ქეთევან ციხელაშვილმა გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სოხუმის დაცემის დღესთან დაკავშირებით გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო. ქეთევან ციხელაშვილმა დაღუპულთა ხსოვნას პატივი საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან და მთავრობის წევრებთან ერთად მიაგო.
„ეს თარიღი საქართველოს ისტორიაში ერთ-ერთ ყველაზე ტრაგიკულია. ჩვენ დაღუპული გმირების მემორიალთან პატივს მივაგებთ იმ ახალგაზრდების ხსოვნას, რომელთაც თავი სამშობლოს შესწირეს. გავიდა 23 წელი ტრაგედიიდან, რომელმაც ძალიან ბევრი ტკივილი მოიტანა როგორც ქართველებისთვის, ისე აფხაზებისთვის. ეს არის მოუშუშებელი ტკივილი ოჯახებისთვის, ახლობლებისთვის, მთლიანად საზოგადოებისთვის. მაგრამ საკმარისი დრო გავიდა, კიდევ ერთხელ დავინახოთ, რომ ამ ომმა არც ერთი მხარისთვის სიკეთე არ მოიტანა. ჩვენ შეგვიძლია, ნგრევის, სისხლისღვრის წარსულს დავუპირისპიროთ მშვიდობიანი, აღმშენებლობის და განვითარების მომავალი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა გუშინ გაცხადებულ ინიციატივაზე და მას უნიკალური უწოდა. კერძოდ, 26 სექტემბერს ზუგდიდის რაიონის სოფელ განმუხურში გაიმართა 5 ვარსკვლავიანი სასტუმროს და ბოტანიკური ბაღის პროექტების პრეზენტაცია. საქართველოს ყოფილმა პრემიერმა ბიძინა ივანიშვილმა განაცხადა ინიციატივის შესახებ, ანალოგიური კომპლექსი გამყოფი ხაზის მეორე მხარესაც აშენდეს.
„ეს არის თავისი ხასიათით უნიკალური შეთავაზება, რომელიც პირდაპირ ეხმიანება შერიგების პოლიტიკას. ეს კონკრეტული წინადადებაა, წარმატებისა და განვითარების გაზიარებისთვის ქართული საზოგადოების მზაობა კონკრეტულ ქმედებებში გადავიდეს, რომ გადავდგათ ერთმანეთისკენ ნაბიჯი და საერთო ინტერესზე დაფუძნებით ერთად ვიმოძრაოთ მშვიდობიანი მომავლისკენ. მე დარწმუნებული ვარ, ჩვენ გვაერთიანებს მომავალი ერთიან ევროპულ საქართველოში“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили в связи с днем падения Сухуми возложила венок к Мемориалу героев. Кетеван Цихелашвили почтила память погибших вместе с премьер-министром и членами правительства Грузии.
«Эта дата – одна из самых трагических в истории Грузии. У Мемориала героев мы почтили память молодых, отдавших свою жизнь за Родину. Со дня трагедии, принесшей очень много боли как грузинам, так и абхазам, прошло 23 года; это – неутихающая боль для семей, близких погибших, для общества в целом. Однако с тех пор прошло достаточно времени для того, чтобы еще раз осознать, что эта война не обернулась во благо ни для одной стороны. И разрушению, кровопролитию в прошлом мы можем противопоставить мир, созидание и развитие в будущем», – заявила Кетеван Цихелашвили.
Государственный министр коснулась прозвучавшей вчера инициативы, назвав ее уникальной. В частности, 26 сентября в селе Ганмухури Зугдидского района состоялась презентация проектов пятизвездочной гостиницы и ботанического сада. Бывший премьер-министр заявил, что готов возвести аналогичный комплекс по вторую сторону разделительной линии.
«Это – уникальное по своему характеру предложение, непосредственный отклик на политику примирения. Это – конкретное предложение, готовность грузинского общества разделить успех и развитие, воплотить в конкретных действиях, сделать шаг навстречу друг другу и, основываясь на общих интересах, двигаться к мирному будущему. Я уверена, что нас объединяет общее будущее в единой европейской Грузии», – отметила Кетеван Цихелашвили.