შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეებს შეხვდა.
შეხვედრაზე ჟენევის დისკუსიების მიმდინარეობა და მომდევნო რაუნდის დღის წესრიგის საკითხები, ოკუპირებულ ტერიტორიებსა და გამყოფ ხაზებზე არსებული მდგომარეობა განიხილეს.
სახელმწიფო მინისტრმა კიდევ ერთხელ გაამახვილა ყურადღება გამყოფ ხაზზე ორსანტია-ოტობაიასა და ხურჩა-ნაბაკევის გადასასვლელების დახურვის ფაქტზე.
„ამ გადასასვლელების დახურვით კიდევ უფრო დამძიმდა ისედაც მძიმე ჰუმანიტარული მდგომარეობა. ეს ახალი შეზღუდვა მიმართულია არა მხოლოდ გალის რაიონის, არამედ მთელი რეგიონის მოსახლეობის წინააღმდეგ. მნიშვნელოვანია, რომ გადაადგილების თავისუფლება არა თუ კიდევ უფრო შეიზღუდოს, არამედ გამარტივდეს და ადამიანებს ყოველდღიური, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი მიზნებისთვის მიმოსვლა, მათ შორის მოსწავლეებს სკოლებში მისვლა თავისუფლად შეეძლოთ, ვიფიქროთ ჰუმანიტარულ გამოსავლებზე, რომლებიც ადგილობრივ მოსახლეობას მდგომარეობას შეუმსუბუქებს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили встретилась с сопредседателями Женевских дискуссий.
На встрече обсудили ход Женевских переговоров и вопросы повестки дня следующей встречи, а также ситуацию на оккупированных территориях Грузии.
Госминистр еще раз обратила внимание на факт закрытия пунктов пропуска Отсантия – Отобая и Хурча – Набакеви.
«Закрытием этих пунктов еще больше осложнилось и так тяжелое гуманитарное положение. Это новое ограничение направлено не только против Гальского района, но и против населения всего региона в целом. Важно, чтобы свобода передвижения не ограничивалась еще больше, а упростилась. Люди должны иметь возможность передвигаться для жизненноважных нужд. В том числе, что получения образования. Нам нужно думать о гуманитарном выходе из сложившейся ситуации, который облегчит положение местного населения», - отметила Цихелашвили.