27 მაისს, ოთხწლიანი წყვეტის შემდეგ პირველად, გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრა გაიმართება.
შეხვედრაზე ქართული მხარე ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში19 მაისს საოკუპაციო ხაზზე განლაგებული ე.წ. „მესაზღვრეების“ მიერ საქართველოს მოქალაქის მკვლელობის საკითხს დააყენებს.
ხურჩაში მომხდარ ტრაგიკულ შემთხვევასთან დაკავშირებით ქართულმა მხარემ ინტენსიური შეხვედრები გამართა საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან და ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებათა ფორმატის თანათავმჯდომარეებთან.
19 მაისს დაახლოებით 14:30 საათზე ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში, გამყოფი ხაზის მიმდებარედ შეიარაღებულმა პირმა, ცეცხლსასროლი იარაღით სასიკვდილოდ დაჭრა გალის რაიონის სოფელ ბარღების მკვიდრი გიგა ოთხოზორია. ინციდენტის შედეგად დაზარალებული მუცლის არეში მიყენებული მრავლობითი ჭრილობებით სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ჯგუფმა გადაიყვანა ზუგდიდის ჰოსპიტალში, სადაც მოგვიანებით გარდაიცვალა.

27 мая в Гали состоится встреча в рамках Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них
27 мая в Гали впервые после двухлетнего перерыва состоится встреча в рамках Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них.
На встрече грузинская сторона поставит вопрос об убийстве гражданина Грузии, совершенном 19 мая в селе Хурча так называемыми «пограничниками».
В связи с трагическим случаем в селе Хурча грузинская сторона уже провела интенсивные встречи с представителями Миссии наблюдателей Евросоюза и сопредседателями Женевских международных переговоров.
19 мая приблизительно в 14:30 часов вблизи разделительной линии в селе Хурча Зугдидского района вооруженное лицо огнестрельным оружием нанесло смертельные ранения жителю села Баргеби Гиге Отхозория. Пострадавшего в результате инцидента с множественными ранениями в области живота бригада неотложной медицинской помощи доставила в Зугдидский госпиталь, где он позднее скончался.