ქეთევან ციხელაშვილი სამეგრელოს რეგიონში
„საქართველოს მთავრობისთვის პრიორიტეტია აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრებ ადამიანებზე, მათ ჯანმრთელობასა და სიცოცხლეზე ზრუნვა“, - ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა C ჰეპატიტის ელიმინაციის პროგრამაში ნეიტრალური დოკუმენტების მფლობელი პირების ჩართვის შესაძლებლობაზე საუბრისას განაცხადა.
ზუგდიდში C ჰეპატიტის მართვის ცენტრის გახსნის ღონისძიებაზე დღეს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა, რომ ცენტრის სერვისებით სარგებლობას აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები, ნეიტრალური დოკუმენტების მქონე პირებიც შეძლებენ.
„ეს სერვისი კიდევ უფრო ხელმისაწვდომი ხდება და C ჰეპატიტის ელიმინაციის პროგრამაში ჩართვა შესაძლებელია უკვე არა მხოლოდ საქართველოს მოქალაქის პასპორტის, არამედ ნეიტრალური დოკუმენტის მფლობელთათვისაც, რომლებიც აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში ცხოვრობენ. ეს არის წარმატებული და საკმაოდ ძვირადღირებული პროგრამა, რომლის საშუალებითაც უამრავი ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა მოხერხდა. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია გამყოფ ხაზებს მიღმა მცხოვრები ჩვენი მოსახლეობის ჯანმრთელობა და სიცოცხლე, ჩვენ ვზრუნავთ მათზე და იმედი გვაქვს, ამ პროგრამით კიდევ ბევრი ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენას შევძლებთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
დღესვე სახელმწიფო მინისტრმა რუხში მრავალფუნქციური კომპლექსი დაათვალიერა და გამყოფ ხაზზე არსებულ მდგომარეობას გაეცნო.
„ეს კომპლექსი მნიშვნელოვანია გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობისთვის, ეკონომიკური კონტაქტების წახალისების თვალსაზრისით განსაკუთრებული დატვირთვა აქვს რუხის სავაჭრო ცენტრს. ამ კომპლექსით სარგებლობა და მომსახურების მიღება ყველას უნდა შეეძლოს და მოსახლეობას გადაადგილებისას გამყოფ ხაზზე დაბრკოლებები არ უნდა ექმნებოდეს. გადაადგილების თავისუფლდება ჩვენი ყოველდღიური მუშაობის დღის წესრიგის ერთ-ერთი მთავარი საკითხია და ყველა ძალისხმევას ვახორციელებთ, რომ მოსახლეობამ ყოველდღიური, სასიცოცხლო საჭიროებებისთვის მოძრაობა თავისუფლად შეძლოს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Кетеван Цихелашвили в регионе Самегрело
«Для правительства Грузии забота о жизни и здоровье людей, которые проживают на оккупированной территории, является приоритетом», - об этом государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили заявила, когда говорила о возможности подключения к программе элиминации Гепатита C лиц, у которых есть нейтральные паспорта.
На открытии Центра управления Гепатита С в Зугдиди премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили заявил, что учреждение будет обслуживать и людей, проживающих на оккупированной территории. В том числе, лиц с нейтральными паспортами.
«Этот сервис становится еще доступнее и к программе элиминации Гепатита С смогут подключиться не только обладатели паспортов гражданина Грузии, но и нейтрального документа, которые проживают в Цхинвальском регионе и Абхазии. Это успешная и весьма дорогостоящая программа, благодаря которой удалось спасти жизни множества людей. Для нас важно здоровье и жизнь наших граждан, которые живут вдоль раздельтельных линий. Надеемся, что благодаря этой программе мы спасем еще больше жизней», - заявила Цихелашвили.
Сегодня же Госминистр посетила многофункциональный комплекс в селе Рухи и ознакомилась с ситуацией вдоль разделительной линии.
«Этот комплекс имеет важное для значение для населения с обеих сторон разделительной линии. В плане поощрения экономических контактов торговый центр Рухи имеет особое значение. Вопользоваться этим комплексом должны иметь право все граждане и у населения не должно возникать проблем с передвижением. Свобода передвижения является одним из главных вопросов нашей ежедневной повестки дня. Мы прикладываем все усилия, чтобы население могло свободно передвигаться для ежедневных, бытовых потребностей», - заключила Кетеван Цихелашвили.