შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა აფხაზური ენის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას უმასპინძლა.
ღონისძიებაზე სახელმწიფო მინისტრმა აფხაზური ენის უნიკალურობასა და მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე არსებული სიტუაციის გამო მას დაცვა და განვითარება სჭირდება.
ქეთევან ციხელაშვილმა სახელმწიფოს იმ ნაბიჯებზე გაამახვილა ყურადღება, რომელთაც იგი აფხაზური ენის პოპულარიზაციის მიზნით დგამს. მათ შორის, აფხაზურ ენასთან დაკავშირებით 2017 წელს მიღებულ სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, რომელიც ენის შენარჩუნებისკენაა მიმართული.
„მინდა ყველას მივულოცო აფხაზური ენის კვირეული, რომელიც ერთგვარ ტრადიციად ჩამოყალიბდა. ჩვენთვის აფხაზური საქართველოს კონსტიტუციით დაცული მეორე სახელმწიფო ენაა. სახელმწიფოს აქვს განსაკუთრებული ვალდებულება დაიცვას იგი, მსგავსად ქართული ენისა. თუ იმასაც გავითვალისწინებთ რა მდგომარეობაშია დღეს აფხაზური ენა და იდენტობა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე რუსიფიკაციის პროცესის პირობებში, მითუფრო ნათელი და აშკარა ხდება, რომ განსაკუთრებული ზომების მიღება გვჭირდება, რათა ენა შევინარჩუნოთ, დავიცვათ და განვავითაროთ.
„დღეს აქ შეიკრიბნენ ის ადამიანები, რომლებიც სხვადასხვა სფეროში მოღვაწეობენ და აფხაზური ენის განვითარებაში შეაქვთ წვლილი როგორც მეცნიერებს, როგორც პედაგოგებს, როგორც მწერლებს, პოეტებს. სტუმრად გვყავდა მოზარდ მაყურებელთა თეატრის დასიც, რომელმაც აფხაზური სახელწოდებით მოამზადა სპექტაკლი. მისი პრემიერა 8 ნოემბერს გიმართება. იგი ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებზეა. მათი მხრიდან ეს არის ხელოვანების ნაბიჯი ჩვენი ხალხის შერიგებისკენ და დაახლოებისკენ. გზავნილია, რომ იმ ძალისხმევაში, რომელიც ჩვენი კულტურის, იდენტობის დაცვას ემსახურება, ერთიანები უნდა ვიყოთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეკრებილ აუდიტორიას მიმართეს სახელმწიფო ენის დეპარტამენტის თავმჯდომარემ გიორგი ალიბეგაშვილმა, არნოლდ ჩიქობავას სახელობის ენათმეცნიერების ინსტიტუტის დირექტორმა, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორმა, თსუ პროფესორმა ნანა მაჭავარიანმა და ცნობილმა ქართველმა მწერალმა გურამ ოდიშარიამ. იმსჯელეს აფხაზური ენის ახლანდელ მდგომარეობასა და მისი გადარჩენის გზებზე.
ღონისძიებას აგრეთვე დაესწრნენ ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდ მაყურებელთა სახელმწიფო პროფესიული თეატრის მსახიობები; მეცნიერები, რომელთა აკადემიური გამოცემები, ქართულ-აფხაზური და აფხაზურ-ქართული ლექსიკონები თუ სხვა სამეცნიერო ნაშრომები ემსახურება აფხაზური ენის პოპულარიზაციას, ქართულ-აფხაზური ურთიერთობების კვლევასა და განვითარებას; ადამიანები, რომლებიც აფხაზურ პროზას და პოეზიას თარგმნიან ქართულად და ქართულ პროზას და პოეზიას - აფხაზურად.
შეხვედრის დასასრულს, ქეთევან ციხელაშვილმა, მოწვეულ სტუმრებს საჩუქრად ქართულ-ჩერქეზულ-აფხაზური ეტიმოლოგიური ლექსიკონი და ქართულ-აფხაზურ-ინგლისური ლექსიკონი გადასცა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили устроила прием, посвященный Дню абхазского языка.
На мероприятии Государственный министр говорила об уникальности и важности абхазского языка и отметила, что в связи с существующей ситуацией на оккупированной территории абхазский язык нуждается в защите и развитии.
Кетеван Цихелашвили обратила внимание на шаги, предпринимаемые государством для популяризации абхазского языка. В том числе на государственную программу по абхазскому языку, которая была направлена на сохранение языка и была утверждена в 2017 году в рамках государственной программы.
«Я хочу всех поздравить с неделей абхазского языка, которая отмечается традиционно. Для нас абхазский - второй государственный язык, защищенный Конституцией Грузии. У государства есть особая обязанность защищать абхазский язык, как и грузинский. С учетом нынешнего состояния абхазского языка и идентичности в контексте процесса руссификации на оккупированных территориях становится все более очевидным, что нам необходимо принять специальные меры для сохранения, защиты и развития языка. Сегодня здесь собрались люди, которые работают в разных областях и вносят свой вклад в развитие абхазского языка это ученые, учителя, писатели и поэты. На мероприятие пригласили театральную труппу театра юного зрителя, которая подготовила спектакль под абхазским названием, премьера которого состоится 8 ноября. В спектаколк речь идет о грузино-абхазских отношениях. Это - шаг деятелей искусства к примирению и сближению наших народов. Это - послание о том, что мы должны объединиться в наших усилиях по защите нашей культуры и самобытности», - заявила Кетеван Цихелашвили.
С речью также выступили председатель Департамента государственного языка Георгий Алибегашвили, директор Института языковедения им. Арнольда Чикобава, доктор филологических наук, профессор ТГУ Нана Мачавариани и известный грузинский писатель Гурам Одишария. На встрече обсудили нынешнее состояние абхазского языка и пути его сохранения. В мероприятии также приняли участие актеры Государственного профессионального театра юного зрителя имени Нодара Думбадзе; ученые, академические публикации, которых (грузино-абхазские и абхазо-грузинские словари или другие научные труды) служат популяризации абхазского языка, исследования и развития грузино-абхазских отношений; люди, которые переводят абхазскую прозу и поэзию на грузинский язык, а грузинскую прозу и поэзию на абхазский язык.
В конце встречи Кетеван Цихелашвили вручила приглашенным гостям грузино-черкесско-абхазский этимологический словарь и грузино-абхазско-английский словарь. Мероприятие было организовано Аппаратом государственного министра и Департаментом государственного языка.