შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის თემატური სხდომა გაიმართა.
კომისიის სხდომა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა, ქეთევან ციხელაშვილმა, გახსნა.
„საზოგადოებრივი მაუწყებლის წარმომადგენელმა დღევანდელ შეხვედრაზე ეთნიკური უმცირესობების მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის მიმართულებით არსებული და დაგეგმილი სიახლეები გაგვაცნო. ჩვენთვის პრიორიტეტულია: პირველი - ჩვენს მოქალაქეებს ჰქონდეთ წვდომა ადგილობრივი მედიის საშუალებით საქართველოში თუ მის ფარგლებს გარეთ მიმდინარე პროცესებზე. მეორე - არსებობდეს სივრცე, სადაც შეიძლება ერთმანეთის კულტურის, ტრადიციების შესახებ ინფორმაციის გაცვლა და წარმოჩენა და მესამე - კიდევ უფრო მეტად განვითარდეს ურთიერთპატივისცემის განცდა და გარემო, რომ ჩვენმა მოქალაქეებმა პირობითად, უმრავლესობას მიეკუთვნებიან ისინი თუ უმცირესობას თანასწორად იგრძნონ თავი საქართველოში“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრაზე კომისიის წევრებს საზოგადოებრივი მაუწყებლის ნაციონალურ ენებზე მაუწყებლობის მთავარმა პროდიუსერმა ნინო ხიდაშელმა სიახლეები გააცნო. კერძოდ, საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა 22 აგვისტოდან დაიწყო ახალი ამბების გაშუქება აფხაზურ, ოსურ და რუსულ ენებზე, ასევე 18:00 და 20:00 საათიანი საინფორმაციო გამოშვება სინქრონულად ითარგმნება აზერბაიჯანულ და სომხურ ენაზე. უახლოეს მომავალში ამოქმედდება ახალი, ხუთენოვანი ვებ-გვერდი, სადაც ინფორმაცია აფხაზურ, ოსურ, აზერბაიჯანულ, სომხურ და რუსულ ენებზე განთავსდება.

Состоялось тематическое заседание Государственной межведомственной комиссии, организованное Аппаратом государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия
13 September 2016
Заседание открыла государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили.
«Представитель Общественного вещателя на сегодняшней встрече ознакомила нас с осуществленными и запланированными новшествами в направлении доступности медиа и информации для представителей этнических меньшинств. Приоритетным для нас является, во-первых, обеспечение доступности для наших граждан информации о происходящих в Грузии и за ее пределами процессах посредством местных медиа-средств. Во-вторых, существует пространство, позволяющее ознакомиться с культурой, традициями друг друга. В-третьих, еще большее развитие взаимного уважения и среды, в которой все наши граждане чувствовали бы себя равноправными, невзирая на то, принадлежат ли они условно к большинству или меньшинству», – заявила Кетеван Цихелашвили.
На встрече главный продюсер вещания на национальных языках Общественного вещателя Нино Хидашели ознакомила членов комиссии с новшествами. В частности, с 22 августа в эфире Общественного вещателя новости освещаются на абхазском, осетинском и русском языках. Информационный выпуск, выходящий в эфир в 18:00 и 20:00 часов, синхронно переводится на азербайджанский и армянский языки. В ближайшем будущем откроется новая пятиязычная веб-страница, на котором будет размещаться информация на абхазском, осетинском, азербайджанском, армянском и русском языках.