შერიგებისა და სამოქალაქო თანასოწორების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა დამოუკიდებლობის დღე რუსთაველის გამზირზე კონცერტით აღნიშნა.
კონცერტში მონაწილეობდნენ ახალგაზრდები თბილისიდან, სამცხე-ჯავახეთიდან, ქვემო ქართლიდან, შიდა ქართლიდან, კახეთიდან. მათ ქართული და ეთნიკური უმცირესობების ცეკვები და სიმღერები შეასრულეს.
კონცერტზე საქართველოს დამოუკიდებლობის 25 წლისთავი მონაწილეებს და სტუმრებს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა მიულოცა.
„გილოცავთ საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის 25 წლის იუბილეს. ეს არის ძალიან სასიხარულო და ბედნიერი დღე. დღეს ეს არის სევდიანი და მძიმე დღეც ჩვენთვის და მთელი საქართველოსთვს. გიგა ოთხოზორიას დღეს დაკრძალავენ, რომელიც რამდენიმე დღის წინ საოკუპაციო ხაზზე იქნა მოკლული. ჩვენ მისი ოჯახის და ახლობლების მიმართ თანაგრძნობას გამოვხატავთ. ამ ადამიანის ტრაგიკული დაღუპვა გვახსენებს, რომ ბრძოლა დამოუკიდებლობისთვის და თავისუფლებისთვის ჯერ არ დასრულებულა. ჩვენ ვაგრძელებთ ბრძოლას ქვეყნის დეოკუპაციისთვის. უნდა ვიბრძოლოთ მომავალშიც, მაგრამ უნდა ვიბრძოლოთ მშვიდობით და ისე, როგორც ეს ჩვენმა ძალიან ლამაზმა და ნიჭიერმა ახალგაზრდებმა თავისი ხელოვნებით, ნიჭიერებით დღეს გვაჩვენეს. ჩვენი გვაქვს ერთი სამშობლო, ერთი ცა და ერთი მიწა. საქართველო არის ყველასი. საქართველო არის ამ ბავშვების, მიუხედავად მათი ეთნიკური კუთვნილებისა. ყველამ ერთად, ერთმანეთის მოფერებით, სიყვარულით, ნიჭიერებით, მშვიდობით უნდა ავაშენოთ ეს ქვეყანა. ჩვენი მრავალფეროვნება არის ჩვენი სიმდიდრე და დღეს ეს ბავშვები ამას ყველაზე კარგად ამტკიცებენ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия отметил День независимости концертом
26 May 2016
В концерте приняли участие молодые с Тбилиси, Самцхэ-Джавахети, Квемо Картли, Шида Картли, Кахети, исполнившие народные танцы и песни – как грузинские, так и этнических меньшинств.
Участников и гостей концерта с 25-летней годовщиной независимости Грузии поздравила Первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили.
«Поздравляю вас с 25-летним юбилеем независимости Грузии. Это – очень радостный и счастливый день. Но в то же время сегодняшний день – очень тяжелый и для нас, и для всей Грузии. Сегодня состоятся похороны Гиги Отхозория, убитого несколько дней тому назад вблизи оккупационной линии. Мы выражаем сочувствие его семье и близким. Трагическая гибель этого человека напоминает нам, что борьба за независимость и свободу еще не завершена. Мы продолжаем бороться за деоккупацию нашей страны. Мы продолжим эту борьбу и в будущем, но исключительно мирными средствами – именно так, как сегодня нам продемонстрировали наши очень красивые и одаренные молодые люди своим искусством, талантом. У нас общая Родина, общее небо и общая земля. Грузия принадлежит всем. Грузия принадлежит этим детям, невзирая на их этническое происхождение. И мы все вместе, с любовью, с миром, должны построить нашу страну. Наше многообразие – наше богатство, и сегодня эти дети прекрасно доказали это», – заявила Кетеван Цихелашвили.