ქეთევან ციხელაშვილი ეუთოს საპარლამენტო სესიის ფარგლებში გამართულ კონფერენციაზე მოხსენებით გამოვიდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი ეუთოს საპარლამენტო სესიის ფარგლებში, ფინეთის დელეგაციის მიერ გამართულ კონფერენციაზე მოხსენებით გამოვიდა.
კონფერენციის თემა იყო - „შუამდგომლობა ეუთოს სივრცეში: ქალი მომლაპარაკებლების როლის გაგძლიერება ეუთოს ფარგლებში“.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა სამშვიდობო პროცესში ქალების აქტიური ჩართულობის აუცილებლობაზე.
„მიმაჩნია, რომ მეტი ქალი სამშვიდობო პროცესში, ნიშნავს მეტ მშვიდობას მსოფლიოში. ერთი საკითხია გენდერული თანასწორობა, რადგან მოსახლეობის ნახევარს სწორედ ქალები წარმოადგენენ, მაგრამ უფრო მნიშვნელოვანია, რომ ქალებს გარკვეული საკითხების მიმართ უფრო მეტი სენსიტიურობა გააჩნიათ. მაგალითად, როგორიცაა კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის, ბავშვების, მოხუცების, ჯანდაცვა და თვისუფალი გადაადგილების საკითხები. მგონია, რომ ქალების უფრო მეტი ჩართულობა შესაძლებელს გახდის ბევრი, ისეთი ჰუმანიტარული საკითხის გადაწყვეტას, რაც პოლიტიზირების გარეშე შეიძლება მოგვარდეს.
არ შემიძლება არ ავღნიშნო, რომ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებში ქალთა მონაწილეობა ქართული მხარის მიერ თანდათან გაიზარდა და ქართულ მხარეს დელეგაციაში 40% ქალია. სამოქალაქო საზოგადოებაში ქალები ძალაინ აქტიურად არიან ჩართულები სამშვიდობო პროცესში, სახალხო დიპლომატიით უფრო მეტის გაკეთებაა შესაძლებელი კონფლიქტების მოგვარების კუთხით. ამიტომ, დონორ ორგანიზაციებსაც ყოველთვის ვურჩევთ, რომ ქალები, როგორც მთავარი სამიზნე ჯგუფები გამოიყენონ ნდობის მშენებლობის პროექტებში.
აღსანიშნავია ისიც, რომ კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უმეტესობა ქალია. მიუხედავად ამისა, ისინი უფრო გამბედავები და შეუპოვრები არიან. ამის ნათელი მაგალითია გალის რაიონის სკოლების პედაგოგები.
რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია - ვთხოვთ, როგორც ეუთოს, ასევე სხვა საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა დაცვის ინსტიტუტებს დაგვეხმარნონ ოკუპირებულ ტერიტორიბზე ადამიანის უფლებათა დაცვის ინსტრუმენტის ამოქმედებაში, რომლის განორციელებაშიც ეუთოს განსაკუთრებული როლი ენიჭება, მათ შორის როგორც ჟენევის საერთაშორიოსო დისკუსიების თანათავმჯდომარეს“- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ დამსწრეებს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიბზე არსებული ვითარებაც გააცნო.
ქეთევან ციხელაშვილმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე, მათ შორის გადადგილების თავისუფლებისა და აფხაზეთში, გალის რაიონში ეთნიკური ქართველებისთვის მშობლიურ ენაზე სწავლების შეზღუდვის საკითხებზე და აღნიშნა, რომ ამ საკითხებს ქართული მხარე ჟენევის საერთშორისო დისკუსიის ფარგლებში პერმანენტულად დააყენებს, სანამ შესაბამისი შედეგი არ იქნება მიღწეული.
ეუთოს საპარლამენტო სესიის ფარგლებში, ფინეთის დელეგაციის მიერ გამართულ კონფერენცია ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტმა ილკა კანერვამ გახსნა.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili delivered a report on the conference of Finnish Delegation in frames of the OSCE Parliamentary Session.
The topic of the conference was “Mediation in OSCE: Empowerment of Female Negotiators in OSCE Framework.”
In her speech the First Deputy State Minister highlighted the need of active female involvement into peace process.
“I think, more women in peace process means more peace in the world. The one thing is gender equality, as women represent the half of the total population, but more importantly, women have higher sensitivity in relation to many issues, as are the issues of conflict-affected population, healthcare of children, aged persons and freedom of movement. I believe more involvement of women will make many humanitarian issues resolvable, without any politicization. I cannot avoid mentioning, that female participation at Geneva International Discussions has gradually increased and comprises 40% within the Georgian Delegation. Women are very active in civil society to address the peace process, as far as public diplomacy can contribute to conflict settlement in many areas. Therefore, we always recommend donor organization to focus on women, as major target group into their confidence building projects. Notably, the majority of conflict-affected population are women. Nevertheless they are more courageous and vigorous. The clear example are Gali school teachers.
Most importantly, we urge OSCE, as well as other international institutions who work on the issue of human rights protection, to support our effort to operationalize the instruments of human rights protection in the occupied territories. In that sense, OSCE has special role for the implementation, including its Co-chair at Geneva International Discussions,” – Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared.
Addressing the audience, the First Deputy State Minister gave an overview of current situation in the occupied territories.
Mrs. Ketevan Tsikhelashvili put an emphasis on the cases of human rights violation in the occupied territories, including the freedom of movement and the restrictions on education into native language for ethnic-Georgians in Gali district of Abkhazia region, noting that Georgian side shall permanently raise these issues in frames of Geneva International Discussions until the appropriate result is achieved.
The President of OSCE Parliamentary Assembly Mr. Ilkka Kanerva opened the conference of the Delegation of Finland, held in frames of OSCE Parliamentary Session.