შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ მონაწილეობა მიიღო დებატებში თემაზე „საინფორმაციო გარემო ეროვნული უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში“. დებატები საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ იყო ორგანიზებული.
დებატების მონაწილეების წინაშე პეტრე კანკავა ეთნიკური უმცირესობების ინფორმირების მიმართულებით სახელმწიფოს პოლიტიკაზე, ხედვასა და მიდგომებზე მოხსენებით წარსდგა.
„სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესის წარმატებული მიმდინარეობისათვის განსაკუთრებული როლი ენიჭება მედიას, როგორც ეთნიკური უმცირესობების თემატიკის გაშუქებისა და ჩართულობის კუთხით, ასევე მედიაში სიძულვილის ენის გამოუყენებლობის დაუშვებლობის მიმართულებით. ეთნიკურ უმცირესობათა პოლიტიკური სოციალიზაციისა და ზოგადად სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში მნიშვნელოვანია მათთვის გასაგებ/მშობლიურ ენებზე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება და ერთიან საინფორმაციო სივრცეში ჩართვა”, - აღნიშნა პეტრე კანკავამ.
მან სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წწ. სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ამ მიმართულებით განხორციელებული და დაგეგმილი ღონისძიებები განიხილა.

The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mr. Petre Kankava took part in the public debates on the topic "Information environment in densely populated regions of ethnic minorities". The event was organized by the Office of the Public Defender of Georgia.
"Mass media plays the special role in the process of successful implementation of the civil integration. Not only in the highlighting problems of the ethnic minorities, but also in the inadmissibility of hate speech in media. For political socialization and civic integration of ethnic minorities it is extremely important for them to receive information in an understandable, their native language and have been incorporated into a single information environment", - said Petre Kankava.
He also familiarized the participants with the steps that have been taken under the State Strategy for Civic Equality and Integration and Action Plan for 2015-2020 and planned activities.