შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ, პეტრე კანკავამ, ეუთოს ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის სპეციალური სხდომაში მიიღო მონაწილეობა, რომელიც იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა საკითხს ეძღვნებოდა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ შეხვედრის მონაწილეებს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარება გააცნო. აღნიშნა, რომ ლტოლვილთა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა საკუთარ სახლებში ღირსეული დაბრუნების საკითხი სასწრაფოდ უნდა გადაწყდეს, უზრუნველყოფილ იქნას დევნილი მოსახლეობის უფლებების დაცვა და უსაფრთხოება.
პეტრე კანკავას განცხადებით, საქართველოს ხელისუფლება და საერთაშორისო საზოგადოება დევნილების საკუთარ სახლში დაბრუნების უფლების რეალიზების საკითხს ცალსახად განიხილავს, როგორც ჰუმანიტარულს და მოითხოვს მის მოგვარებას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საქართველოს იურისდიქციის აღდგენამდე.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ასევე, ყურადღება გაამახვილა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობისათვის საქართველოს მთავრობის მიერ შეთავაზებულ სოციალურ-ეკონომიკურ პროექტებზე.
გამოსვლის დასასრულს პეტრე კანკავამ მადლობა გადაუხადა ეუთოს წევრ იმ სახელმწიფოს წარმომადგენლებს, რომლებმაც 2016 წლის 7 ივლისს გაეროს გენერალურ ასამბლეაზე „აფხაზეთიდან, საქართველო და ცხინვალის რეგიონიდან/სამხრეთ ოსეთი, საქართველო იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა სტატუსის შესახებ" მიღებულ რეზოლუციას მხარი დაუჭირეს.

Первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Петрэ Канкава принял участие в специальном заседании Комитета по защите прав человека ОБСЕ, посвященном вопросу внутренне перемещенных лиц и беженцев.
Первый заместитель государственного министра ознакомил участников встречи с обстановкой на оккупированных территориях Абхазии и Цхинвальского региона. Он отметил, что необходимо быстро решить вопрос достойного возвращения беженцев и внутренне перемещенных лиц в собственные дома и обеспечить защиту их прав и безопасность.
По заявлению Петрэ Канкава, власти Грузии и международное сообщество вопрос реализации права внутренне перемещенных лиц на возвращение в собственные дома однозначно рассматривают, как гуманитарный и требуют его разрешения до восстановления юрисдикции Грузии на оккупированных территориях.
Первый заместитель государственного министра также заострил внимание на социально-экономических проектах, предложенных правительством Грузии населению, проживающему на оккупированных территориях.
В завершение своего выступления Петрэ Канкава поблагодарил представителей государств-членов ОБСЕ, поддержавших на Генеральной Ассамблее ООН резолюцию «Положение внутренне перемещенных лиц и беженцев из Абхазии, Грузия, и Цхинвальского района/Южной Осетии, Грузия» от 7 июля 2016 года.