ქეთევან ციხელაშვილი საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა სასტუმრო „ტიფლისი პალასში“ საქმიან სადილზე საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლებს უმასპინძლა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ შეხვედრაზე საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებაზე, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მიმდინარეობაზე ისაუბრა.
ქეთევან ციხელაშვილმა განსაკუთრებით ყურადღება გაამახვილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილებისა და გალის რაიონში ეთნიკური ქართველებისთვის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვაზე.
შეხვედრაზე თავის მხრივ საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლები დაინტერესდნენ კონფლიქტების მოგვარების კუთხით საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკით, რა ღონისძიებები ტარდება ქართული მხარის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამიანების უფლებების დასაცავად.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, საქართველო კონფლიქტების მოგვარების მხოლოდ მშვიდობიან გზას განიხილავს. რაც შეეხება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ადამიანის უფლებების დაცვას, ქეთევან ციხელაშილის თქმით, ამ საკითხებზე ყოველდღიურ რეჟიმში მიმდინარეობს მუშაობა, მათ შორის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფარგლებში.
შეხვედრის დასასრულს ქეთევან ციხელაშვილმა მადლობა გადაუხადა საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლებს თანამშრომლობისთვის და აღნიშნა, რომ მათი მხრიდან ოკუპაციის თემის გაშუქებას სართაშორისო დონეზე განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს. თავის მხრივ საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლებმა იმედი გამოთქვეს, რომ მსგავსი შეხვედრები მომავალშიც გაგრძელდება.
შეხვედრა გაიმართა ევროკავშირის დაფინანსებით, პროექტის - "შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის დახმარება კომუნიკაციის სფეროში" ფარგლებში.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with international media representatives at Tiflis Palace Hotel on a business lunch.
At the meeting the First Deputy State Minister gave an overview of the current situation in the occupied territories of Georgia and development of Geneva International Discussions.
Mrs. Ketevan Tsikhelashvili highlighted the cases of human rights violation in the occupied territories, including the restrictions that are imposed on the freedom of movement and education into native language for ethnic-Georgian residents in Gali district.
Representatives of international media expressed interest towards the conflict settlement policy of the Georgian Government and specific measures that are taken by Georgian side for the protection of human rights for the residents of occupied territories.
According to the First Deputy State Minister, Georgia considers the settlement of the conflicts exclusively via peaceful means. As far as the issue of human rights protection was concerned, Mrs. Tsikhelashvili noted that the topics are covered on a daily basis, including by international negotiating format.
Mrs. Ketevan Tsikhelashvili extended her thanks to the representatives of international media by the meeting round-up, noting that international coverage of the ongoing occupation is extremely important. Media representatives expressed their willingness to continue meetings in future.
The meeting took place with the financial support of the European Union, under the “Support to the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality in the Sphere of Communication” Project.