პაატა ზაქარეიშვილი საქართველოში მცხოვრებ მუსლიმებს წმინდა რამადანის დღესასწაულს ულოცავს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პაატა ზაქარეიშვილი საქართველოში მცხოვრებ მუსლიმებს წმინდა რამადანის დღესასწაულს - "იდ-ალ ფიტრს" ულოცავს.
„გილოცავთ წმინდა რამადანის თვის დასრულებას. ეს დღესასწაული ყოფილიყოს თქვენთვის მშვიდობის, წარმატებისა და კეთლდღეობის მომტანი. ისლამი ჩვენი სახელმწიფოს მრავალკონფესიური კულტურის განუყოფელი ნაწილია და ეს მრავალფეროვნება ჩვენი სიმდიდრეა. სახელმწიფო ზრუნავს, რომ ყოველ მოქალაქეს ჰქონდეს საკუთარი აღმსარებლობის ღირსეულად განხორციელების საშუალება. საქარათველო ისტორიულად მრავალრელიგიური ტრადიციების ქვეყანაა, სადაც პატივს სცემენ ერთმანეთის მრწამსსა და აღმსარებლობას“,- განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა.
გადმოცემის თანახმად, ალლაჰმა სწორედ ამ თვეში შთააგონა მუჰამედს შუამავლისა და მოციქულის მისია და ყურანის პირველი გამოცხადებაც მოევლინა სამყაროს.

Паата Закареишвили поздравил проживающих в Грузии мусульман со священным праздником Рамадан
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии поздравил проживающих в Грузии мусульман праздником разговения – «Ид-аль-Фитр», проводимым в честь завершения священного месяца Рамадан.
«Поздравляю вас с завершением священного месяца Рамадан. Пусть этот праздник всегда приносит вам мир, успехи и благополучие. Ислам – неотъемлемая часть многоконфессионной культуры нашего государства, и это многообразие – наше богатство. Государство заботится, чтобы каждый гражданин имел возможность дос¬той¬но служить своей религии. Грузия – страна с исторически сложившейся традицией религиозного многообразия и уважения к убеждениям и верованиям других людей&raraquo;, – заявил государственный министр.
Согласно преданию, Аллах именно в этот месяц вдохновил Мухаммеда на миссию посланника и пророка и ниспослал миру первые суры Корана.