ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში გაერთიანებული სამეფოს ელჩს ჯასტინ მაკკენზი სმიტს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს ელჩს, ჯასტინ მაკკენზი სმიტს შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მდგომარეობის შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. საუბარი შეეხო ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებს. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ახალგორის ე.წ. გამშვებ პუნქტზე გადაადგილების შეზღუდვის შესახებ, რაც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ საქართველოს მოქალაქეებს მძიმე ჰუმანიტარულ მდგომარეობაში აყენებს.
ქეთევან ციხელაშვილმა ასევე ისაუბრა საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ.“ მინისტრმა სტუმარს მიაწოდა ინფორმაცია ინიციატივის განხორციელების მიზნით გადადგმული და დაგეგმილი ნაბიჯების შესახებ.
ელჩმა დაადასტურა, რომ ევროკავშირიდან გასვლის მიუხედავად გაერთიანებული სამეფო მომავალშიც გააგრძელებს აქტიურ ჩართულობას კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების საქმეში. სტუმარმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა გაერთიანებული სამაეფოს მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ. მისი თქმით გაერთიანებული სამეფო მომავალშიც განახორციელებს სხვადასხვა პროექტებს, რომლებიც ხელს შეუწყობს კონფლიქტის მშვიდობიან ტრანსფორმაციას და დაზარალებული მოსახლეობის დახმარებას.
სახელმწიფო მინისტრმა ჯასტინ მაკკენზი სმიტს მადლობა გადაუხადა თანამშრომლობისთვის და მზადყოფნა გამოთქვა ამ მხრივ ურთიერთობის კიდევ უფრო გაღრმავებისთვის.

Кетеван Цихелашвили встретилась с послом Великобритании в Грузии Джастином Маккензи Смитом.
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Грузии Джастином Маккензи Смитом.
Государственный министр проинформировала посла о ситуации на оккупированных территориях Грузии. Обсуждались факты нарушения прав человека в оккупированных регионах. Особое внимание было уделено ограничению передвижения на контрольно-пропускном пункте в Ахалгори, что ставит граждан Грузии, проживающих на оккупированной территории, в тяжелую гуманитарную ситуацию.
Кетеван Цихелашвили также рассказала о мирной инициативе правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему» и проинформировала гостя о предпринятых шагах по реализации инициативы и планах на будущее.
Посол отметил, что, несмотря на выход из ЕС, Соединенное Королевство будет продолжать активно участвовать в решении вопроса мирного урегулирования конфликта. Гость ещё раз подтвердил поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии со стороны Соединённого Королевства. По его словам, Соединенное Королевство продолжит реализацию различных проектов, которые будут способствовать мирной трансформации конфликта и оказанию помощи пострадавшему населению.
Государственный министр поблагодарила Джастина Маккензи Смита за сотрудничество и выразила готовность к дальнейшему углублению отношений.