ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების 39-ე რაუნდი დასრულდა
ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 39-ე რაუნდი 2017 წლის 28-29 მარტს გაიმართა. მოლაპარაკებები წარიმართა ორ სამუშაო ჯგუფში ევროკავშირის, გაერო-სა და ეუთო-ს წარმომადგენლების თანათავმჯდომარეობით. საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციის დელეგაციების გარდა, მოლაპარაკებებს ესწრებოდნენ წარმომადგენლები ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, ასევე ცხინვალისა და სოხუმის საოკუპაციო რეჟიმების წარმომადგენლები.
მოლაპარაკებებისას სამუშაო ჯგუფებს ხელმძღვანელობდნენ საგარეო საქმეთა მინისტრის, ასევე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილეები. დელეგაციის შემადგენლობაში შედიოდნენ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი.
ორივე სამუშაო ჯგუფში განიხილეს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში უსაფრთხოების, ადამიანის უფლებებისა და ჰუმანიტარული კუთხით ადგილზე არსებული მძიმე მდგომარეობა.
პირველი სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში ყურადღება გამახვილდა უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის, ასევე ძალის გამოუყენებლობის საკითხებზე, ხოლო მეორე სამუშაო ჯგუფში - ჰუმანიტარულ თემებზე და იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა საკუთარ საცხოვრებელ სახლებში უსაფრთხოდ და ღირსეულად დაბრუნებაზე.
ქართული დელეგაციის წევრებმა თანათავმჯდომარეებს და შეხვედრის სხვა მონაწილეებს მიაწოდეს დეტალური ინფორმაცია რუსეთის ფედერაციის მიერ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მიმდინარე მილიტარიზაციისა და უკანონო სამხედრო წვრთნების თაობაზე; ყურადღება გაამახვილეს გალის რაიონში ე.წ. სასაზღვრო ზონის შექმნაზე და ე.წ. გადასასვლელი პუნქტების დახურვის შესახებ, რითაც ადგილობრივი მოსახლეობის თავისუფალი გადაადგილების ფუნდამენტური უფლებები კიდევ უფრო შეიზღუდა.
ქართულმა დელეგაციამ შეშფოთება გამოთქვა რუსი სამხედროების მიერ ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ფაქტზე საქართველოს მოქალაქეების დაკავებებისა და გატაცებების საკითხზე; ხაზი გაუსვა ვითარების გამოსწორების მიზნით სათანადო ნაბიჯების გადადგმის აუცილებლობას.
დისკუსიების მონაწილე ქართულმა მხარემ მოითხოვა 2016 წლის მაისში, სოფელ ხურჩაში მომხდარ გიგა ოთხოზორიას მკვლელობაში ბრალდებული პირის დაკავება. ასევე, უკანონო პატიმრობაში მყოფი მოქალაქეების გიუნაშვილისა და ლუკავას დაუყოვნებლივ გათავისუფლება.
დაისვა საკითხი, ასევე, გალის რაიონში მცხოვრები ქართველი მოსახლეობისთვის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვის დაუშვებლობასა და რეგიონის მიზანმიმართული რუსიფიკაციის შესახებ. აღინიშნა ამ მიმართულებით ქმედითი ზომების გატარების აუცილებლობა.
ქართულმა დელეგაციამ წამოჭრა ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში არსებული კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების მძიმე მდგომარეობის საკითხი. აღინიშნა, რომ ლიხნის, ბედიისა და თირის მონასტრების მდგომარეობის შესწავლა-შეფასების მიზნით, აუცილებელია ქართველი და საერთაშორისო ექსპერტების ადგილზე დაშვება. მკვეთრად უარყოფითად შეფასდა სოფელ წებელდაში რუსეთის სამხედრო შეიარაღებული ძალების მიერ არქეოლოგიურ-არქიტექტურული ძეგლის განადგურების საკითხი.
შეხვედრაზე აღინიშნა რეგიონში არსებული არასახარბიელო ეკოლოგიური მდგომარეობის მოგვარების მიზნით, თანამშრომლობის გაღრმავებისა და ერთობლივი ღონისძიებების გამართვის აუცილებლობა.
იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა საკუთარ სახლებში დაბრუნების საკითხის განხილვისას რუსეთის ფედერაციისა და დე-ფაქტო რეჟიმის წარმომადგენლებმა დატოვეს მოლაპარაკებების დარბაზი, რითაც კიდევ ერთხელ გამოხატეს მოლაპარაკებების პროცესისადმი არაკონსტრუქციული დამოკიდებულება. აღნიშნული ქმედება თანამოდერატორებისა და სხვა მონაწილეების მხრიდან უარყოფითად შეფასდა.

Завершился 39-ый раунд Женевских международных дискуссий
28-29 марта в Женеве прошел 39-ый раунд Женевских международных дискуссий по безопасности в Закавказье. Переговоры проходили в двух рабочих группах при посредничестве ЕС, ООН и ОБСЕ. Кроме делегаций России и Грузии в дискуссиях принимали участие представители США, а также Южной Осетии и Абхазии.
Рабочие группы возглавляли заместители министра иностранных дел Грузии и госминистра по вопросам примирения и гражданского равноправия. В состав делегации также входят руководитель временной администрации бывшей автономной области Южной Осетии и председатель правительства А/Р Абхазии.
В обеих рабочих группах состоялась дискуссия в связи с положением, сложившимся в оккупированных регионах Грузии с гуманитарной точки зрения, а также вопросы безопасности.
В первой рабочей группе в очередной раз внимание было уделено обсуждению путей обеспечения безопасности и стабильности в регионе, а также неприменения силы. Во второй группе рассмотрели гуманитарные темы, а также вопросы возвращения вынужденно перемещенных лиц и беженцев в свои дома. Члены грузинской делегации предоставили сопредседателям и другим участникам детальную информацию о милитаризации и проведении незаконных учений в Абхазии и Цхинвальском регионе. Акцент был сделан на создании так называемой «пограничной зоны» в Гальском районе, закрытии пунктов пропуска, которое еще больше ограничило фундаментальные права местного населения.
Грузинская делегация выразила недовольство фактами незаконного задержания граждан Грузии за пересечение так называемой «границы». было подчеркнуто, что необходимо принятие соответствующих шагов лоя улучшения ситуации.
В ходе дискуссий грузинская сторона потребовала задержать убийцу Гиги Отхозория и незамедлительно освободить незаконно задержанных граждан Грузии (Гиунашвили и Лукава).
Кроме того, был поставлен вопрос о недопустимости ограничения прав населения Гальского района получать образование на родном языке и целенаправленной русификации региона. Было подчеркнуто, что в этом направлении нужно проводить действенные шаги.
Делегация Грузии также поставила вопрос о состоянии памятников культурного наследния, которые находятся в Цхинвальском регионе и Абхазии. Было отмечено, что для изучения состояния Лыхни, Бедиа и Тирского монастыря необходимо допустить на места грузинских и международных экспертов. Негативно были оценены действия российских военных в селе Цебельда (речь идет об уничтожении памятников). На встрече обсудили и экологическую ситуацию в регине, отметили необходимость углубления сотрудничесва в этом направлении и целесообразность проведения последующих шагов.
Во время обсуждения вопроса возвращения беженцев и вынужденно перемещенных лиц в свои дома, представители РФ и де-факто режимов оставили переговорный зал, чем еще раз выразили неконструктивный подход к процессу дискуссий. Сопредседатели дали данному шагу негативную оценку.