გაეროს რასობრივი დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტმა საქართველოს მთავრობის ანგარიშები განიხილა
ჟენევაში, გაეროს რასობრივი დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტმა საქართველოს მთავრობის მიერ 2014 წლის 2 ივლისს, „რასობრივი დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ საერთაშორისო კონვენციის შესაბამისად, წარდგენილი გაერთიანებული მე-6, მე-7 და მე-8 პერიოდული ანგარიშები განიხილა.
განხილვაში მონაწილეობა მიიღო შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობისა და სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსმა თინა ღოღელიანმა.
ქართულმა მხარემ გაეროს რასობრივი დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტის წევრებს ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოს მიერ კონვენციის იმპლემენტაციის შესახებ და ამ მიმართულებით განხორციელებულ რეფორმებზე. აქცენტები გაკეთდა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ადამიანის უფლებათა მდგომარეობაზე და ეთნიკური ნიშნით ქართველების დევნა-შევიწროებაზე.
კომიტეტის წევრები ასევე მოისმინეს ინფორმაცია სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით განხორცილებულ ღონისძიებებზე, ეთნიკური უმცირესობების პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართულობისა და ბოშა მოსახლეობის ინტეგრაციის საკითხებზე.
კომიტეტის წევრებმა მადლობა გადაუხადეს საქართველოს დელეგაციას გაწეული სამუშაოსათვის და მიწოდებული ინფორმაციისათვის. განხილვის შედეგად კომიტეტი მიიღებს დასკვნით მოსაზრებებს, რომელშიც მოცემული იქნება რეკომენდაციები.

Committee on the Elimination of Racial Discrimination Reviewed the Reports of the Government of Georgia
4 May 2016
The UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination reviewed the 6th, 7th and 8th consolidated periodic reports in Geneva. The reports were submitted by the Government of Georgia on the “Elimination of All Forms of Racial Discrimination” on 2 July 2014, in the light of the international convention.
Mrs. Tina Ghogheliani, the Head of Department for Relations with International Organizations and Legal Provision of the State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality took part into the discussion.
Addressing the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination, the Georgian side presented information on the implementation of the convention and the reforms carried out under these provisions. A special emphasis was devoted to human rights situation in the occupied territories of Georgia and the issue of persecution and oppression of Georgians based on their ethnicity.
The Committee members also received information on the implemented activities with regard to civil integration, involvement of ethnic minorities into political life and Roma integration.
The members of the Committee extended thanks to the Georgian Delegation for the work and provided information. The committee is due to adopt concluding remarks after review, incorporating further recommendations. The meeting with the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination took place on May 2-3 in Geneva.