პეტრე კანკავა განის რესპუბლიკის დელეგაციას შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე, პეტრე კანკავა, განის რესპუბლიკის დელეგაციას შეხვდა, რომელსაც საგარეო საქმეთა და რეგიონული ინტეგრაციის სამინისტროს გენერალური დირექტორი, ედვინ ადჯეი, ხელმძღვანელობდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ სტუმრებს ინფორმაცია მიაწოდა შერიგებისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკის მიმართულებით უწყების საქმიანობის შესახებ, ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ ვითარებაზე, საქართველოს ხელისუფლების სამშვიდობო პოლიტიკაზე და ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისათვის შეთავაზებულ სოციალურ-ეკონომიკურ პროექტებზე. ასევე, ყურადღება გაამახვილა ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტებზე ამ ვითარების გამოსასწორებლად საერთაშორისო საზოგადოების გაერთიანების აუცილებლობაზე.
პეტრე კანკავამ, განელ კოლეგას მადლობა გადაუხადა ოკუპირებული რეგიონების არაღიარების პოლიტიკის გაგრძელებისთვის და გაერთიანებული ერების გენერალური ასამბლეის რეზოლუციის „იძულებით გადაადგილებული პირებისა და ლტოლვილთა დაბრუნების უფლების შესახებ“ მხარდაჭერისკენ მოუწოდა.
„მოხარული ვარ, რომ განის რესპუბლიკის დელეგაცია საქართველოს სტუმრობს. ეს მართლაც მნიშვნელოვანი ვიზიტია, რადგან განის რესპუბლიკას შეუძლია შეიტანოს დიდი წვლილი აფრიკის ქვეყნების პოზიციის კონსოლიდაციის საკითხში, რაც საერთაშორისო არენაზე უზრუნველყოფს არაღიარების პოლიტიკის მხარდაჭერის გამყარებას“, - განაცხადა პეტრე კანკავამ განის რესპუბლიკის დელეგაციასთან შეხვედრის დროს.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mr. Petre Kankava has met with the delegation of the Republic of Ghana, chaired by the General Director for the Ministry of Regional Integration and Foreign Affairs Mr. Edwin Adjei.
Addressing the delegation, the First Deputy State Minister gave an overview of the SMRCE activity in the areas of reconciliation and civic integration, the current situation in the occupied regions, the peaceful policy of the Georgian Government and the socio-economic projects that are intended for the residents of occupied territories. Mr. Kankava has focused on the cases of flagrant violation of human rights and the need for consolidated international efforts to tackle the above challenge.
Mr. Petre Kankava has extended thanks to his Ghanaian colleague for continued non-recognition policy of the occupied regions and called on support to the resolution of the UN General Assembly “The Right of Return of Internally Displaced Persons and Refugees.”
“I am delighted that the Delegation of the Republic of Ghana pays a visit to Georgia. This visit is indeed essential, as the Republic of Ghana can contribute to the consolidated position of the African countries at a greater extent. The latter ensures the solid support to non-recognition policy on international level,” – Mr. Petre Kankava declared at the meeting.