ქეთევან ციხელაშვილი: „ჩვენი ამოცანაა, ყველა ჩვენი თანამოქალაქე იყოს თანასწორი ჩვენს საერთო სამშობლოში“
3 მაისი 2017
„ჩვენი ამოცანაა, ყველა ჩვენი თანამოქალაქე ეთნიკური კუთვნილების მიუხედავად, იყოს თანასწორი ჩვენს საერთო სამშობლოში და ჰქონდეს შესაძლებლობა, ჩაერთოს მისთვის სასურველი მიმართულებით“, - მიმართა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სტაჟირების საპილოტე პროგრამის კონკურსის გამარჯვებულებს.
პროგრამის ფარგლებში შერჩეული 65 ახალგაზრდა 3 თვიან სტაჟირებას 20 საჯარო უწყებაში (მათ შორის, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებსა და საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებში) გაივლის. სახელმწიფო მინისტრმა მათთან შეხვედრაზე საპილოტე პროგრამის მნიშვნელობასა და სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით სახელმწიფოს მიდგომებზე ისაუბრა.
“მინდა, მოგილოცოთ და გისურვოთ წარმატებები! ჩვენი მიზანია, ხელი შევუწყოთ თქვენს დასაქმებას და მაქსიმალურ ჩართულობას საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში. ამიტომაც, საქართველოს გაეროს ასოციაციასთან მჭიდრო თანამშრომლობით ჩვენ შევქმენით სტაჟირების საპილოტე პროგრამა, უშუალოდ „1+4“ საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილეებისათვის“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ქეთევან ციხელაშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ სტაჟირების დასრულების შემდეგ სახელმწიფო მინისტრის აპარატი საქართველოს გაეროს ასოციაციის მხარდაჭერით, სამომავლოდ სტაჟირების პროგრამის დახვეწის მიზნით მის ეფექტურობას შეაფასებს. მან იმედი გამოთქვა, რომ თითოეული სტაჟიორი მაქსიმალურად გამოავლენს საკუთარ უნარ-ჩვევებს, შეისწავლის საჯარო სამსახურის სპეციფიკას და წარმატებით გაართმევს თავს დაკისრებულ მოვალეობებს.
სახელმწიფო მინისტრმა მადლობა გადაუხადა აპლიკანტებს დაინტერესებისათვის, რომლებიც კონკურსის ბოლო ეტაპზე ვერ გადავიდნენ და აღნიშნა, რომ მათ კიდევ მიეცემათ სტაჟირების გავლის შესაძლებლობა. ქეთევან ციხელაშვილმა ასევე მადლობა გადაუხადა საქართველოს გაეროს ასოციაციას და აშშ-ს განვითარების სააგენტოს მჭიდრო თანამშრომლობისა და მხარდაჭერისთვის.
„ეს პროგრამა არის ძალიან კარგი შესაძლებლობა და პერსპექტივა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდების მომავალი დასაქმებისთვის. მოხარული ვიქნები, თუ ჩემს წვლილს შევიტან სამოქალაქო ინტეგრაციის საქმეში. ამასთან, ეს არის დიდი მოტივაცია სხვა სტუდენტებისთვისაც“, - აღნიშნა ლუსინე პიჩიკიანმა, რომელიც სტაჟირებას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატში გაივლის.
სტაჟირების საპილოტე პროგრამაში მონაწილეობისთვის სულ 151 მსურველი დარეგისტრირდა, აქედან, გასაუბრების ეტაპზე გადავიდა 90, ხოლო გასაუბრება წარმატებით გაიარა 65-მა აპლიკანტმა.

Кетеван Цихелашвили: «Наша задача состоит в том, чтобы все граждане имели равные права на нашей Родине»
3 May 2017
«Наша задача состоит в том, чтобы все наши граждане, независимо от их этнической принадлежности, имели равные права на нашей общей Родине, и чтобы у них была возможность участия в тех сферах, которые им интересны», - обратиласть к победителям конкурса пилотной программы Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили. В рамках программы были выбраны 65 стажеров, которые в течении 3 месяцев пройдут стажировку в 20 государственных учреждениях в том числе (в органах местного самоуправления и в организациях юридического лица публичного права). На встрече Государственный министр говорила о важности пилотной программы и о подходах государства к гражданской интеграции.
«Хочу поздравить Вас и пожелать Вам успехов! Нашей целью является содействие в Вашем трудоустройстве и Ваше максимальное участия в различных сферах общественной жизни. Именно поэтому, в сотрудничестве с организацией Ассоциация ООН Грузии мы создали пилотную программу стажировки непосредственно для участников образовательной программы «1+4», сказала Государственный министр.
Кетеван Цихелашвили также отметила, что в завершение стажировки, Аппарат Государственного министра Грузии при поддержке организации Ассоциация ООН Грузии, с целью повышения качества программы стажировки оценит её эффективность. Она надеется, что каждый стажер максимально проявит свои навыки, изучит специфику государственной службы и успешно выполнять свои обязанности.
Государственный министр поблагодарила апликантов за проявленный интерес к стажировке, а те апликанты которые не смогли пройти последний этап конкурса, смогут в будущем принять участие в данной программе. Кетеван Цихелашвили также поблагодарила за сотрудничество и поддержку организацию Ассоциация ООН Грузии и Агентство по международному развитию США.
«Эта программа является хорошей возможностью и перспективой для будущего трудоустройства представителей этнических меньшинств. Буду рада, если внесу свой вклад в сфере гражданской интеграции. В то же время, это большая мотивация и для других студентов», - отметила Люсине Пичикян, которая пройдет стажировку в Аппарате Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.
Количество полученных заявок составило 151, из них 90 апликантов перешли на этап собеседования, а успешно прошли собеседование 65 человек.