ქეთევან ციხელაშვილმა გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სოხუმის დაცემის დღესთან დაკავშირებით გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო. ქეთევან ციხელაშვილმა დაღუპულთა ხსოვნას პატივი საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან და მთავრობის წევრებთან ერთად მიაგო.
„ეს თარიღი საქართველოს ისტორიაში ერთ-ერთ ყველაზე ტრაგიკულია. ჩვენ დაღუპული გმირების მემორიალთან პატივს მივაგებთ იმ ახალგაზრდების ხსოვნას, რომელთაც თავი სამშობლოს შესწირეს. გავიდა 23 წელი ტრაგედიიდან, რომელმაც ძალიან ბევრი ტკივილი მოიტანა როგორც ქართველებისთვის, ისე აფხაზებისთვის. ეს არის მოუშუშებელი ტკივილი ოჯახებისთვის, ახლობლებისთვის, მთლიანად საზოგადოებისთვის. მაგრამ საკმარისი დრო გავიდა, კიდევ ერთხელ დავინახოთ, რომ ამ ომმა არც ერთი მხარისთვის სიკეთე არ მოიტანა. ჩვენ შეგვიძლია, ნგრევის, სისხლისღვრის წარსულს დავუპირისპიროთ მშვიდობიანი, აღმშენებლობის და განვითარების მომავალი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა გუშინ გაცხადებულ ინიციატივაზე და მას უნიკალური უწოდა. კერძოდ, 26 სექტემბერს ზუგდიდის რაიონის სოფელ განმუხურში გაიმართა 5 ვარსკვლავიანი სასტუმროს და ბოტანიკური ბაღის პროექტების პრეზენტაცია. საქართველოს ყოფილმა პრემიერმა ბიძინა ივანიშვილმა განაცხადა ინიციატივის შესახებ, ანალოგიური კომპლექსი გამყოფი ხაზის მეორე მხარესაც აშენდეს.
„ეს არის თავისი ხასიათით უნიკალური შეთავაზება, რომელიც პირდაპირ ეხმიანება შერიგების პოლიტიკას. ეს კონკრეტული წინადადებაა, წარმატებისა და განვითარების გაზიარებისთვის ქართული საზოგადოების მზაობა კონკრეტულ ქმედებებში გადავიდეს, რომ გადავდგათ ერთმანეთისკენ ნაბიჯი და საერთო ინტერესზე დაფუძნებით ერთად ვიმოძრაოთ მშვიდობიანი მომავლისკენ. მე დარწმუნებული ვარ, ჩვენ გვაერთიანებს მომავალი ერთიან ევროპულ საქართველოში“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

On the occasion of the Fall of Sokhumi the State Minister for Reconciliation and Civic Equality has honored the Memorial of Heroes with flower bouquet. Mrs. Ketevan Tsikhelashvili has paid a tribute to the memory of the dead together with the Prime Minister of Georgia and the members of the Government.
“The day is the most tragic part of the Georgian history. We pay honor to the memory of the young people who sacrificed their lives for the country. 23 years have passed since the tragedy that caused immense suffering for both Georgians and Abkhazians. This is the pain never reduced for families, friends and the society as a whole. Nevertheless, the time is sufficient for us to see that the war has done no good for either of the side. We can challenge the past downfalls and bloodshed with peace-loving and developing future,” – Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared.
The State Minister also made a reference to yesterday’s initiative, noting that it is unique. On 26th September, the village Ganmukhuri, Zugdidi district, hosted the presentation of projects that intend to build 5-star hotel and botanical garden. The Former Prime Minister of Georgia Mr. Bidzina Ivanishvili declared that similar facility should be built on the other side of the divide.
“By its essence the proposal is unique – it directly corresponds to the reconciliation policy. This is a specific suggestion for Georgian society to explore specific avenues of their willingness to share success and development, to take reciprocal steps and jointly move ahead to peaceful future based on our mutual interests. I am convinced that our future in European Georgia is something that unities us altogether,” – Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared.