში ქეთევან ციხელაშვილი ბაჰჩეშეჰირის უნივერსიტეტის რექტორს და სოციალური მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანს შეხვდა. მოგვიანებით კი, მინისტრის პირველმა მოადგილემ უნივერისტეტის პროფესორების და სტუდენტების კითხვებს უპასუხა.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრაზე რეგიონალური უსაფრთხოების საკითხებზე, საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ კურსზე, ასევე საქართველოში კონფლიქტურ რეგიონებში არსებულ ვითარებაზე და მისი მოგვარების სამშვიდობო გზებზე ისაუბრა.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ ქეთევან ციხელაშვილს ბაჰჩეშეჰირის უნივერსიტეტის რექტორმა სიგელი გადასაცა, სადაც აღნიშნულია, რომ სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის სახელობის სტიპენდია დაწესდება მაგისტრატურისა და სადოქტოროს ორი სტუდენტისთვის.
"მეამაყება და ბედნიერი ვარ, სტამბოლში ბაჰჩეშეჰირის უნივერსიტეტის მასპინძლობით. გულთბილი დახვედრის შემდეგ, გამორჩეული და საპატიო საჩუქრის მიღება მხვდა წილად. ჩემს სახელზე, მაგისტრატურისა და სადოქტოროს ორი სტუდენტისთვის სწავლის დაფინანსების მიზნით სტიპენდია დაწესდა", - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრის დასრულების შემდეგ.

Ведущий турецкий университет учредил стипендию имени Кетеван Цихелашвили
Один из ведущих международных университетов Турции учредил стипендию имени первого заместителя Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
В рамках визита в Стамбул Кетеван Цихелашвили встретилась с ректором университета Бахчешепир и деканом факультета социальных наук. Затем первый заместитель министра ответила на вопросы профессоров и студентов университета.
На встрече Кетеван Цихелашвили говорила о вопросах региональной безопасности, европейском и евроатлантическом курсах Грузии, а также об обстановке, существующей в конфликтных регионах Грузии и мирных путях ее урегулирования.
После завершения встречи ректор университета Бахчешепир передал Кетеван Цихелашвили грамоту, в которой отмечено, что для двух студентов магистратуры и докторантуры будет учреждена стипендия имени первого заместителя Государственного министра.
«Я горда и счастлива приемом, оказанным стамбульским университетом Бахчешепир. После теплой встречи я получила особенный и почетный подарок. Для финансирования обучения двух студентов магистратуры и докторантуры была учреждена стипендия моего имени», - заявила Кетеван Цихелашвили после окончания встречи.