ქეთევან ციხელაშვილი მარნეულში პედაგოგ ქალებს შეხვდა
„ჩვენ ვაშენებთ სახელმწიფოს, ევროპულ დემოკრატიას. სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია მიმართულია იმისკენ, რომ ყველა მოქალაქემ, ეროვნული კუთვნილების და სქესის განურჩევლად შეძლოს ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში ჩართვა“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა 8 მარტთან დაკავშირებით მარნეულში პედაგოგ ქალებთან გამართულ შეხვედრაზე.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ეთნიკურად აზერბაიჯანელ, სომეხ და ქართველ პედაგოგ ქალებს შევხდა, რომლებიც ქვემო ქართლის რეგიონში არაქართულენოვან სკოლებში სახელმწიფო ენას ასწავლიან.
ქეთევან ციხელაშვილმა შეხვედრის მონაწილეებს ქალთა საერთაშორისო დღე მიულოცა. შეხვედრაზე ქალთა ჩართულობის მნიშვნელობაზე, შეხვედრის მონაწილეთა მუშაობის სპეციფიკაზე, გამოწვევებზე და წარმატებებზე ისაუბრეს.
„ეს ადამიანები ძალიან მნიშვნელოვან საქმეს - სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესებას ემსახურებიან. ჩვენ ვისაუბრეთ როგორც მათ საქმიანობაზე, ისე იმ საკითხებზე, რომლებიც აქტუალურია რეგიონში ქალებისთვის. ჩვენი სტრატეგიისა და პოლიტიკისთვის ორმაგად მნიშვნელოვანია ის, რომ თანასწორობის პრინციპი ვრცელდებოდეს ქალებსა და მამაკაცებზე თანაბრად, დაცული იყოს ქალთა უფლებები. ვიმსჯელეთ იმ გზებზე, რომლებითაც შეიძლება გადაიჭრას ოჯახში ძალადობის, ადრეული ქორწინების, სასწავლო პროცესიდან გოგონების გამოთიშვის პრობლემები“, – განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ასევე ისაუბრა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით მიმდინარე პროექტის „ახალგაზრდები გენდერული თანასწორობისთვის“ შესახებ, რომლის ფარგლებშიც ახალგაზრდა ტრენერები ატარებენ შეხვედრებს რეგიონებში თანატოლებთან, მასწავლებლებთან გენდერული თანასწორობისა და ოჯახური ძალადობის თემებზე.
„ვისაუბრეთ როგორც წარმატებებზე, ისე ჩვენს წინაშე არსებულ სირთულეებზე და პრობლემებზე, მათი გადაჭრის გზებზე. მივიღეთ ბევრი საჭირო ინფორმაცია. ეს იყო ძალიან სასიამოვნო და სასარგებლო შეხვედრა“, - განაცხადა სოფელ ბოლნისის საჯარო სკოლის მასწავლებელმა როზანა მანუჩარიანმა.
ღონისძიება ჩატარდა საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის“ მხარდაჭერით, რომელსაც აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტო აფინანსებს.

Кетеван Цихелашвили встретилась с женщинами – педагогами Марнеули
„Мы строим государство, европейскую демократию. Государственная стратегия гражданского равноправия и интеграции направлена на то, чтобы каждый гражданин, внезависимости от своей этнической принадлежности или пола, мог подключиться к любой сфере жизнедеятельности», - заявила Кетеван Цихелашвили на встрече, которая состоялась 8 марта с женщинами – педагогами Марнеули.
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии встретилась с женщинами-педагогами – этническими азербайджанками, армянками и грузинками – которые преподают государственный язык в негрузиноязычных школах Квемо Картли.
Кетеван Цихелашвили поздравила их с Международным женским днем. На встрече говорили о важности вовлеченности женщин, специфике работы, вызовах и успехах.
„Эти люди служат очень важному делу – повышению уровня знаний государственного языка. Мы говорили как об их работе, так и о вопросах, которые являются актуальными для женщин этого региона. Для нашей стратегии и политики вдвойне важно, чтобы был принцип равенства между женщинами и мужчинами, были защищены права женщин. Мы также обсудили, как можно решить такие проблемы, как насилие в семье, ранние браки, неучастие девочек в учебном процессе», - отметила Госминистир.
Кетеван Цихелашвили также говорила о проекте «Молодежь для гендернго равноправия», в рамках которого молодые тренеры проводят в регионах встречи со своими ровесниками, обсуждают с ними вопросы гендерного равноправия и насилия в семье.
«Мы говорили как об успехах, так и сложностях и проблемах, которые стоят перед нами. Пытались найти пути их решения. Мы получили много нужной информации. Это было очень приятная и полезная встреча», - отметила учительница школы Болниси Розана Манучарян.
Мероприятие состоялось при поддержке программы Ассоциации ООН в Грузии «Толерантность, гражданское самосознание и интеграция», которую финансирует Агентство международного развития США.