გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში 43-ე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე
შეხვედრაზე საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა სამი მთავარი საკითხი დააყენეს - საქართველოს მოქალაქის გიგა ოთხოზორიას მკვლელობაში ბრალდებულის პასუხისმგებლობის, აფხაზეთში პატიმრობაში მყოფი გიორგი ლუკავას გათავისუფლების და გამყოფ ხაზზე გადასასვლელების შესაძლო დაკეტვის საკითხები.
ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მოითხოვეს გიორგი ლუკავას გათავისუფლება, ინფორმაცია მისი ადგილსამყოფელის და ჯანმრთელობას მდგომარეობის შესახებ. აფხაზური მხარის წარმომადგენლებმა დაადასტურეს, რომ გიორგი ლუკავა კვლავ დრანდის ციხეში იმყოფება და მის ჯანმრთელობას და სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს გამყოფ ხაზზე გადასასვლელების შესაძლო დაკეტვის საკითხი. საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ გადასასვლელების გაუქმება კიდევ უფრო შეზღუდავს ადგილობრივების, მათ შორის მოსწავლეების გადაადგილების თავისუფლებას, რომლებსაც გამყოფი ხაზის გადაკვეთა უწევთ.
გალში მომდევნო შეხვედრა 21 მარტს გაიმართება.
ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მიმდინარე შეხვედრებზე საქართველოს ცენტრალურ ხელისუფლებას სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი წარმოადგენენ.

On February, 22, 2017, the 43rd meeting under the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) took place in Gali.
During the meeting the representatives of the central government of Georgia raised three main question - the detention of the murder of Giga Otkhozoria in the village of Khurcha on May 19, 2016, the release of Giorgi Lukava, who is in the prison of Abkhazia and the information about the closure of two crossing points.
Also the representatives of the central government of Georgia have requested the information about the whereabouts and health of Lukava. Representatives of Abkhazia confirmed that he is still in prison and his life and health is not threatened.
The announced closure of crossing points in Nabakevi and Meore Otobaia, and implications for local population living along the Administrative Boundary Line (ABL) were touched on from both security and humanitarian perspectives. As the representatives of the central government of Georgia said, such steps will have negative impacts on the daily lives of locals who cross the ABL. Especially, for the movement of schoolchildren.