ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს ხანუქას დღესასწაულს ულოცავს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს ხანუქას დღესასწაულს ულოცავს.
“საქართველოში მცხოვრებ ყველა ებრაელს გილოცავთ ხანუქას წმინდა დღესასწაულს. გისურვებთ, რომ ეს დღე, როგორც თავისუფლების ზეიმი, ყოფილიყოს მშვიდობის, ბედნიერებისა და კეთილდღეობის მომტანი თითოეული თქვენგანისათვის. სანიმუშოა ის მრავალსაუკუნოვანი მეგობრობა და თანაცხოვრება, რომელიც ებრაელ და ქართველს ხალხებს აკავშირებს და რომელიც მომავალშიც აუცილებლად გაგრძელდება“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
ხანუქა ებრაული დღესასწაულია, რომელიც რვა დღეს გრძელდება. ყოველდღე რვასანთლიან მენორაზე თითო სანთელი ინთება, რაც ამ დღესასწაულის მთავარ რიტუალურ სიმბოლოს წარმოადგენს. დღესასწაული ტაძრის განწმენდის, საკურთხევლის კურთხევისა და სატაძრო მსახურების განახლების აღსანიშნავია, რომელიც რწმენის სიმტკიცისა და ტრადიციების განახლების სიმბოლოდ იქცა.

Mrs. Ketevan Tsikhelashvili Congratulates the Jews of Georgia on Hanukah
State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili congratulates the Jews of Georgia on Hanukah.
“Congratulations on holy Hanukah to all Jews of Georgia. I wish freedom, peace, happiness and wellbeing to each one of you on this day – the festival of freedom. Centuries-old friendship and living that connects Jewish and Georgian people is vital and sustains in future,” – the State Minister declared.
Hanukah is Jewish Celebration that lasts for 8 months. In the honor of the ritual practice, one candle is placed on 8-candle menorah. The festival marks purification of the temple, blessing and renewal of clerical services, symbolizing the strength of trust and regeneration of traditions.