შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ მონაწილეობა მიიღო დებატებში თემაზე „საინფორმაციო გარემო ეროვნული უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში“. დებატები საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ იყო ორგანიზებული.
დებატების მონაწილეების წინაშე პეტრე კანკავა ეთნიკური უმცირესობების ინფორმირების მიმართულებით სახელმწიფოს პოლიტიკაზე, ხედვასა და მიდგომებზე მოხსენებით წარსდგა.
„სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესის წარმატებული მიმდინარეობისათვის განსაკუთრებული როლი ენიჭება მედიას, როგორც ეთნიკური უმცირესობების თემატიკის გაშუქებისა და ჩართულობის კუთხით, ასევე მედიაში სიძულვილის ენის გამოუყენებლობის დაუშვებლობის მიმართულებით. ეთნიკურ უმცირესობათა პოლიტიკური სოციალიზაციისა და ზოგადად სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში მნიშვნელოვანია მათთვის გასაგებ/მშობლიურ ენებზე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება და ერთიან საინფორმაციო სივრცეში ჩართვა”, - აღნიშნა პეტრე კანკავამ.
მან სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წწ. სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ამ მიმართულებით განხორციელებული და დაგეგმილი ღონისძიებები განიხილა.

Первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Петре Канкава принял участие в общественных дебатах на тему «Информационная среда в компактно населенных этническими меньшинствами регионах». Мероприятие было организовано аппаратом Народного защитника Грузии.
Петре Канкава выступил перед участниками дебатов с докладом о государственной политике, видении и подходах в плане информирования этнических меньшинств.
«Для успешного осуществления гражданской интеграции особую роль играют средства массовой информации. Как в плане освещения проблем этнических меньшинства, так и недопустимости использования в медиа дискриминационных высказываний. Для политической социализации и процесса гражданской интеграции этнических меньшинств крайне важно, чтобы они получали информацию на понятном, родном для них языке и были включены в единую информационную среду», - отметил Петре Канкава.
Он также ознакомил собравшихся с шагами, которые были предприняты в рамках плана действий Государственной стратегии по гражданскому равноправию и интеграции на 2015-2020 годы и запланированными мероприятиями.