საოკუპაციო რეჟიმის გულგრილმა დამოკიდებულებამ მორიგი ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა. სამძიმარს ვუცხადებთ გარდაცვლილი ონისე გათენაშვილის ოჯახს. 14 ნოემბერს ,,წითელი ჯვრის’’ ჩართულობით, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონიდან, ე.წ. ერგნეთის გადასასვლელის გავლით, სამკურნალოდ გადმოიყვანეს ოკუპირებულ ახალგორში მცხოვრები ონისე გათენაშვლი, რომელიც კლინიკაში ტრანსპორტირებისას გარდაიცვალა.
საქართველოს ცენტრალურმა ხელისუფლებამ ,,წითელი ჯვრისგან’’ სამედიცინო ევაკუაციის მომზადების შესახებ ინფორმაციის მიღებისთანავე, დაუყოვნებლივ განახორციელა ევაკუაციისთვის საჭირო პროცედურები. აღსანიშნავია, რომ პაციენტი იმყოფებოდა უკიდურესად მძიმე მდგომარეობაში და გარდაიცვალა სასწრაფო სამედიცინო დახმარების მანქანაში. ოკუპირებული ახალგორი ერთ წელზე მეტია ჩაკეტილია. ე.წ. გადასასვლელი პუნქტების გაუქმებამ უკვე 16 ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა.
ოკუპანტები მოქალაქეებს საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლის საშუალებას არ აძლევენ, რაც მათ კრიტიკულად მნიშვნელოვან ჯანდაცვის სერვისებზე წვდომას უზღუდავთ. შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი საქართველოს სხვა შესაბამის უწყებებთან ერთად, აგრძელებს ძალისხმევის განხორციელებას იმისთვის, რომ მოსახლეობას საოკუპაციო ხაზს მიღმა შეუმსუბუქდეს არსებული მძიმე მდგომარეობა, მიეცეს თავისუფალი გადაადგილების უფლება და ხელი არ შეეშალოს კრიტიკულად საჭირო დახმარების მიღებაში. ამ მიზნით, მოვუწოდებთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს და პარტნიორებს გააძლიერონ ზეწოლა საოკუპაციო რეჟიმზე.

Безразличное отношение оккупационного режима унесло еще одну человеческую жизнь
Безразличное отношение оккупационного режима унесло еще одну человеческую жизнь. Выражаем соболезнования семье погибшего Онисе Гатенашвили.
14 ноября при участии «Красного Креста» из оккупированного Цхинвальского региона через т.н. переход Эргнети был перевезен на лечение житель оккупированного Ахалгори Онисе Гатенашвили, который скончался во время транспортировки в клинику.
Получив от «Красного Креста» информацию о подготовке к медицинской эвакуации, правительство Грузии незамедлительно провело необходимые процедуры. Пациент находился в крайне тяжелом состоянии и скончался в машине скорой помощи. Оккупированный Ахалгори закрыт уже больше года. Закрытие т.н. пунктов пропуска привело к смерти 16 человек.
Оккупанты не дают возможности гражданам переходить на контролируемую центральным правительством Грузии территорию, что ограничивает их доступ к критически важным медицинским услугам. Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия вместе с другими соответствующими ведомствами Грузии продолжает прилагать все усилия для облегчения тяжелого положения населения за линией оккупации, чтобы у него было право свободного передвижения и не возникало препятствий в получении критически важной помощи. С этой целью мы призываем международные организации и партнеров усилить давление на оккупационный режим.