შეხვედრა აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ხელმძღვანელობასთან
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ხელმძღვანელობასთან შეხვედრა გამართა. კერძოდ, ქეთევან ციხელაშილი ავტონომიური რესპუბლიკის ხელმძღვანელობის მიწვევით მთავრობის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელს ვახტანგ ყოლბაიას, უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარეს ელგუჯა გვაზავას და დეპუტატებს შეხვდა.
„ჩვენი ამოცანაა, უფრო დინამიური ნაბიჯები გადავდგათ სამშვიდობო პროცესში, ჩართულობისა და შერიგების პოლიტიკის ფარგლებში, ჩვენ მონიშნული გვაქვს მთავარი მიმართულებები და რამდენადაც ეს არის სამუშაო პროცესი, ცხადია, მნიშვნელოვანია ყველა რელევანტური ჯგუფისა და საზოგადოების ფართო ჩართულობა,“ – აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრის მონაწილეებს სამშვიდობო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებები გააცნო. მან მშვიდობის დაცვისა და უზრუნველყოფის, დეოკუპაციის, პირდაპირი დიალოგისა და ნდობის მშენებლობის, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებთათვის საქართველოს სახელმწიფოს სერვისებზე, ასევე ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროცესიდან გამომდინარე სარგებელზე ხელმისაწვდომობაზე, საერთაშორისო მხარდაჭერის ამოცანებსა და მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
სახელმწიფო მინისტრმა, ასევე, უპასუხა უმაღლესი საბჭოს დეპუტატების კითხვებს, რომლებიც სახალხო დიპლომატიას, ჟენევის დისკუსიების მიმდინარეობას, დევნილების დაბრუნების, გადაადგილების თავისუფლებას ეხებოდა.

The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili held a meeting with the leadership of the Autonomous Republic of Abkhazia. In particular, she met with the acting prime minister Vakhtang Kolbe, chairman of the Supreme Council Elguja Gvazava and deputies.
"Our task is to take more dynamic steps towards the peace and reconciliation policy. We have already identified the main directions. And, as it is a working process, it’s very important the participation of all the relevant groups and society in general", - said the State Minister.
Ketevan Tsikhelashvili provided the participants with the information about the key areas of the peacekeeping policy. In particular, she talked about the security and peace protection, de-occupation, direct dialogue and confidence restoration, Government Services for the residents of the occupied territories, their access to the benefits that Georgia will receive from the European integration, the importance of international support.
The State Minister also answered the questions of deputies of the Supreme Council, which concerned the public diplomacy, Geneva talks and the freedom of movement.