ქეთევან ციხელაშვილი ეუთოს საპარლამენტო სესიის ფარგლებში გამართულ კონფერენციაზე მოხსენებით გამოვიდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი ეუთოს საპარლამენტო სესიის ფარგლებში, ფინეთის დელეგაციის მიერ გამართულ კონფერენციაზე მოხსენებით გამოვიდა.
კონფერენციის თემა იყო - „შუამდგომლობა ეუთოს სივრცეში: ქალი მომლაპარაკებლების როლის გაგძლიერება ეუთოს ფარგლებში“.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა სამშვიდობო პროცესში ქალების აქტიური ჩართულობის აუცილებლობაზე.
„მიმაჩნია, რომ მეტი ქალი სამშვიდობო პროცესში, ნიშნავს მეტ მშვიდობას მსოფლიოში. ერთი საკითხია გენდერული თანასწორობა, რადგან მოსახლეობის ნახევარს სწორედ ქალები წარმოადგენენ, მაგრამ უფრო მნიშვნელოვანია, რომ ქალებს გარკვეული საკითხების მიმართ უფრო მეტი სენსიტიურობა გააჩნიათ. მაგალითად, როგორიცაა კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის, ბავშვების, მოხუცების, ჯანდაცვა და თვისუფალი გადაადგილების საკითხები. მგონია, რომ ქალების უფრო მეტი ჩართულობა შესაძლებელს გახდის ბევრი, ისეთი ჰუმანიტარული საკითხის გადაწყვეტას, რაც პოლიტიზირების გარეშე შეიძლება მოგვარდეს.
არ შემიძლება არ ავღნიშნო, რომ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებში ქალთა მონაწილეობა ქართული მხარის მიერ თანდათან გაიზარდა და ქართულ მხარეს დელეგაციაში 40% ქალია. სამოქალაქო საზოგადოებაში ქალები ძალაინ აქტიურად არიან ჩართულები სამშვიდობო პროცესში, სახალხო დიპლომატიით უფრო მეტის გაკეთებაა შესაძლებელი კონფლიქტების მოგვარების კუთხით. ამიტომ, დონორ ორგანიზაციებსაც ყოველთვის ვურჩევთ, რომ ქალები, როგორც მთავარი სამიზნე ჯგუფები გამოიყენონ ნდობის მშენებლობის პროექტებში.
აღსანიშნავია ისიც, რომ კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უმეტესობა ქალია. მიუხედავად ამისა, ისინი უფრო გამბედავები და შეუპოვრები არიან. ამის ნათელი მაგალითია გალის რაიონის სკოლების პედაგოგები.
რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია - ვთხოვთ, როგორც ეუთოს, ასევე სხვა საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა დაცვის ინსტიტუტებს დაგვეხმარნონ ოკუპირებულ ტერიტორიბზე ადამიანის უფლებათა დაცვის ინსტრუმენტის ამოქმედებაში, რომლის განორციელებაშიც ეუთოს განსაკუთრებული როლი ენიჭება, მათ შორის როგორც ჟენევის საერთაშორიოსო დისკუსიების თანათავმჯდომარეს“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ დამსწრეებს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიბზე არსებული ვითარებაც გააცნო.
ქეთევან ციხელაშვილმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე, მათ შორის გადადგილების თავისუფლებისა და აფხაზეთში, გალის რაიონში ეთნიკური ქართველებისთვის მშობლიურ ენაზე სწავლების შეზღუდვის საკითხებზე და აღნიშნა, რომ ამ საკითხებს ქართული მხარე ჟენევის საერთშორისო დისკუსიის ფარგლებში პერმანენტულად დააყენებს, სანამ შესაბამისი შედეგი არ იქნება მიღწეული.
ეუთოს საპარლამენტო სესიის ფარგლებში, ფინეთის დელეგაციის მიერ გამართულ კონფერენცია ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტმა ილკა კანერვამ გახსნა.

Первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили выступила с докладом на конференции, проведенной делегацией Финляндии в рамках сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ.
Тема конференции – «Посредничество в пространстве ОБСЕ: усиление роли переговорщиков-женщин в рамках ОБСЕ».
Первый заместитель государственного министра в своем выступлении заострила внимание на необходимости активного вовлечения женщин в мирные процессы.
«Считаю, что увеличение числа женщин в процессах строительства мира означает больше мира на нашей планете. Одна сторона вопроса – гендерное равноправие, поскольку половину населения составляют женщины, однако гораздо важнее то, что женщины чувствительны по отношению к определенным вопросам. Например, применительно к вопросам, касающимся пострадавшего в результате конфликта населения, детей, пожилых люде, а также здравоохранения и свободного передвижения. На мой взгляд, большая вовлеченность женщин позволит урегулировать многие гуманитарные вопросы, которые могут быть решены вне политизации».
Не могу не отметить, что грузинская сторона постепенно увеличила участие женщин в Женевских международных дискуссиях – в грузинской делегации 40% женщин. В гражданском обществе женщины очень активно включены в мирные процессы; народная демократия обладает широкими возможностями в плане урегулирования конфликтов. Поэтому мы всегда советуем организациям-донорам использовать женщин в качестве главных целевых групп проектов по строительству доверия.
Следует отметить, что большинство пострадавших от конфликтов составляют женщины. Невзирая на это, они смелее и непоколебимее. Яркий пример этого – педагоги школ Гальского района.
Самое главное – мы просим как ОБСЕ, так и другие международные правозащитные институты оказать нам помощь в задействовании инструмента по защите прав человека на оккупированных территориях Грузии. В осуществлении этого особая роль отводится ОБСЕ, в том числе в качестве сопредседателя Женевских международных переговоров», – заявила Кетеван Цихелашвили.
Первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия ознакомила участников конференции с положением на оккупированных территориях Грузии.
Кетеван Цихелашвили особое внимание уделила фактам нарушений прав человека на оккупированных территориях Грузии, включая ограничение свободы передвижения и права проживающих в Гальском районе этнических грузин на получение образования на родном языке. Она отметила, что данные вопросы грузинская сторона намерена постоянно вносить в повестку дня Женевских международных переговоров до тех пор, пока не будет достигнут надлежащий результат.
Конференцию, проведенную в рамках сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ, открыла президент Парламентской ассамблеи Илкка Канерва.