გაეროს რასობრივი დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტმა საქართველოს მთავრობის ანგარიშები განიხილა
ჟენევაში, გაეროს რასობრივი დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტმა საქართველოს მთავრობის მიერ 2014 წლის 2 ივლისს, „რასობრივი დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ საერთაშორისო კონვენციის შესაბამისად, წარდგენილი გაერთიანებული მე-6, მე-7 და მე-8 პერიოდული ანგარიშები განიხილა.
განხილვაში მონაწილეობა მიიღო შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობისა და სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსმა თინა ღოღელიანმა.
ქართულმა მხარემ გაეროს რასობრივი დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტის წევრებს ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოს მიერ კონვენციის იმპლემენტაციის შესახებ და ამ მიმართულებით განხორციელებულ რეფორმებზე. აქცენტები გაკეთდა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ადამიანის უფლებათა მდგომარეობაზე და ეთნიკური ნიშნით ქართველების დევნა-შევიწროებაზე.
კომიტეტის წევრები ასევე მოისმინეს ინფორმაცია სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით განხორცილებულ ღონისძიებებზე, ეთნიკური უმცირესობების პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართულობისა და ბოშა მოსახლეობის ინტეგრაციის საკითხებზე.
კომიტეტის წევრებმა მადლობა გადაუხადეს საქართველოს დელეგაციას გაწეული სამუშაოსათვის და მიწოდებული ინფორმაციისათვის. განხილვის შედეგად კომიტეტი მიიღებს დასკვნით მოსაზრებებს, რომელშიც მოცემული იქნება რეკომენდაციები.

Комитет ООН по ликвидации расовой дискриминации рассмотрел доклады правительства Грузии
В Женеве Комитет ООН по ликвидации расовой дискриминации рассмотрел 6-ой, 7-ой и 8-ой периодические доклады, представленные правительством Грузии 2 июля 2014 года в соответствии с международной конвенцией «О ликвидации всех форм расовой дискриминации».
В рассмотрении приняла участие глава департамента по взаимоотношениям с международными организациями и правовому обеспечению в аппарате Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Тина Гогелиани.
Грузинская сторона предоставила членам Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации информацию об имплементации Грузией конвенции и реформах, осуществленных в этом направлении. Акценты были сделаны на положении с правами человека, существующем на оккупированных территориях, а также преследованиях и притеснениях грузин по этническому признаку.
Члены Комитета также выслушали информацию о мероприятиях, осуществленных в направлении гражданской интеграции, вопросах вовлеченности этнических меньшинств в политическую жизнь и интеграции цыганского населения.
Члены Комитета поблагодарили грузинскую делегацию за выполненную работу и предоставленную информацию. В результате рассмотрения Комитет примет заключительные выводы, в которых будут представлены рекомендации.