დიღმის ძმათა სასაფლაოზე ბაბუშერას აეროპორტში დაღუპული 9 მებრძოლი, სამი კი საგვარეულო სასაფლაოებზე სამხედრო პატივით დაკრძალეს.
დაკრძალვას შერიგებისა და სამოქალაქო თანსაწორობის საკითებში სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი და მთვრობის სხვა წევრები დაესწრნენ.
აფხაზეთის ომის დროს ბაბუშერას აეროპორტში თვითმფრინავის აფეთქებისას დაღუპული 12 მებრძოლის სამოქალაქო პანაშვიდი სამების საკათედრო ტაძარში 8-9 აპრილს გაიმართა.
გარდაცვლილების ახლობლებს სამების საკათედრო ტაძარში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწოროების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა მიუსამძიმრა.
შეგახსენებთ, რომ 2010 წელს წითელი ჯვრის ეგიდით შეიქმნა ორმხრივი საკოორდინაციო ჯგუფი, რომელიც 1992-1993 წლებში ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების საკითხებს შეისწავლის. მოლაპარაკების შედეგად გადაწყდა ბაბუშერას ძმათა სასაფლაოს გახსნა და ცხედრების ექსჰუმაცია. ამ ეტაპზე, ბაბუშერას სამარხიდან გადმოსვენებული 43-ვე ნეშტი უკვე იდენტიფიცირებულია.
დევნილთა და განსახლების სამინისტროსა და აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობის წარმომადგენლებს შორის მიმდინარე მოლაპარაკებების შედეგად, 2016 წელს კიდევ ორი სამარხი გაიხსნება, საიდანაც 100-ზე მეტ ცხედარს გადმოასვენებენ.

На Дигомском братском кладбище, с воинскими почестями, захоронили девятерых бойцов, погибших в аэропорту Бабушера, а еще троих – на фамильных кладбищах.
На захоронении присутствовал Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили и другие члены правительства.
Гражданская панихида по12 погибшим при взрыве самолета в аэропорту Бабушера, во время грузино-абхазской войны, прошла в Кафедральном соборе Самеба 8-9 апреля.
В кафедральном соборе Самеба первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выразила соболезнования близким погибших.
Напомним, что в 2010 году, под эгидой Красного Креста, была создана двусторонняя координационная группа, которая займется изучением вопросов поиска без вести пропавших лиц в результате грузино-абхазского конфликта 1992-1993 годов.
По результату переговоров, было решено произвести вскрытие братского захоронения Бабушера и провести эксгумацию тел.
На данном этапе идентифицированы останки всех 43 тел, перенесенных из Бабушера.
По результатам переговоров, проводящихся между представителями министерства по делам беженцев и вынужденно переселенных лиц и де-факто правительства Абхазии, в 2016 году было произведено вскрытие еще двух захоронений, из которых было перенесено более 100 тел.