ბრიუსელში, ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის მეორე სხდომაზე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი მოხსენებით გამოვიდა.
სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, მიუხედავად იმისა, რომ ოკუპირებული ტერიტორიებიდან არ მცირდება გამოწვევები საქართველოს წინააღმდეგ, ბოლო 4 წლის განმავლობაში ხელისუფლება მშვიდობიან, პრაგმატულ და გამოსავლების მოძიებაზე მიმართულ თანმიმდევრულ პოლიტიკას ახორციელებს.
„ჩვენი ამოცანაა, ნდობის მშენებლობა და შერიგება კონფლიქტით დაშორიშორებულ ქართულ, აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებს შორის. რთული გამოწვევების, ღია პროვოკაციების ფონზეც, მაგალითად, როგორიცაა უკანონო მავთულხლართებისა და წინაღობების აღმართვა რუსეთის მხრიდან და გამყოფი ხაზის გასწვრივ ადამიანების პერმანენტული უკანონო დაკავებებია, ჩვენ შევძელით რაციონალური რეაგირება და პროვოკაციების მაქსიმალურად განეიტრალება. თუმცა, ამ გამოწვევების სახით, ცხადია, პრობლემა ისევ სახეზეა, რაც განსაკუთრებით მათ მიმდებარე მცხოვრები ადამიანების ყოველდღიურობაზე ახდენს მძიმე გავლენას. ამიტომ, ქვეყნის დეოკუპაცია მნიშვნელოვანი ამოცანაა, რაშიც საერთაშორისო საზოგადოების, ჩვენი პარტნიორების, თქვენი მხარდაჭერის გაგრძელების იმედი გვაქვს“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის მეორე სხდომაზე გამოსვლისას.
სახელმწიფო მინისტრმა კომიტეტის წევრებს ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებსა და საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზების მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზეა რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის შესახებ ინფორმაცია მოაწოდა.
„ჩვენ გვაქვს უპრეცედენტო 4 წლიანი მშვიდობიანი პერიოდი, ძალადობის, მცირე ინციდენტებისა და დამატებითი მსხვერპლისა დევნილების გარეშე. გამოირიცხა ნებისმიერი შეცდომა, რომელსაც მოწინააღმდეგე მხარე მორიგ კონფრონტაციისთვის იყენებდა. ერთის მხრივ, კონფლიქტის მოგვარების მიმართულებით მუშაობა მიმდინარეობს ქართულ-რუსულ განზომილებაში, ჟენევა ამისთვის საკვანძო ფორმატად რჩება. კონფლიქტის ცალკე განზომილებაა ქართულ-აფხაზური და ქართულ ოსური ურთიერთობები, რომელიც როგორც ჟენევის, ისე და მის მიღმაც - სხვა ფორმატების ფარგლებშიც ვითარდება“, - აღნიშნა ზაქარეიშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის შეფასებით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიები არის უმნიშვნელოვანესი და დღემდე ერთადერთი რეგულარული ფორმატი, რომელშიც ჩართულია ყველა საკვანძო აქტორი, ევროკავშირი, გაერო, ეუთო, აშშს დელეგაცია.
„ამ ფორმატის მთავარი დანიშნულებაა საქართველოსა და რუსეთს შორის დისკუსია, იმ ძირითადი საკითხების და ვალდებულებების ირგვლივ, რასაც ფორმატი უნდა ემსახურებოდეს და სამ მთავარ საკითხს მოიცავს - ძალის არ გამოყენება, საერთაშორისო უსაფრთხოების მექანიზმები და დევნილების დაბრუნება. თანათავმჯდომარეებთან ერთად ვცდილობთ უსაფრთხოების და ჰუმანიტარულ საკითხებზე მცირე, თუმცა ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯების გადადგმას შევუწყოთ ხელი. ძალისხმევის შედეგი იყო ბოლო, 35-ე რაუნდზე გალის IPRM აღდგენა, რაც ოთხწლიანი პაუზის შემდგომ, პროგრესია და შესაძლებლობა კონკრეტული ინციდენტების პრევენციასა და მოგვარებაზე ვიმუშაოთ აფხაზეთის რეგიონის მიმართულებითაც. სამწუხაროდ, გადაუჭრელია ადამიანის უფლებების დარღვევებთან დაკავშირებული ბევრი მნიშვნელოვანი საკითხი, რაც ჟენევის მომდევნო რაუნდების ამოცანად რჩება. ბოლო პერიოდში ზოგიერთი მიმართულებით გვაქვს საერთო სიტუაციის დამძიმების ტენდენციაც. კერძოდ, სერიოზულ გამოწვევად იქცა გალის რაიონში მიმდინარე პროცესები. ჟენევის შეხვედრების ბოლო რაუნდის განმავლობაში განხილვების ერთერთი ცენტრალური საკითხია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის, კერძოდ კი ეთნიკური ქართველების უფლებრივი მდგომარეობის დამძიმება და დამატებითი შეზღუდვები, რაც უკავშირდება მშობლიურ ენაზე სწავლების აკრძალვას საბავშვო ბაღებსა და საშუალო სკოლებში, ასევე, ე.წ. „რეგულაციების“ შემოღებას, რაც ბევრ კითხვის ნიშანს აჩენს მოსახლეობის ამ ნაწილის გადაადგილების, მუშაობის, საკუთრების უფლებებთან დაკავშირებით“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა ევროკავშირის როლზე კონფლიქტების მოგვარების მშვიდობიან პროცესში და მადლობა გადაუხადა EUMM-ს არაღიარების პოლიტიკისა და საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის განუხრელი მხარდაჭერისთვის.
„მნიშვნელოვანია თქვენს მიერ ჩვენი ჩართულობის პოლიტიკის მხარდაჭერა. ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია საქართველოში, რომელიც 2008 წლის შემდგომ ერთადერთი საერთაშორისო აქტიორია ადგილზე. მიუხედავად იმისა, რომ სადამკვირვებლო მისიას დღემდე არ ეძლევა საშუალება გამყოფი ხაზის მეორე მხარეს შესვლის და, შესაბამისად, მანდატის სრულყოფილად განხორციელების, მისია მნიშვნელოვანი უსაფრთხოების ფაქტორია. მანდატის სრულად განხორციელება კი ჩვენს საერთო დღის წესრიგში რჩება და საერთაშორისო უსაფრთხოების მექანიზმების მთავარი კომპონენტია. ევროპას არ სჭირდება გადაუჭრელი კონფლიქტები მის სხვადასხვა ნაწილში. ევროპის უსაფრთოხებისათვის მნიშვნელოვანია კონფლიქტების მშვიდობიანი, თანმიმდევრული და მდგრადი მოგვარება სახელმწიფოების სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის პატივისცემაზე დაფუძნებით. ევროპას სჭირდება წარმატებული კონფლიქტის მოგვარების მაგალითები. ეს მაგალითი სჭირდება პოსტ-საბჭოთა რეგიონს, აღმოსავლეთ პარტნიორობის სივრცეს, განსაკუთრებით კავკასიის რეგიონს, სადაც გადაუჭრელი კონფლიქტებია და შესაბამისად, ევროპის უსაფრთხოებისათვის მნიშვნელოვანი რისკები. ჩვენ უნდა ვიმუშაოთ ამგვარი მაგალითის გამტკიცებისთვის და გამოვიყენოთ უკვე გამოცდილი სამშვიდობო რესურსები. ამიტომ, მიუხედავად ბევრი გამოწვევისა, რასაც დღეს მსოფლიო, კერძოდ ევროპა და ჩვენი რეგიონი აწყდება - აუცილებელია კონფლიქტის მოგვარების მდგრადი და სამშვიდობო პოლიტიკის მხარდაჭერის გაგრძელება“ - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის შეფასებით, მაშინ როცა ამ რეგიონების რუსიფიკაციისა და რუსეთის მხრიდან მცოცავი ანექსიის დინამიკა მაღალია დროის დაკარგა არ შეიძლება.
„ამაზე მეტყველებს ბოლო პერიოდში გაცოცხლებული სპეკულაციები სამხრეთ ოსეთში ე.წ, „რეფერენდუმის“ ჩატარების და რუსეთთან მიერთების თაობაზე, რასაც აშკარად მორიგი პროვოკაციის ხასიათი აქვს“, - აღნიშნა ზაქარეიშვილმა ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის მეორე სხდომაზე მოხსენებით გამოსვლის დროს.
სახემწიფო მინისტრის თქმით, საქართველო მეტად ინტეგრირებული ხდება ევროკავშირთან.
„გვაქვს იმედი და მოლოდინი, რომ ევროკავშირი საქართველოს დამსახურებულად მიანიჭებს ბიომეტრული პასპორტებით უვიზო მიმოსვლის უფლებას უახლოეს მომავალში. ეს წარმატება კიდევ მეტად გაზრდის საქართველოს მიმართ მეტ ნდობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობაში. მეტი ხელშესახები სარგებელი ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროცესში, იქნება მეტი წახალისება სამშვიდობო პროცესისათვისაც, როგორც ნიშანი, იმისა, თუ როგორ მომავალს ვთავაზობთ მათ, კონკრეტულად რა ხელშესახები სარგებელს სთავაზობს მათ ევროპული პერსპექტივა იქნება ეს უკეთესი განათლების, ჯანდაცვის, გადაადგილების, თუ სავაჭრო და ეკონომიკური განვითრების მიმართულები. ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობას საქართველოს ხელისუფლება სთავაზობს ევროინტეგრაციის ყველა სარგებელს, ყველა იმ ვალდებულების, პირობის და უსაფრთხოების ნორმების დაცვით, რაზეც ქართულ მხარეს პასუხისმგებლობა აქვს აღებული“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
პაატა ზაქარეიშვილმა ასევე ისაუბრა ქართულ-აფხაზურ და ქართულ ოსური ურთიერთობებზე, როგორ ჟენევის და მის მიღმაც - სხვა ფორმატებზე.
„პირდაპირი, ორმხრივი დიალოგის წარმართვის მიმართულებით ჯერჯერობით არ გვაქვს ისეთი დინამიკა, რომლისკენაც მივისწრაფვით. ამას, სამწუხაროდ ხელი ეშლება იმ ძალების მხრიდან, ვინც დაინტერესებულია კონფლიქტის შენარჩუნებასა და ხალხთა შორის ურთიერთობების ხელის შეშლაში. თუმცა, ჩვენ თანმიმდევრულად ვახორციელებთ ჩართულობის პოლიტიკას. კერძოდ, ჯანდაცვის, ენერგეტიკის, სოფლის მეურნეობის, საარქივო მასალების გაცვლის/გადაცემის, გარემოსა და კულტურულ მემკვიდრეობის მიმართულებით. მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა მიმდინარე წლის მარტის თვეში, ჩვენი ინიცირებით, ორმხრივი მოლაპარაკებების საშუალებით და ჟენევის ფორმატის გამოყენებით მოვახერხეთ გრძელვადიანი პატიმრების გათავისუფლება. ასევე, წარმატებულია წითელი ჯვრის ფასილიტაციით ქართულ-აფხაზური თანამშრომლობა 90-იანი წლების კონფლიქტის დროს დაღუპულ და დაკარგულ პირთა იდენტიფიცირების და გვამების გაცვლის და გადმოსვენების საკითხში. ამას აქვს მნიშვნელოვანი ჰუმანიტარული და ადამიანური განზომილება არა მხოლოდ კონკრეტული ოჯახებისათვის, არამედ სამშვიდობო პროცესისთვისაც“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ბრიუსელში, ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის მეორე სხდომა 25-26 აპრილს გაიმართა.

На втором заседании Комитета ассоциации ЕС-Грузия в Брюсселе с докладом выступил Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили.
По заявлению Государственного министра, несмотря на то, что со стороны оккупированных территорий не уменьшается количество вызовов против Грузии, за последние четыре года правительство осуществляет последовательную мирную и прагматичную политику, направленную на поиск выходов из ситуации.
«Наша задача - строительство доверия и примирение между грузинской, абхазской и осетинской обществами, отдаленными друг от друга из-за конфликта. Даже на фоне сложных вызовов и открытых провокаций, как например, незаконное возведение ограждений из колючей проволоки со стороны России, а также перманентные незаконные задержания граждан по периметру разделительной линии, мы смогли отреагировать рационально и максимально нейтрализовать провокации. Но проблема все еще актуальна, что в особенности сказывается на быту местных жителей. Именно поэтому деоккупация является для нас важной задачей, и мы надеемся на помощь международного сообщества, наших партнеров и на Вашу поддержку», - заявил Паата Закареишвили на втором заседании комитета.
Госминистр предоставил членам Комитета информацию о Женевских международных дискуссиях и временной правительственной комиссии по реагированию на нужды пострадавших жителей сел, расположенных у разделительных линий вдоль оккупированных территорий Грузии.
«Мы имеем беспрецедентные четыре года мирного периода, без насилия, инцидентов, лишних жертв и беженцев. Были исключены любые ошибки, которые могли бы использоваться против нас для конфронтации. С одной стороны, над разрешением конфликта идет работа в формате Грузия-Россия при участии Женевы. Отдельным измерением является грузино-абхазские и грузино-осетинские отношения, которые развиваются как в рамках Женевы, также и других форматах», - заявил Закареишвили.
По оценке Государственного министра, Женевские международные дискуссии являются важнейшим и до сегодняшнего дня единственным регулярным форматом, в который вовлечены все ключевые стороны, Евросоюз, ООН, ОБСЕ и делегация США.
«Главным предназначением этого формата является дискуссия между Грузией и Россией вокруг тех основных вопросов и обязательств, которым должен служить формат и, который включает в себя три основных вопроса - неприменение силы, международные механизмы и возвращение беженцев. Вместе с сопредседателями мы пытаемся содействовать небольшим, но значительным шагам в направлении безопасности и гуманитарных вопросов. Результатом усилий стало восстановление последнего 35-го раунда IPRM в Гали, что после четырехлетней паузы является прогрессом и возможностью работать над превенцией и урегулированием конкретных инцидентов в направлении абхазского региона. К сожалению, не решено много важных вопросов, связанных с нарушением прав человека, которые остаются задачей следующих раундов Женевских переговоров. За последний период отмечается тенденция к осложнению ситуации по некоторым направлениям. В частности, серьезным вызовом стали процессы, происходящие в Гальском районе. В течение последнего раунда Женевских встреч, одним из центральных вопросов было усугубление правового положения населения оккупированных территорий, в частности этнических грузин и дополнительные ограничения, связанные с запретом на обучение на родном языке в детских садах и средних школах, также с принятием т.н. ”регуляций”, которые рождают множество вопросов, связанных с перемещением, трудоустройством и правами собственности этой части населения», - заявил Паата Закареишвили.
В своем выступлении Государственный министр заострил внимание на роли Евросоюза в мирном процессе урегулирования конфликтов и поблагодарил EUMM за политику непризнания и неуклонную поддержку территориальной целостности и суверенитета Грузии.
«Для нас важна Ваша поддержка политики вовлеченности. С 2008 года Наблюдательная миссия Евросоюза в Грузии является единственным международным актором на месте. Несмотря на то, что Наблюдательная миссия и сейчас не получает возможности переходить на другую сторону разделительной линии и, соответственно, полноценно выполнять мандат, Миссия является важнейшим фактором безопасности. Полноценное выполнение мандата остается в нашем общем распорядке дня и является главным компонентом механизмов международной безопасности. Европе не нужны неурегулированные конфликты в тех или иных своих частях. Для безопасности Европы важно мирное, последовательное и устойчивое урегулирование конфликтов, основанное на уважении к суверенитету и территориальной целостности государств. Европе нужны примеры успешного урегулирования конфликтов. Этот пример нужен постсоветскому региону, пространству Восточного Партнерства, в частности Кавказскому региону, в котором есть неурегулированные конфликты и соответственно риски для безопасности Европы. Мы должны работать для укрепления таких примеров и использовать уже примененные мирные ресурсы. Поэтому, несмотря на множество вызовов, с которым сегодня сталкивается Европа и в частности наш регион, необходимо продолжать поддерживать устойчивую и мирную политику урегулирования конфликтов», - заявил Паата Закареишвили.
По оценке Государственного министра, раз динамика русификации этих регионов и ползучей аннексии со стороны России является высокой, то время терять нельзя.
«Об этом свидетельствуют спекуляции, проведенные в Южной Осетии за последний период в связи с проведением т.н. «референдума» и присоединением к России, что явно похож на очередную провокацию»,- отметил Паата Закареишвили во время выступления с докладом на втором заседании Комитета парламентской ассоциации ЕС-Грузия.
По заявлению Государственного министра, Грузия становится более интегрированной с ЕС.
« У нас есть надежда и ожидания, что ЕС, в ближайшем будущем, заслуженно предоставит Грузии право безвизового въезда по биометрическим паспортам. Этот успех еще больше увеличит доверие к Грузии со стороны населения, проживающего на оккупированных территориях. Больше осязаемых преимуществ в процессе интеграции с ЕС, будут способствовать большему поощрению мирного процесса, как знака тому, какое мы им предлагаем будущее, конкретно какое осязаемое преимущество предлагает им европейская перспектива будь то направления лучшего образования, здравоохранения, перемещения или торгового и экономического развития. Власти Грузии предлагают населению оккупированных территорий все преимущества евроинтеграции, с учетом всех тех обязательств, условий и норм безопасности, за которые грузинская сторона взяла на себя ответственность», - заявил Паата Закареишвили.
Паата Закареишвили также коснулся грузино-абхазских и грузино-осетинских взаимоотношений, как Женевского, так и стоящих за ним, других форматов.
«Для проведения прямого двустороннего диалога у нас пока нет той динамики, к которой мы стремимся. Этому, к сожалению, мешают те силы, которые заинтересованы в сохранении конфликта и создании препятствий взаимоотношениям между людьми. Однако мы последовательно осуществляем политику вовлеченности. В частности, в сфере здравоохранения, энергетики, сельского хозяйства обмена и/или передачи архивных материалов и культурного наследия. Важнейший шаг был предпринят в марте этого года, по нашей инициативе, нам при помощи двусторонних переговоров и с использованием Женевского формата удалось освободить заключенных, которые были приговорены к большим тюремным срокам. Также успешным является
грузино-абхазское сотрудничество, при фасилитации Красного Креста, по вопросу идентификации и обмену и перезахоронению тел людей, погибших во время конфликта в 90-х годах. У него важное гуманитарное и человеческое измерение не только для конкретных семей, но и для мирного процесса»,- заявил Государственный министр.