შეხვედრა აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ხელმძღვანელობასთან
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ხელმძღვანელობასთან შეხვედრა გამართა. კერძოდ, ქეთევან ციხელაშილი ავტონომიური რესპუბლიკის ხელმძღვანელობის მიწვევით მთავრობის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელს ვახტანგ ყოლბაიას, უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარეს ელგუჯა გვაზავას და დეპუტატებს შეხვდა.
„ჩვენი ამოცანაა, უფრო დინამიური ნაბიჯები გადავდგათ სამშვიდობო პროცესში, ჩართულობისა და შერიგების პოლიტიკის ფარგლებში, ჩვენ მონიშნული გვაქვს მთავარი მიმართულებები და რამდენადაც ეს არის სამუშაო პროცესი, ცხადია, მნიშვნელოვანია ყველა რელევანტური ჯგუფისა და საზოგადოების ფართო ჩართულობა,“ – აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრის მონაწილეებს სამშვიდობო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებები გააცნო. მან მშვიდობის დაცვისა და უზრუნველყოფის, დეოკუპაციის, პირდაპირი დიალოგისა და ნდობის მშენებლობის, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებთათვის საქართველოს სახელმწიფოს სერვისებზე, ასევე ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროცესიდან გამომდინარე სარგებელზე ხელმისაწვდომობაზე, საერთაშორისო მხარდაჭერის ამოცანებსა და მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
სახელმწიფო მინისტრმა, ასევე, უპასუხა უმაღლესი საბჭოს დეპუტატების კითხვებს, რომლებიც სახალხო დიპლომატიას, ჟენევის დისკუსიების მიმდინარეობას, დევნილების დაბრუნების, გადაადგილების თავისუფლებას ეხებოდა.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили встретилась с руководством Автономной республики Абхазия. В частности, Цихелашвили провела встречу с исполняющим обязанности главы правительства Вахтангом Колбая, председателем Верховного совета Элгуджей Гвазава и депутатами.
«Наша задача – предпринять более динамичные шаги в рамках политики мирного урегулирования и примирения. У нас определены главные направления и, так как это – рабочий процесс, понятно, что крайне важно подключение к нему всех релевантных групп и общественности в целом», - отметила Госминистр.
Кетеван Цихелашвили ознакомила участников встречи с ключевыми направлениями миротворческой политики. В частности, речь шла о защите и обеспечении мира, деоккупации, прямом диалоге и восстановлении доверия, о госсервисах Грузии для жителей оккупированных территорий, доступности для них тех благ, которые Грузия получит от Евроинтеграции, о задачах и значении международной поддержки.
Госминистр также ответила на вопросы депутатов Верховного совета, которые касались народной дипломатии, Женевских переговоров и свободы передвижения.