ქეთევან ციხელაშვილმა კონფერენციაში „საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების ამოცანები“ მიიღო მონაწილეობა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ქეთევან ციხელაშვილმა კონფერენციაში „საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების ამოცანები“ მიიღო მონაწილეობა.
კონფერენცია ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა დავით ბაქრაძემ გახსნა. შეხვედრის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა გიორგი კვირიკაშვილმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა კონფერენციაზე გამოსვლისას კონფლიქტით დაზარალებულ სოფლებში არსებულ მდგომარეობასა და მთავრობის მიერ აღნიშნულ სოფლებში განხორციელებულ სამუშაოებზე ისაუბრა. კერძოდ, მან აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობამ 2013 წელს დაიწყო გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების პრობლემებისა და საჭიროებების შესწავლა და საჭიროებებზე რეაგირებისთვის საგანგებოდ შეიქმნა დროებითი სამთავრობო კომისია.
სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა მიმოიხილა ის პროექტები, რომლებიც გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლების საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის მუშაობის ფარგლებში განხორციელდა. მან აღნიშნა, რომ გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლები სრულად არის გაზიფიცირებული, ზამთრის სეზონზე გათბობის უზრუნველყოფისთვის ყველა ოჯახი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან იღებს დახმარებას, სახელმწიფო ფარავს გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლის საფასურს, მოწესრიგდა სასმელი და სარწყავი წყლის სისტემები.
„ამ სოფლებში ჯერ კიდევ რჩება გამოწვევები, მაგრამ საქართველოს მთავრობას აქვს ხედვა, თუ როგორ მოახდინოს ამ გამოწვევებზე მაქსიმალურად ეფექტური რეაგირება და როგორ გავუუმჯობესოთ ადგილზე მოსახლეობას პირობები“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
კონფერენციაზე გამომსვლელთა შორის ასევე იყვნენ ევროკავშირის ელჩი საქართველოში იანოშ ჰერმანი გაეროს ელჩი საქართველოში ნილს სკოტი, აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის თავმჯდომარე კახა გოგოლაშვილი და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული კოორდინატორი ლაშა ტუღუში.
კონფერენცია გაიმართა საქართველოს მთავრობასა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმას შორის გაფორმებული თანამშრომლობის მემორანდუმით განსაზღვრული ინიციატივების ფარგლებში, რაც ყოველწლიურად, მაღალი დონის, ერთობლივი კონფერენციის ჩატარებას ითვალისწინებს.
ღონისძიება ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის ორგანიზებით ჩატარდა, ფინანსური მხარდამჭერები არიან გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) საქართველოში, ევროკავშირი და შვედეთის მთავრობა.

Кетеван Цихелашвили приняла участие в конференции – «Задачи ассоциирования Грузия – Евросоюз»
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили приняла участие в конференции «Задачи ассоциирования Грузия – Евросоюз».
Конференцию открыл исполняющий обязанности государственного министра по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры Давид Бакрадзе. К участникам конференции обратился исполняющий обязанности премьер-министра Грузии Георгий Квирикашвили.
Выступая на конференции, Кетеван Цихелашвили рассказала о положении в пострадавших от конфликта селах и проектах, осуществленным правительством в этих селах. В частности, она отметила, что с 2013 года правительство Грузии приступило к изучению проблем и нужд сел, расположенных вблизи разделительной линии, и для реагирования на эти нужды специально создало Временную правительственную комиссию.
Исполняющая обязанности государственного министра рассказала о проектах, осуществленных в расположенных вблизи разделительной линии селах в рамках работы Временной правительственной комиссии. Она отметила, что полностью завершены работы по газификации этих сел, в зимний сезон на обеспечение отопления каждая семья получает помощь из государственного бюджета; государство финансирует обучение в высших учебных заведениях студентов из этих сел; реабилитированы системы питьевой и поливной воды.
«В этих селах остаются нерешенные вызовы, однако правительством Грузии намечены пути максимально эффективного реагирования на эти вызовы и улучшения условий населения на местах», – заявила Кетеван Цихелашвили.
На конференции также выступили посол Евросоюза в Грузии Янош Герман, посол ООН в Грузии Нильс Скотт, председатель Грузинской национальной платформы форума гражданского общества Восточного партнерства Каха Гоголашвили и координатор Грузинской национальной платформы форума гражданского общества Восточного партнерства Лаша Тугуши.
Конференция проведена в рамках инициатив, определенных меморандумом сотрудничества, оформленных между правительством Грузии и Грузинской национальной платформой форума гражданского общества Восточного партнерства, предусматривающих проведение ежегодных совместных конференций высокого уровня.
Мероприятие организовано Аппаратом государственного министра по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры и Грузинской национальной платформой форума гражданского общества Восточного партнерства, при финансовой поддержке Программы развития ООН (UNDP) в Грузии, Евросоюза и правительства Швеции.