ქეთევან ციხელაშვილი საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ციხელაშვილმა სასტუმრო „ტიფლისი პალასში“ საქმიან სადილზე საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლებს უმასპინძლა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ შეხვედრაზე საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებაზე, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მიმდინარეობაზე ისაუბრა.
ქეთევან ციხელაშვილმა განსაკუთრებით ყურადღება გაამახვილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილებისა და გალის რაიონში ეთნიკური ქართველებისთვის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვაზე.
შეხვედრაზე თავის მხრივ საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლები დაინტერესდნენ კონფლიქტების მოგვარების კუთხით საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკით, რა ღონისძიებები ტარდება ქართული მხარის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამიანების უფლებების დასაცავად.
სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, საქართველო კონფლიქტების მოგვარების მხოლოდ მშვიდობიან გზას განიხილავს. რაც შეეხება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ადამიანის უფლებების დაცვას, ქეთევან ციხელაშილის თქმით, ამ საკითხებზე ყოველდღიურ რეჟიმში მიმდინარეობს მუშაობა, მათ შორის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფარგლებში.
შეხვედრის დასასრულს ქეთევან ციხელაშვილმა მადლობა გადაუხადა საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლებს თანამშრომლობისთვის და აღნიშნა, რომ მათი მხრიდან ოკუპაციის თემის გაშუქებას სართაშორისო დონეზე განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს. თავის მხრივ საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლებმა იმედი გამოთქვეს, რომ მსგავსი შეხვედრები მომავალშიც გაგრძელდება.
შეხვედრა გაიმართა ევროკავშირის დაფინანსებით, პროექტის - "შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის დახმარება კომუნიკაციის სფეროში" ფარგლებში.

Кетеван Цихелашвили встретилась с представителями международной масс-медиа
Первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили встретилась с представителями международной масс-медиа на деловом обеде в гостинице «Тифлиси Палас».
На встрече первый заместитель государственного министра рассказала об обстановке на оккупированных территориях Грузии, ходе Женевских международных дискуссий.
Кетеван Цихелашвили особое внимание уделила фактам нарушения прав человека на оккупированных территориях Грузии, включая ограничения свободы передвижения и права на получение образования на родном языке для этнических грузин, проживающих в районе Гали.
Представители международной масс-медиа, в свою очередь, заинтересовались политикой Грузии в направлении урегулирования конфликтов, а также мерами, предпринимаемыми грузинской стороной для защиты прав людей, проживающих на оккупированных территориях.
По заявлению первого заместителя государственного министра, Грузия рассматривает исключительно мирный путь урегулирования конфликтов. Что касается защиты прав людей, проживающих на оккупированных территориях, в данном направлении работа ведется в ежедневном режиме, в том числе в рамках международных переговоров.
В завершении встречи Кетеван Цихелашвили поблагодарила представителей международной масс-медиа за сотрудничество, подчеркнув особую важность освещения ими темы оккупации на международном уровне. Представители международной масс-медиа, в свою очередь, выразили надежду, что подобные встречи будут проводиться и в будущем.
Встреча проведена в рамках проекта «Помощь Аппарату государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии в сфере коммуникации», финансированного Евросоюзом.