პეტრე კანკავამ ჟენევაში ბავშვთა უფლებათა კონვენციის მეოთხე პერიოდული ანგარიშის განხილვაში მიიღო მონაწილეობა
25 იანვარი 2017
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ სამთავრობო დელეგაციასთან ერთად ჟენევაში მონაწილეობა მიიღო ბავშვთა უფლებათა კონვენციის მეოთხე პერიოდული ანგარიშის განხილვაში.
პეტრე კანკავამ კომიტეტის წევრებს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ბავშვთა უფლებების დაცვის კუთხით არსებული მდგომარეობა გააცნო. მან ყურადღება გაამახვილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ეთნიკური ნიშნით ბავშვთა დისკრიმინაციასა და უფლებების დარღვევებზე, კერძოდ, აფხაზეთში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების და თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვაზე, ასევე არასრულწლოვანთა უკანონო დაკავებებზე.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ კომიტეტის წევრებს მოუწოდა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილონ ე.წ. გამშვები პუნქტების დახურვის ტენდენციაზე, რომელიც უკიდურესად გაართულებს საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე განათლებისა და გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების მიღებას.
პეტრე კანკავამ ხაზი გაუსვა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მნიშვნელობას, სადაც ქართული დელეგაციის წარმომადგენლები მუდმივად აყენებენ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ქართველი ბავშვების ეთნიკური ნიშნით უფლებების დარღვევის საკითხს და ცდილობს ამ დარღვევების აღმოფხვრას.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ მადლობა გადაუხადა მეგობარი ქვეყნების მთავრობებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შერიგების პროცესსა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით მხარდაჭერისთვის და მომავალში კიდევ უფრო აქტიური თანამშრომლობის იმედი გამოთქვა.

Петре Канкава принял участие в обсуждении четвертого периодического отчета Конвецнии по защите прав ребенка
25 January 2017
Первый заместитель госминистра по реинтеграции и гражданскому примирению Грузии Петре Канкава принял участие в обсуждении четвертого периодического отчета Конвецнии по защите прав ребенка, которое состоялось в Женеве.
Петре Канкава ознакомил членов Комитета с ситуацией, которая сложилась в Абхазии и Цхинвальском регионе в плане защиты прав детей. Он акцентировал внимание на фактах нарушения прав и дискриминации детей по этническому признаку. В частности, речь шла об ограничениях в изучении грузинского языка в Абхазии, свободном передвижении и фактах задержания несовершеннолетних.
Первый заместитель министра призвал членов Комитета обратить особое внимание на тенденцию закрытия так называемых пунктов пропуска. Это, по словам Канкава, осложнит для жителей оккупированного региона процесс получения образования и медицинской помощи на территории, которую контролируют центральные власти страны.
Канкава подчеркнул важность Женевских переговоров, в ходе которых представители грузинской делегации перманентно поднимают тему нарушения прав детей по этническому признаку и стараются решить данный вопрос.
Первый заместитель госминистра поблагодарил международные организации и правительство стран – друзей Грузии за поддержку мирного процесса и защиты прав человека на оккупированных территориях. Он также выразил надежду на более тесное сотрудничество в будущем.