შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე ქართული ენის სწავლების თემაზე მოხსენებით წარსდგა. პეტრე კანკავამ საპარლამენტო კომიტეტს ინფორმაცია მიაწოდა ეთნიკური უმცირესობებისთვის ქართული ენის სწავლების შესახებ.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ განაცხადა, რომ ეთნიკური უმცორესობების წარმომადგენელთათვის სახელმწიფო ენის შესწავლის ხელშეწყობა სახელმწიფოს პრიოტიტეტია. მან სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიასა და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმის ფარგლებში განხორციელებულ და დაგეგმილ პროექტებზე ისაუბრა. პეტრა კანკავამ აღნიშნა, რომ პროექტების განხორციელების პროცესში სხვადასხვა საჯარო უწყება აქტიურადაა ჩართული.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ასევე, ისაუბრა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ქართულ ენაზე სწავლების კუთხით არსებულ შეზრუდვებზე მან აღნიშნა, რომ ქართული მხარე საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერით მაქსიმალურ ძალისხმევას ახორციელებს აღნიშნული პრობლემის მოსაგვარებლად.

Первый заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия выступил на заседании Комитета по вопросам Кавказа и диаспоры Парламента Грузии на тему изучение государственного языка. Петре Канкава проинформировал парламентский комитет о процессе обучения грузинскому языку представителей этнических меньшинств. По заявлению первого заместителя государственного министра, приоритетом государства является способствовать изучению государственного языка. Он отметил выполненые и запланированые проекты в рамках Государстенной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2015-2020 гг. Петре Канкава подчеркнул, что в реализации проектов активно участвуют разные государственные учреждения.
Первый заместитель государственного министра также говорил об ограничениях обучения на грузинском языке на оккупированных территориях и отметил, что грузинская сторона при поддержке международных партнеров пытается решить эту проблему.