ქეთევან ციხელაშვილი სოფელ სობისში ვითარებას ადგილზე გაეცნო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, ქეთევან ციხელაშვილი, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ სობისში ვითარებას ადგილზე გაეცნო.
”უკვე გავააქტიურეთ ცხელი ხაზი, მაგრამ ამ საშუალების გამოყენებას ჩვენ კიდევ ვაპირებთ. მე პირადად მქონდა კომუნიკაცია ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასთან. ვისაუბრეთ შექმნილ ვითარებაზე, რომ ადამიანებს, რომლებმაც ნაკვეთები დათესეს, ამდენი შრომა და რესურსი ჩადეს, მიეცეთ იმის შესაძლებლობა მაინც, რომ საკუთარი მოსავალი აიღონ.
საუბედუროდ, ეს არ არის პირველი შემთხვევა. 2008 წლიდან მოყოლებული ჩვენ ძალიან რთული ვითარება გვაქვს იმ მხრივ, რომ ბევრ ადამიანს არ ეძლევა საკუთარ ნაკვეთებზე, მიწებზე, ბაღებზე წვდომის შესაძლებლობა. ეს ქმნის ძალიან მძიმე სოციალურ და ეკონომიკურ გამოწვევევს აქ მცხოვრებლებისთვის, მაგრამ ის, რომ ეს არ არის ერთეული შემთხვევა, არ აკნინებს ამ პრობლემის სიმწვავეს, ამიტომ ჩამოვედი ადგილზე, შევხვდი ადგილობრივებს.
საქართველოს სახელმწიფოს მთავარი პასუხი კი ამ გამოწვევაზე არის ის, რომ ჩვენთვის ეს რეგიონი - საოკუპაციო ხაზის სიახლოვეს მდებარე სოფლების განვითარება და მათზე ზრუნვა პრიორიტეტულია. ბოლო 3 წლის განმავლობაში უწყებათაშორისი კომისიის ფარგლებში ჩვენ არაერთი ნაბიჯი გადავდგით, რომ დაგროვილი პრობლემები ნაწილობრივ მაინც შეგვემსუბუქებინა ამ ადამიანებისთვის. ჩვენ ვგეგმავთ, რომ ამ რეგიონების გაძლიერება-განვითარება იყოს პრიორიტეტი, რომ ადამიანებს არა მარტო შეუმსუბუქდეთ ყოფა, არამედ გაუჩნდეთ ალტერნატიული ეკონომიკური შესაძლებლობები“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრი ადგილზე ქერის ყანის მფლობელს, შალვა ჩილინდრიშვილს ესაუბრა.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, აღნიშნული საკითხი ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში დაგეგმილ შეხვედრაზეც ერთ-ერთი მთავარი თემა იქნება, რომელიც 31 აგვისტოს გაიმართება.
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ სობისის ერთ-ერთი მკვიდრის, შალვა ჩილინდრიშვილის მიერ დათესილი ქერის მოსავალის აღება საოკუპაციო ძალის წარმომადგენლებმა დღეს დაიწყეს, თუმცა პროცესი ამ დროისთვის შეჩერებულია.

Кетеван Цихелашвили на месте ознакомилась с обстановкой в селе Собиси
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на месте ознакомилась с обстановкой в селе Собиси Горийского муниципалитета.
«Мы уже активировали «горячую» линию, но намерены еще более активно использовать данную возможность. Я лично общалась с Наблюдательной миссией Евросоюза. Мы говорили о сложившемся положении, о том, чтобы людям, засеявшим свои участки и вложившим в них столько труда и ресурсов, предоставили хотя бы возможность собрать свой урожай.
К несчастью, это не первый случай. Начиная с 2008 года, в этом отношении у нас сложилось очень сложное положение – многие люди лишены доступа к собственным участкам, землям, садам. Это создает очень тяжелые социальные и экономические проблемы для живущих здесь людей. Однако то, что это – не единичный случай, не умаляет остроту этой проблемы, поэтому я приехала на место, встретилась с местными жителями.
Главный ответ нашего государства на этот вызов – приоритетность развития, заботы об этом регионе, о селах, расположенных вблизи оккупационной линии. В течение последних трех лет в рамках Межведомственной комиссии нами предпринято немало шагов с тем, чтобы хотя бы частично разрешить накопившиеся проблемы, облегчить жизнь этих людей. Приоритетность развития, усиления этих регионов позволит не только облегчить быт их жителей, но и создать альтернативные экономические возможности», – заявила Кетеван Цихелашвили.
Государственный министр беседовала с владельцем ячменного поля Шалвой Чилиндришвили.
По заявлению Кетеван Цихелашвили, данный вопрос будет одним из главных на запланированной в рамках Механизма по превенции инцидентов и реагированию на них встрече, которая состоится 31 августа.
Представители оккупационных сил сегодня начали сбор урожая ячменя с участка одного из уроженцев села Собиси Горийского муниципалитета Шалвы Чилиндришвили, однако на данное время процесс уже приостановлен.