შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გენდერის საკითხებში ეუთო-ს მოქმედი თავმჯდომარეობის სპეციალური წარმომადგენლს, ელჩ მელანი ვერვეერს შეხვდა.
შეხვედრაზე გენდერულ საკითხებზე და ქალთა ჩართულობაზე იმსჯელეს.
„ჩვენ ვიმსჯელეთ შერიგების, მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ქალთა ჩართულობის მნიშვნელობაზე, განსაკუთრებით კონფლიქტით დაზარალებულ ტერიტორიებზე. ასევე ვისაუბრეთ პოლიტიკური განვითარების, უსაფრთხოების საკითხებში ქალების მონაწილეობაზე. საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში შევხვდი მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების ბევრ წარმომდგენელს. ეს იყო ნაყოფიერი და საინტერესო ვიზიტი“, - განაცხადა მელანი ვერვეერმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრის შემდეგ ასევე აღნიშნა, რომ საუბარი შეეხო სამშვიდობო და შერიგების პროცესში ქალთა ჩართულობას.
„მე მჯერა, რომ სამშვიდობო პროცესში ნიშნავს მეტ მშვიდობას მსოფლიოში - ქალებს აქვთ მეტი სენსიტიურობა ისეთი საკითხებისადმი, როგორიც არის კონკრეტული ადამიანების ბედი, რომლებიც განიცდიან მოუგვარებელი კონფლიქტის სიმძიმეს. ქალები ჰუმანიტარული საკითხების გადაწყვეტის მიმართ მეტად არიან მიდრეკილნი. ამიტომ, ვფიქრობ, მნიშვნელოვანია დღევანდელ შეხვედრაზე განხილული თემა - როგორ შევუწყოთ ხელი ქალების მეტ ჩართულობას და როგორ დავეხმაროთ ქალებს, რომლებიც ხშირად არიან კონფლიქტის პირველი მსხვერპლნი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
საქართველოში ვიზიტის დასრულების შემდეგ გენდერის საკითხებში ეუთო-ს მოქმედი თავმჯდომარეობის სპეციალური წარმომადგენელი მოამზადებს შესაბამის ანგარიშს, რომელსაც გააცნობს ეუთო-ს მონაწილე სახელმწიფოებს.

Кетеван Цихелашвили встретилась со специальным представителем ОБСЕ
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили встретилась со специальным представителем действующего председателя ОБСЕ по гендерным вопросам послом Мелани Вервеер.
На встрече были обсуждены гендерные вопросы, включая вовлеченность женщин.
«Мы беседовали о важности вовлечения женщин в процесс примирения, строительства мира, особенно на пострадавших от конфликтов территориях. Обсудили также участие женщин в вопросах политического развития, безопасности. В рамках визита в Грузию я встретилась со многими представителями правительства и гражданского общества. Эта был плодотворный и интересный визит», – заявила Мелани Вервеер.
По завершении встречи Кетеван Цихелашвили подтвердила, что беседа касалась вовлеченности женщин в процесс примирения и строительства мира.
«Я убеждена, что вовлечение женщин в мирный процесс означает больше мира в мире – женщины более чувствительны к таким вопросам, как судьба конкретного человека, на плечи которого ложится вся тяжесть неурегулированного конфликта. Женщины в большей мере склонны к решению гуманитарных вопросов. Поэтому мне представляется важной обсужденная на сегодняшней встрече тема, касающаяся путей поощрения увеличения вовлеченности женщин и оказания помощи женщинам, которые зачастую оказываются первыми жертвами конфликта», – отметила Кетеван Цихелашвили.