შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი ვაკე-საბურთალოს გზაზე, 13 ივნისის სტიქიის დროს დაღუპულთა ხსოვნის მემორიალთან პანაშვიდს დაესწრო.
პანაშვიდი უწმიდესმა და უნეტარესმა, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსმა და ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტმა ილია მეორემ გადაიხადა.
„ამ მსხვერპლს არანაირი გამართლება არ ჰქონდა. სტიქიური უბედურებები ხდება და მომავალშიც მოხდება. მსხვერპლისგან არ ვართ დაზღვეულები, მაგრამ ამას ხელს არ უნდა უწყობდეს ადამიანების მიერ განხორციელებული უგუნური პოლიტკა. სამწუხაროდ, ადამიანის წინდაუხედავმა ჩარევამ ბუნებაში გამოიწვია, ის რომ სტიქიას ამდენი ადამიანი შეეწირა“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა პანაშვიდის დასრულების შემდეგ ჟურნალისტებთნ საუბრისას.
შეგახსენებთ, რომ 2015 წელის 13-14 ივნისის სტიქიამ 21 ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა, მათგან ორი დღემდე დაკარგულად ითვლება.

Паата Закареишвили присутствовал на панихиде в память жертв стихийного бедствия 13 июня
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Паата Закареишвили присутствовал на открытии воздвигнутого на Ваке-Сабурталинской дороге мемориала в память жертв стихийного бедствия 13 июня.
Панихиду по жертвам стихийного бедствия отслужил святейший и блаженнейший, Католикос-Патриарх всея Грузии, Архиепископ Мцхетский и Тбилисский и митрополит Бичвинтский и Цхум-Абхазский Илия Второй.
«Эти жертвы не имеют никакого оправдания. Стихийные бедствия случались, и будут случаться и в будущем. От жертв никто не застрахован, но этому не должна способствовать неправомерная политика человека. К сожалению, причиной того, что стихийное бедствие унесло жизни стольких людей, было неосмотрительное вмешательство в человека в природу», – заявил Паата Закареишвили в беседе с журналистами по окончанию панихиды.
Напомним, что во время стихийного бедствия 13-14 июня 2015 года в Тбилиси погиб 21 человек и двое до сих пор остаются пропавшими.