ქეთევან ციხელაშვილი კნუტ ფლეკენშტეინს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპარლამენტის „სოციალისტებისა და დემოკრატების პროგრესული ალიანსის“ ჯგუფის ვიცე-პრეზიდენტს საერთაშორისო ურთიერთობების საკითხებში კნუტ ფლეკენშტეინს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ევროპარლამენტარს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება გააცნო, ასევე ყურადღება გაამახვილა ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევებზე, გამყოფ ხაზთან მავთულხლართების აღმართვის შედეგად მოსახლეობისთვის შექმნილ პრობლემებზე, თავისუფალი გადაადგილებისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვის ფაქტებზე.
ქეთევან ციხელაშვილის განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლება კონფლიქტების მოგვარების მხოლოდ მშვიდობიან გზას განიხილავს, ხალხთაშორის კონტაქტების ხელშეწყობის, ნდობის მშენებლობისა და შერიგების გზით.
სახელმწიფო მინისტრმა ასევე, ხაზი გაუსვა ევროკავშირის მხარდაჭერისა და როლის მნიშვნელობას კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარების, სამშვიდობო ამოცანების შესრულებისა და ნდობის მშენებლობის პროექტებში.
„ევროპული მოდელის სახელმწიფოს მშენებლობა, დემოკრატიული განვითარება, ეკონომიკური კეთილდღეობა არის კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების ერთ-ერთი გასაღები. მნიშვნელოვანია, ევროკავშირის მხრიდან ამ პროცესის მხარდაჭერა ჩვენი თანამშრომლობის ფორმატებში“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с вице-президентом по международным отношениям группы «Прогрессивный альянс социалистов и демократов» Европарламента Кнутом Флекенштейном.
На встрече государственный министр ознакомила европарламентария с положением на оккупированных территориях Грузии, заострив внимание на грубых нарушениях прав человека, на проблемах, вставших перед проживающим вблизи разделительной линии населением в результате воздвижения проволочных заграждений, а также на фактах ограничения прав на свободное перемещение и получение образования на родном языке.
По заявлению Кетеван Цихелашвили, власти Грузии рассматривают исключительно мирный путь урегулирования конфликтов – путем поддержки контактов между народами, строительства доверия и примирения.
Государственный министр подчеркнула значимость поддержки и роли Евросоюза в проектах мирного урегулирования конфликтов, выполнении задач строительства мира и доверия.
«Строительство государства по европейской модели, демократическое развитие, экономическое благосостояние – один из ключей мирного урегулирования конфликтов. Поддержка данного процесса со стороны Евросоюза в рамках форматов сотрудничества имеет важное значение», – заявила Кетеван Цихелашвили.