შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გენდერის საკითხებში ეუთო-ს მოქმედი თავმჯდომარეობის სპეციალური წარმომადგენლს, ელჩ მელანი ვერვეერს შეხვდა.
შეხვედრაზე გენდერულ საკითხებზე და ქალთა ჩართულობაზე იმსჯელეს.
„ჩვენ ვიმსჯელეთ შერიგების, მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ქალთა ჩართულობის მნიშვნელობაზე, განსაკუთრებით კონფლიქტით დაზარალებულ ტერიტორიებზე. ასევე ვისაუბრეთ პოლიტიკური განვითარების, უსაფრთხოების საკითხებში ქალების მონაწილეობაზე. საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში შევხვდი მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების ბევრ წარმომდგენელს. ეს იყო ნაყოფიერი და საინტერესო ვიზიტი“, - განაცხადა მელანი ვერვეერმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრის შემდეგ ასევე აღნიშნა, რომ საუბარი შეეხო სამშვიდობო და შერიგების პროცესში ქალთა ჩართულობას.
„მე მჯერა, რომ სამშვიდობო პროცესში ნიშნავს მეტ მშვიდობას მსოფლიოში - ქალებს აქვთ მეტი სენსიტიურობა ისეთი საკითხებისადმი, როგორიც არის კონკრეტული ადამიანების ბედი, რომლებიც განიცდიან მოუგვარებელი კონფლიქტის სიმძიმეს. ქალები ჰუმანიტარული საკითხების გადაწყვეტის მიმართ მეტად არიან მიდრეკილნი. ამიტომ, ვფიქრობ, მნიშვნელოვანია დღევანდელ შეხვედრაზე განხილული თემა - როგორ შევუწყოთ ხელი ქალების მეტ ჩართულობას და როგორ დავეხმაროთ ქალებს, რომლებიც ხშირად არიან კონფლიქტის პირველი მსხვერპლნი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
საქართველოში ვიზიტის დასრულების შემდეგ გენდერის საკითხებში ეუთო-ს მოქმედი თავმჯდომარეობის სპეციალური წარმომადგენელი მოამზადებს შესაბამის ანგარიშს, რომელსაც გააცნობს ეუთო-ს მონაწილე სახელმწიფოებს.

Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with the OSCE Special Representative
The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili met with the Special Representative of the OSCE Chairmanship-in-Office on Gender Issues Ambassador Melanne Verveer. The issues of gender and women’s participants were discussed at the meeting.
“We discussed the importance of women’s participation in reconciliation and peace-building, especially in conflict-affected territories. We also spoke about political development and security and women’s role. I have met with countless representatives of the Government and civil society in the framework of my visit to Georgia and the visit was indeed productive and interesting,” - Melannne Verveer declared.
By the conclusion of her visit, Mrs. Ketevan Tsikhelashvili made a reference about women’s participation in peace and reconciliation.
“I truly believe that peace process implies more peace in the world – women have greater sensitivity with on issues like the fortune of specific persons, who suffer from the burden of unresolved conflict. Women are more prone to resolve humanitarian issues; therefore, I think that the topic we have covered today is very important – that is how to support and assist more active women’s participation, who come as first victims of the conflict,” – Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared.
In subsequence with the visit to Georgia, the Special Representative of the OSCE Chairmanship-in-Office on Gender Issues will draft applicable report that will be presented before the member states of the OSCE.