შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში კავკასიელი ხალხების მუჰაჯირობის დღისადმი მიძღვნილი შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრაზე კავკასიოლოგმა მეცნიერებმა საქართველოს სხვადასხვა უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტებისთვის წაიკითხეს საჯარო ლექცია თემაზე : „21 მაისი - მუჰაჯირობის ტრაგიკული ფურცელი კავკასიელთა ცხოვრებაში“.
21 მაისი აღიარებულია კავკასიაში მუჰაჯირობის დღედ, რომელიც გულისხმობს XIX საუკუნეში კავკასიის მკვიდრი მოსახლეობის (აფხაზები, აბაზები, აბაძახები, ბჟედუღები, ჩერქეზები, უბიხები, ჩეჩნები, ინგუშები, ყარაჩაელები, ყაბარდოელები, ოსები, ყუბანისპირელი ნოღაელები და სამხრეთ საქართველოში მცხოვრები მუსლიმი ქართველები) იძულებით გადასახლებას ოსმალეთის იმპერიაში.
კავკასიის ომის უკანასკნელ ეტაპზე, 1859-1864 წლებში, ცარიზმი დაუმორჩილებელი კავკასიელი მთიელების სამშობლოდან ძალდატანებით გასახლებას შეუდგა. ეს პროცესი ცნობილია მუჰაჯირობის სახელით.
2011 წელს კი საქართველოს პარლამენტმა მიიღო დადგენილება, რომლითაც "გენოციდის აქტად“ აღიარა მე–19 საუკუნეში რუსეთის იმპერიის მიერ ჩერქეზი ხალხის "მასობრივი განადგურება და მათი იძულებით განდევნა ისტორიული სამშობლოდან“.

The meeting dedicated the Muhajir Day of Caucasian Peoples took place at the National Library of the Parliament of Georgia, under the arrangement of State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality.
Addressing the university students of Georgia, different professors of Caucasian studies delivered a public lecture on the topic: “May 21 Muhajir Day – Tragic Chapter in the Lives of Caucasians.”
21 May is known as the Muhajir Day in Caucasus, which relates to forced resettlement of indigenous populations of Caucasus to Ottoman Empire (including Abkhazians, Abaza, Abadzakha, Bzhedugha, Circassians, Ubykhs, Chechens, Ingushs, Karachais, Kabardians, Ossetians, Noghas resided in Kuban and Muslim communities living in southern Georgia).
In its latest phase of Caucasus War, 1859-1864, Tsarist regime proceeded on forced relocation of defiant Caucasian mountaineers from their homeland. The process is known as Muhajir Day.
In 2011 the Parliament of Georgia adopted a resolution which recognized the “mass destruction and expel of Circassians from their historic homeland” by Russian Empire in 19th century as an “act of genocide.”