გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების სწავლის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსება წელსაც გაგრძელდება. შესაბამისი განკარგულება საქართველოს მთავრობამ გამოსცა.
კერძოდ, 2016-2017 სასწავლო წელს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო შესაბამისი მუნიციპალიტეტების მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე დაახლოებით 800 სტუდენტს დააფინანსებს.
სტუდენტების სწავლის დაფინანსების საკითხი გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების საჭიროებებზე რეაგირების დროებითმა სამთავრობო კომისიამ მიმდინარე წლის 4 ნოემბრის სხდომაზე განიხილა.
„გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების სწავლის დაფინანსება ჩვენი კომისიის მუშაობის ერთ-ერთი პრიორიტეტია. განათლების სამინისტროს ამ დახმარებით 800-მდე სტუდენტი სარგებლობს, ეს დახმარება წელსაც გაგრძელდება, რაც, ვფიქრობთ, მათი ოჯახებისთვის ხელშესახები შეღავათია. დროებითი სამთავრობო კომისია და კომისიაში ჩართული სახელმწიფო უწყებები კვლავაც გააგრძელებენ გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების მოსახლეობის საჭიროებებზე მაქსიმალურად ეფექტურ რეაგირებას“, - განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Кетеван Цихелашвили встретилась со студентами Горийского университета
Финансирование обучения студентов из сел вблизи разделительной линии из средств государственного бюджета продолжится и в будущем году. Соответствующий указ издан правительством Грузии.
В частности, в 2016-2017 годах Министерство образования и науки Грузии на основании полученной от муниципалитетов информации финансирует обучение около 800 студентов.
Вопрос финансирования обучения студентов рассмотрен на заседании Временной правительственной комиссии по реагированию на нужды сел вблизи разделительной линии, состоявшемся 4 ноября.
«Финансирование обучения студентов из сел вблизи разделительной линии – один из приоритетов работы нашей комиссии. Министерство образования и науки Грузии финансирует образование примерно 800 студентов, что, думается, немаловажная помощь для их семей. Временная правительственная комиссия и включенные в комиссию государственные ведомства и впредь продолжат по возможности эффективно реагировать на нужды населения сел, расположенных вблизи разделительной линии», – заявила государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили.