შეხვედრის ფარგლებში საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა კვლავ დააყენეს 19 მაისს, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში საოკუპაციო ხაზზე განლაგებული ე.წ. „მესაზღვრეების" მიერ საქართველოს მოქალაქის გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საკითხი.
ქართულმა მხარემ საოკუპაციო ძალისა და დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან მოითხოვა განზრახ მკვლელობაში ბრალდებული პირი, რათა ის წარსდგეს ქართული მართლმსაჯულების წინაშე, რისთვისაც აუცილებელია აღნიშნული პირის დაკავება ოკუპირებულ ტერიტორიაზე. ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილეებს გაუზიარეს საქმის მასალები, კერძოდ დნმ-ის ანალიზის, ბალისტიკური და სასამართო-სამედიცინო ექსპერტიზის შედეგები.
საუბარი ასევე შეეხო ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთის ბრალდებით საქართველოს მოქალაქეების უკანო დაკავებების ფაქტებსა და ე.წ. ბორდერიზაციის უკანონო პროცესს, რომელიც ოკუპაციის ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრებ ადგილობრივ მოსახლეობას მნიშვნელოვან პრობლემებს უქმნის.
ქართულმა მხარემ ასევე დააყენა უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქე გიორგი ლუკავას გათავისუფლების საკითხი.

Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) meeting was Held in Gali
In the framework of the meeting, representatives of the Central Government of Georgia discussed the issue of murder of the Georgian citizen Giga Otkhozoria in the village of Khurcha, Zugdidi District, by the so-called “border guards” deployed along the occupation line.
Georgian side demanded the occupation forces and DE facto government to extradite the person accused in murder to Georgia in order to bring him to Georgian justice. Representatives of the Central Government shared the materials of the case, in particular, DNA, ballistics and forensic medical examination results.
The discussions were also held on illegal detentions of citizens of Georgia on “so-called” border crossing charges, as well as so-called “borderisation” process, which causes serious problems to local population both on the occupied territories and on the territories controlled by the Central Government of Georgia.