ქეთევან ციხელაშვილი სოფელ სობისში ვითარებას ადგილზე გაეცნო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, ქეთევან ციხელაშვილი, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ სობისში ვითარებას ადგილზე გაეცნო.
”უკვე გავააქტიურეთ ცხელი ხაზი, მაგრამ ამ საშუალების გამოყენებას ჩვენ კიდევ ვაპირებთ. მე პირადად მქონდა კომუნიკაცია ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან. ვისაუბრეთ შექმნილ ვითარებაზე, რომ ადამიანებს, რომლებმაც ნაკვეთები დათესეს, ამდენი შრომა და რესურსი ჩადეს, მიეცეთ იმის შესაძლებლობა მაინც, რომ საკუთარი მოსავალი აიღონ.
საუბედუროდ, ეს არ არის პირველი შემთხვევა. 2008 წლიდან მოყოლებული ჩვენ ძალიან რთული ვითარება გვაქვს იმ მხრივ, რომ ბევრ ადამიანს არ ეძლევა საკუთარ ნაკვეთებზე, მიწებზე, ბაღებზე წვდომის შესაძლებლობა. ეს ქმნის ძალიან მძიმე სოციალურ და ეკონომიკურ გამოწვევევს აქ მცხოვრებლებისთვის, მაგრამ ის, რომ ეს არ არის ერთეული შემთხვევა, არ აკნინებს ამ პრობლემის სიმწვავეს, ამიტომ ჩამოვედი ადგილზე, შევხვდი ადგილობრივებს.
საქართველოს სახელმწიფოს მთავარი პასუხი კი ამ გამოწვევაზე არის ის, რომ ჩვენთვის ეს რეგიონი - საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს მდებარე სოფლების განვითარება და მათზე ზრუნვა პრიორიტეტულია. ბოლო 3 წლის განმავლობაში უწყებათაშორისი კომისიის ფარგლებში ჩვენ არაერთი ნაბიჯი გადავდგით, რომ დაგროვილი პრობლემები ნაწილობრივ მაინც შეგვემსუბუქებინა ამ ადამიანებისთვის. ჩვენ ვგეგმავთ, რომ ამ რეგიონების გაძლიერება-განვითარება იყოს პრიორიტეტი, რომ ადამიანებს არა მარტო შეუმსუბუქდეთ ყოფა, არამედ გაუჩნდეთ ალტერნატიული ეკონომიკური შესაძლებლობები“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრი ადგილზე ქერის ყანის მფლობელს, შალვა ჩილინდრიშვილს ესაუბრა.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, აღნიშნული საკითხი ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში დაგეგმილ შეხვედრაზეც ერთ-ერთი მთავარი თემა იქნება, რომელიც 31 აგვისტოს გაიმართება.
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ სობისის ერთ-ერთი მკვიდრის, შალვა ჩილინდრიშვილის მიერ დათესილი ქერის მოსავალის აღება საოკუპაციო ძალის წარმომადგენლებმა დღეს დაიწყეს, თუმცა პროცესი ამ დროისთვის შეჩერებულია.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili paid a field visit to village Sobisi, Gori Municipality, to observe the situation on the ground.
“We have already activated the hotline and we plan to use it in future. I have personally communicated with the EU Monitoring Mission. We have discussed the current situation – the people who sowed and gave tremendous efforts, should be able to at least gain their crops.
Regrettably, this is not the first incident. We have a deplorable situation since 2008; many people are disallowed from access to their land-plots, terrains and orchards, which creates further socio-economic challenges. However, the fact that this is not a single episode, does not reduce the weight of the challenge – this explains my visit, my interaction with the locals.
The major response from Georgia to the challenge is the development and protection of the region, the villages that are located in the vicinity of the occupation line, that is all prioritized. We have taken a lot of measures, no less than to partially alleviate the heavy burden for these people. We plan to highlight the development and empowerment of the regions as a priority not only for easing their lives, but creating alternative economic opportunities for them,” – Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared.
The State Minister also spoke to the owner of the cornfield Shalva Chilindrishvili.
According to Mrs. Tsikhelashvili, the topic will be one of the central subjects of discussion at the upcoming IPRM meeting on 31st August.
The occupying power started to harvest the cornfield of Shalva Chilindrishvili, native of village Sobisi, Gori Municipality, today. However, the process has stopped by now.