შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თემაზე ზუგდიდში შეხვედრა გაიმართა.
არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენლებს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე პეტრე კანკავა და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი ვახტანგ ყოლბაია შეხვდნენ. მათ შეხვედრის მონაწილეებს მიაწოდეს ინფორმაცია ჟენევის დისკუსიების მიმდინარეობის შესახებ.
„ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებზე მე ვხელმძღვანელობ ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფს და შეხვედრის მონაწილეებს მივაწოდე ინფორმაცია იმ საკითხებზე, რომლებზეც ჩვენი ჯგუფი მუშაობს. კერძოდ, ამ ჯგუფის დღის წესრიგის ცენტრალურ საკითხად რჩება დევნილთა ღირსეული და უსაფრთხო დაბრუნება. ასევე, ყოველ რაუნდზე განვიხილავთ გადაადგილების თავისუფლების, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის , ასევე სხვა ჰუმანიტარულ საკითხებს. მნიშვნელოვანია, რომ ამ თემების შესახებ ინფორმირებული იყვნენ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ჩვენთვის მათი მოსაზრებები საინტერესოა“, - განაცხადა პეტრე კანკავამ.

Informational meeting of participants of the Geneva Discussions was held in Zugdidi
The Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality organized n Zugdidi the informational meeting of participants of the Geneva International Discussions and NGOs.
The meeting held at USAID Center for Civic Engagement. The First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mr. Petre Kankava and the the Acting Chair of Government of the A/R of Abkhazia Vakhtang Kolbaia met with representatives of non-governmental organizations and UN Women's Program. They provided the participants information about Geneva International Discussions.
"On the Geneva International Discussions I lead a group working on humanitarian issues and inform the participants about these issues. In particular, the central question of the group’s agenda remains the decent and safe return of IDPs. Also, we always discuss such issues, as the freedom of movement, education in native language, cultural heritage protection etc. It is important to inform the representatives of non-governmental and international organizations about these issues. It’s very important for me to know their opinions", - said Peter Kankava.
The event was held within the framework of the National Action Plan of 2016-17 of the Government of Georgia and serves to raise public awareness of women, peace and security.