შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე პარლამენტში საკომიტეტო მოსმენაზე წარსდგა.
პეტრე კანკავამ „2015 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშის თაობაზე საქართველოს პარლამენტის მიერ 2016 წელს გაცემული რეკომენდაციების შესრულების შესახებ ინფორმაცია ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტს და საქართველოს სახალხო დამცველს მიაწოდა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიმართ საქართველოს პარლამენტის რეკომენდაცია ეხებოდა კონფლიქტით დაზარალებული რეგიონების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სახელმწიფო სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის დამტკიცებას.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ საკომიტეტო მოსმენაზე წარადგინა ინფორმაცია გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის ფარგლებში სხვადასხვა უწყების მიერ განხორციელებულ სამუშაოებზე. მან ყურადღება გაამახვილა აღნიშნული სამუშაოების ჰუმანიტარულ და სოციალურ-ეკონომიკურ ასპექტებზე. პეტრე კანკავამ სახალხო დამცველის კითხვებსაც უპასუხა.

Петре Канкава выступил на комитетских слушаниях парламента
Первый заместитель Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Петре Канкава выступил на комитетских слушаниях парламента.
Петре Канкава предоставил Народному защитнику Грузии и членам комитета по защите прав человека и гражданской интеграции информацию о выполнении рекомендаций, выданных омбудсменом в 2016 году после публикации отчета «О защите свобод и прав человека в Грузии в 2015 году».
Рекомендации, выданные Аппарату Госминистра по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии касались утверждения Плана действий и государственной стратегии социально – экономического развития пострадавших от конфликта регионов.
Первый заместитель Госминистра представил на комитетском слушании отчет о проделанной различными ведомствами работе в рамках временной межведомственной комиссии по реагированию на нужды людей, проживающих в селах вдоль линии оккупации. Он акцентировал внимание на гуманитарном и социально – экономическом аспекте данной работы. Петре Канкава ответил и на вопросы Народного защитника.