ბრიუსელში, ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის მეორე სხდომაზე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი მოხსენებით გამოვიდა.
სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, მიუხედავად იმისა, რომ ოკუპირებული ტერიტორიებიდან არ მცირდება გამოწვევები საქართველოს წინააღმდეგ, ბოლო 4 წლის განმავლობაში ხელისუფლება მშვიდობიან, პრაგმატულ და გამოსავლების მოძიებაზე მიმართულ თანმიმდევრულ პოლიტიკას ახორციელებს.
„ჩვენი ამოცანაა, ნდობის მშენებლობა და შერიგება კონფლიქტით დაშორიშორებულ ქართულ, აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებს შორის. რთული გამოწვევების, ღია პროვოკაციების ფონზეც, მაგალითად, როგორიცაა უკანონო მავთულხლართებისა და წინაღობების აღმართვა რუსეთის მხრიდან და გამყოფი ხაზის გასწვრივ ადამიანების პერმანენტული უკანონო დაკავებებია, ჩვენ შევძელით რაციონალური რეაგირება და პროვოკაციების მაქსიმალურად განეიტრალება. თუმცა, ამ გამოწვევების სახით, ცხადია, პრობლემა ისევ სახეზეა, რაც განსაკუთრებით მათ მიმდებარე მცხოვრები ადამიანების ყოველდღიურობაზე ახდენს მძიმე გავლენას. ამიტომ, ქვეყნის დეოკუპაცია მნიშვნელოვანი ამოცანაა, რაშიც საერთაშორისო საზოგადოების, ჩვენი პარტნიორების, თქვენი მხარდაჭერის გაგრძელების იმედი გვაქვს“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის მეორე სხდომაზე გამოსვლისას.
სახელმწიფო მინისტრმა კომიტეტის წევრებს ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებსა და საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზების მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზეა რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის შესახებ ინფორმაცია მოაწოდა.
„ჩვენ გვაქვს უპრეცედენტო 4 წლიანი მშვიდობიანი პერიოდი, ძალადობის, მცირე ინციდენტებისა და დამატებითი მსხვერპლისა დევნილების გარეშე. გამოირიცხა ნებისმიერი შეცდომა, რომელსაც მოწინააღმდეგე მხარე მორიგ კონფრონტაციისთვის იყენებდა. ერთის მხრივ, კონფლიქტის მოგვარების მიმართულებით მუშაობა მიმდინარეობს ქართულ-რუსულ განზომილებაში, ჟენევა ამისთვის საკვანძო ფორმატად რჩება. კონფლიქტის ცალკე განზომილებაა ქართულ-აფხაზური და ქართულ ოსური ურთიერთობები, რომელიც როგორც ჟენევის, ისე და მის მიღმაც - სხვა ფორმატების ფარგლებშიც ვითარდება“, - აღნიშნა ზაქარეიშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის შეფასებით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიები არის უმნიშვნელოვანესი და დღემდე ერთადერთი რეგულარული ფორმატი, რომელშიც ჩართულია ყველა საკვანძო აქტორი, ევროკავშირი, გაერო, ეუთო, აშშს დელეგაცია.
„ამ ფორმატის მთავარი დანიშნულებაა საქართველოსა და რუსეთს შორის დისკუსია, იმ ძირითადი საკითხების და ვალდებულებების ირგვლივ, რასაც ფორმატი უნდა ემსახურებოდეს და სამ მთავარ საკითხს მოიცავს - ძალის არ გამოყენება, საერთაშორისო უსაფრთხოების მექანიზმები და დევნილების დაბრუნება. თანათავმჯდომარეებთან ერთად ვცდილობთ უსაფრთხოების და ჰუმანიტარულ საკითხებზე მცირე, თუმცა ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯების გადადგმას შევუწყოთ ხელი. ძალისხმევის შედეგი იყო ბოლო, 35-ე რაუნდზე გალის IPRM აღდგენა, რაც ოთხწლიანი პაუზის შემდგომ, პროგრესია და შესაძლებლობა კონკრეტული ინციდენტების პრევენციასა და მოგვარებაზე ვიმუშაოთ აფხაზეთის რეგიონის მიმართულებითაც. სამწუხაროდ, გადაუჭრელია ადამიანის უფლებების დარღვევებთან დაკავშირებული ბევრი მნიშვნელოვანი საკითხი, რაც ჟენევის მომდევნო რაუნდების ამოცანად რჩება. ბოლო პერიოდში ზოგიერთი მიმართულებით გვაქვს საერთო სიტუაციის დამძიმების ტენდენციაც. კერძოდ, სერიოზულ გამოწვევად იქცა გალის რაიონში მიმდინარე პროცესები. ჟენევის შეხვედრების ბოლო რაუნდის განმავლობაში განხილვების ერთერთი ცენტრალური საკითხია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის, კერძოდ კი ეთნიკური ქართველების უფლებრივი მდგომარეობის დამძიმება და დამატებითი შეზღუდვები, რაც უკავშირდება მშობლიურ ენაზე სწავლების აკრძალვას საბავშვო ბაღებსა და საშუალო სკოლებში, ასევე, ე.წ. „რეგულაციების“ შემოღებას, რაც ბევრ კითხვის ნიშანს აჩენს მოსახლეობის ამ ნაწილის გადაადგილების, მუშაობის, საკუთრების უფლებებთან დაკავშირებით“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა ევროკავშირის როლზე კონფლიქტების მოგვარების მშვიდობიან პროცესში და მადლობა გადაუხადა EUMM-ს არაღიარების პოლიტიკისა და საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის განუხრელი მხარდაჭერისთვის.
„მნიშვნელოვანია თქვენს მიერ ჩვენი ჩართულობის პოლიტიკის მხარდაჭერა. ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია საქართველოში, რომელიც 2008 წლის შემდგომ ერთადერთი საერთაშორისო აქტიორია ადგილზე. მიუხედავად იმისა, რომ სადამკვირვებლო მისიას დღემდე არ ეძლევა საშუალება გამყოფი ხაზის მეორე მხარეს შესვლის და, შესაბამისად, მანდატის სრულყოფილად განხორციელების, მისია მნიშვნელოვანი უსაფრთხოების ფაქტორია. მანდატის სრულად განხორციელება კი ჩვენს საერთო დღის წესრიგში რჩება და საერთაშორისო უსაფრთხოების მექანიზმების მთავარი კომპონენტია. ევროპას არ სჭირდება გადაუჭრელი კონფლიქტები მის სხვადასხვა ნაწილში. ევროპის უსაფრთოხებისათვის მნიშვნელოვანია კონფლიქტების მშვიდობიანი, თანმიმდევრული და მდგრადი მოგვარება სახელმწიფოების სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის პატივისცემაზე დაფუძნებით. ევროპას სჭირდება წარმატებული კონფლიქტის მოგვარების მაგალითები. ეს მაგალითი სჭირდება პოსტ-საბჭოთა რეგიონს, აღმოსავლეთ პარტნიორობის სივრცეს, განსაკუთრებით კავკასიის რეგიონს, სადაც გადაუჭრელი კონფლიქტებია და შესაბამისად, ევროპის უსაფრთხოებისათვის მნიშვნელოვანი რისკები. ჩვენ უნდა ვიმუშაოთ ამგვარი მაგალითის გამტკიცებისთვის და გამოვიყენოთ უკვე გამოცდილი სამშვიდობო რესურსები. ამიტომ, მიუხედავად ბევრი გამოწვევისა, რასაც დღეს მსოფლიო, კერძოდ ევროპა და ჩვენი რეგიონი აწყდება - აუცილებელია კონფლიქტის მოგვარების მდგრადი და სამშვიდობო პოლიტიკის მხარდაჭერის გაგრძელება“ - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის შეფასებით, მაშინ როცა ამ რეგიონების რუსიფიკაციისა და რუსეთის მხრიდან მცოცავი ანექსიის დინამიკა მაღალია დროის დაკარგა არ შეიძლება.
„ამაზე მეტყველებს ბოლო პერიოდში გაცოცხლებული სპეკულაციები სამხრეთ ოსეთში ე.წ, „რეფერენდუმის“ ჩატარების და რუსეთთან მიერთების თაობაზე, რასაც აშკარად მორიგი პროვოკაციის ხასიათი აქვს“, - აღნიშნა ზაქარეიშვილმა ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის მეორე სხდომაზე მოხსენებით გამოსვლის დროს.
სახემწიფო მინისტრის თქმით, საქართველო მეტად ინტეგრირებული ხდება ევროკავშირთან.
„გვაქვს იმედი და მოლოდინი, რომ ევროკავშირი საქართველოს დამსახურებულად მიანიჭებს ბიომეტრული პასპორტებით უვიზო მიმოსვლის უფლებას უახლოეს მომავალში. ეს წარმატება კიდევ მეტად გაზრდის საქართველოს მიმართ მეტ ნდობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობაში. მეტი ხელშესახები სარგებელი ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროცესში, იქნება მეტი წახალისება სამშვიდობო პროცესისათვისაც, როგორც ნიშანი, იმისა, თუ როგორ მომავალს ვთავაზობთ მათ, კონკრეტულად რა ხელშესახები სარგებელს სთავაზობს მათ ევროპული პერსპექტივა იქნება ეს უკეთესი განათლების, ჯანდაცვის, გადაადგილების, თუ სავაჭრო და ეკონომიკური განვითრების მიმართულები. ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობას საქართველოს ხელისუფლება სთავაზობს ევროინტეგრაციის ყველა სარგებელს, ყველა იმ ვალდებულების, პირობის და უსაფრთხოების ნორმების დაცვით, რაზეც ქართულ მხარეს პასუხისმგებლობა აქვს აღებული“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
პაატა ზაქარეიშვილმა ასევე ისაუბრა ქართულ-აფხაზურ და ქართულ ოსური ურთიერთობებზე, როგორ ჟენევის და მის მიღმაც - სხვა ფორმატებზე.
„პირდაპირი, ორმხრივი დიალოგის წარმართვის მიმართულებით ჯერჯერობით არ გვაქვს ისეთი დინამიკა, რომლისკენაც მივისწრაფვით. ამას, სამწუხაროდ ხელი ეშლება იმ ძალების მხრიდან, ვინც დაინტერესებულია კონფლიქტის შენარჩუნებასა და ხალხთა შორის ურთიერთობების ხელის შეშლაში. თუმცა, ჩვენ თანმიმდევრულად ვახორციელებთ ჩართულობის პოლიტიკას. კერძოდ, ჯანდაცვის, ენერგეტიკის, სოფლის მეურნეობის, საარქივო მასალების გაცვლის/გადაცემის, გარემოსა და კულტურულ მემკვიდრეობის მიმართულებით. მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა მიმდინარე წლის მარტის თვეში, ჩვენი ინიცირებით, ორმხრივი მოლაპარაკებების საშუალებით და ჟენევის ფორმატის გამოყენებით მოვახერხეთ გრძელვადიანი პატიმრების გათავისუფლება. ასევე, წარმატებულია წითელი ჯვრის ფასილიტაციით ქართულ-აფხაზური თანამშრომლობა 90-იანი წლების კონფლიქტის დროს დაღუპულ და დაკარგულ პირთა იდენტიფიცირების და გვამების გაცვლის და გადმოსვენების საკითხში. ამას აქვს მნიშვნელოვანი ჰუმანიტარული და ადამიანური განზომილება არა მხოლოდ კონკრეტული ოჯახებისათვის, არამედ სამშვიდობო პროცესისთვისაც“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ბრიუსელში, ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის მეორე სხდომა 25-26 აპრილს გაიმართა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mr. Paata Zakareishvili delivered a speech at 2nd Session of EU-Georgia Parliamentary Association Committee in Brussels.
According to the State Minister, regardless the continued challenges from the occupied territories towards Georgia, the Government consistently pursues peaceful, pragmatic and result-oriented policy all through the last 4 years.
“Our objective is to support confidence-building and reconciliation between conflict-affected Georgian, Abkhazian and Ossetian communities. We delivered a rational response and managed to offset provocations in the condition of complex challenges and open provocations, as was the illegal installation of barbed wires and fences by Russia and illegal arrest of the people along the dividing line. However, the fact remains that we face a number of problems through these challenges that have a vast impact on the lives of the people on a daily basis across the divide. Therefore, de-occupation of Georgia is immensely important and we remain hopeful to have continued support of international community and our partners,” – Mr. Paata Zakareishvili declared in his speech at 2nd Session of EU-Georgia Parliamentary Association Committee.
The State Minister gave an overview of Geneva International Discussions and Temporary Commission for the needs of communities affected by dividing lines in the vicinity of occupied territories.
“We maintained unprecedented momentum of peace in these 4 years, without any violence, incidents, additional casualties or IDPs. There was no room for the adversary to use our mistakes for further confrontation. The work for conflict settlement runs into Georgian-Russian dimension;with this respect Geneva remains a key. Another dimension of the conflict is Georgian-Abkhaz and Georgian-Ossetian relations, which runs both in Geneva and elsewhere,” – Mr. Zakareishvili emphasized.
According to the estimates of the State Minister, Geneva International Discussions is indispensable and the only durable format which covers all key stakeholders until now, including the European Union, United Nations, OSCE and United States Delegation.
“The basic essence of the format is to hold discussion between Russia and Georgia on principle issues and commitments the format serves for. It incorporates three main subjects – the non-use of force, international security mechanisms and the return of IDPs. We put an emphasis on supporting small but important steps on humanitarian and security-relates issues together with the co-chairs. The latest achievement of these efforts was the renewal of Gali IPRM at 35th Round. Remarkably, this is a progress achieved after 4-year-break and creates further possibilities for the prevention and settlement of specific incidents in Abkhazia region. Unfortunately, many issues related with human rights violation are unresolved, that remains a subject for further rounds in Geneva. Hence, there is a tendency of decay in some areas – particularly in a view of recent developments in Gali. One of the central issues at Geneva Discussions is the decline and additional restrictions on the residents of occupied territories, predominantly the rights of ethnic-Georgians who are barred from teaching native language in kindergartens and secondary schools; also the new “regulation” poses many questions among this particular segment of population with regard to movement, work and property rights,” – Mr. Paata Zakareishvili declared.
In his speech, the State Minister highlighted the role of European Union in peaceful settlement of conflicts and expressed his gratitude for EUMM for its non-recognition policy, for the support of Georgia’s territorial integrity and sovereignty.
“Your support towards our engagement policy is important. Since 2008, the EU Monitoring Mission in Georgia is the only international actor on the ground. Even though the monitoring mission is blocked from access to another side tofully implementits mandate, it remains important security mechanism. Full implementation of the mandate is featured prominently into the agenda and remains essential for international security mechanism. Peaceful, coherent and durable settlement of conflicts is indispensable for European Security, based on the principle of sovereignty and respect for territorial integrity of the states. Europe requires successful conflict settlement projects. The model is necessary for post-soviet space, Eastern Partnership and specifically Caucasus region which is marked by unresolved conflicts and underlying risks for European security. We need to work on reinforcing this model and explore applied resources for peace. Regardless a number of challenges the world, and principally Europe and our region faces today, there is a growing need for continued support for durable and peaceful settlementof conflicts,” – Mr. Paata Zakareishvili declared.
The State Minister noted, that there is no time to lose amidst Russification and growing dynamics of creeping annexation by Russia: “This was demonstrated by recent provocations on so called “referendum” in South Ossetia over its incorporation within Russia. This clearly contains a nature of another provocation.”
The State Minister underscored Georgia’s steady integration within the European Union.
“We remain confident and hopeful that European Union will grant Georgia well-deserved right for visa-free travel through biometric passports in near future. The achievement will further empower trust within the residents of occupied territories towards Georgia. More tangible benefits of EU integration process will create incentive for peace, as a clear sign of future we are offering to them and specific advantages the European perspective entails in a view of better education, healthcare, movement, trade and economic development. The Government of Georgia extends all deliverables of European integration process with due respect to all commitments, conditions and security requirements Georgia has undertaken,” – Mr. Paata Zakareishvili declared.
Mr. Zakareishvili also spoke about Georgian-Abkhaz and Georgian-Ossetian relations both in Geneva framework and other formats – “in a view of bilateral dialogue, at this stage we don’t enjoy dynamics we strive for. Unfortunately, this is thwarted by those who are interested in sustaining conflict and preventing people-to-people contacts. However, we carry out our engagement policysteadily in the areas of healthcare, energy, agriculture, the exchange/transfer of archive materials,environment protection and cultural heritage. We have initiated important step in March through releasing long-term prisoners through bilateral talks and Geneva format. Georgian-Abkhaz cooperation facilitated by ICRC on identification, exchange and reburial of the dead and missing persons in 90-ies is alsoeffective. This is important in a view of humanitarian and human dimensions not only for families, but the overall peace process.”
The 2nd Session of EU-Georgia Parliamentary Association Committee took place on 25-26 April in Brussels.