პეტრე კანკავამ ჟენევაში ბავშვთა უფლებათა კონვენციის მეოთხე პერიოდული ანგარიშის განხილვაში მიიღო მონაწილეობა
25 იანვარი 2017
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ სამთავრობო დელეგაციასთან ერთად ჟენევაში მონაწილეობა მიიღო ბავშვთა უფლებათა კონვენციის მეოთხე პერიოდული ანგარიშის განხილვაში.
პეტრე კანკავამ კომიტეტის წევრებს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ბავშვთა უფლებების დაცვის კუთხით არსებული მდგომარეობა გააცნო. მან ყურადღება გაამახვილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ეთნიკური ნიშნით ბავშვთა დისკრიმინაციასა და უფლებების დარღვევებზე, კერძოდ, აფხაზეთში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების და თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვაზე, ასევე არასრულწლოვანთა უკანონო დაკავებებზე.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ კომიტეტის წევრებს მოუწოდა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილონ ე.წ. გამშვები პუნქტების დახურვის ტენდენციაზე, რომელიც უკიდურესად გაართულებს საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე განათლებისა და გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების მიღებას.
პეტრე კანკავამ ხაზი გაუსვა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მნიშვნელობას, სადაც ქართული დელეგაციის წარმომადგენლები მუდმივად აყენებენ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ქართველი ბავშვების ეთნიკური ნიშნით უფლებების დარღვევის საკითხს და ცდილობს ამ დარღვევების აღმოფხვრას.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ მადლობა გადაუხადა მეგობარი ქვეყნების მთავრობებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შერიგების პროცესსა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით მხარდაჭერისთვის და მომავალში კიდევ უფრო აქტიური თანამშრომლობის იმედი გამოთქვა.

Petre Kankava participated in the review process of Georgia’s fourth periodic report under the Convention of the Rights of the Child
25 January 2017
The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mr. Petre Kankava, as a member of government delegation, participated in the review process of Georgia’s fourth periodic report under the Convention of the Rights of the Child.
Petre Kankava paid particular attention to the grave situation with regard to the protection of children’s rights in Abkhazia and Tskhinvali region. He told to the members of the Committee about the violations of human rights and discrimination against children because of their ethnicity. In particular, he talked about the limitations in the study of the Georgian language in Abkhazia, freedom of movement and the facts of minor’s detention.
The First Deputy Minister urged members of the Committee to pay special attention to the tendency of the closure of so-called checkpoints. According to Kankava such steps will complicate for the residents of the occupied regions to get an education and medical care in the territory, which is controlled by the central government of Georgia.
Kankava underlined the importance of the Geneva talks, during which the representatives of the Georgian delegation permanently raise the issue of child rights violations because of their ethnicity and try to resolve this problem.
First Deputy State Minister thanked the representatives of international organizations and friendly governments for their support of the peace process and human rights in the occupied territories of Georgia. He also expressed hope for the closer cooperation in the future.