10-11 დეკემბერს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 51-ე რაუნდი გაიმართა
10-11 დეკემბერს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 51-ე რაუნდი გაიმართა. ორი სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში წარმართულ დისკუსიაზე, სხვა უმნიშვნელოვანეს საკითხებთან ერთად, ყურადღება გამახვილდა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში კოვიდპანდემიის ფონზე კიდევ უდრო დამძიმებული ადამიანის უფლებრივი, ჰუმანიტარული და უსაფრთხოების ვითარებაზე, რუსეთის მიერ დე-ფაქტო ანექსიის პროცესის გააქტიურებაზე და საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებებზე.
მოლაპარაკებების მეორე სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში, რომელშიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენელი მონაწილეობს, დღის წესრიგის სხვა საკითხებთან ერთად, ძირითადად განხილულ იქნა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ადამიანების უფლებების უხეში დარღვევები, სიცოცხლის ხელყოფის ფაქტების ჩათვლით, ხელოვნური იზოლაციისკენ მიმართული უკანონო ნაბიჯები, რაც არ შეწყვეტილა პანდემიის ფონზეც ე.წ. „ბორდერიზაციის“, მოქალაქეთა უკანონო დაკავებების და თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვის სახით.
თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული უპრეცედენტო შეზღუდვების კონტექსტში, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ახალგორის მიმართულებით ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ ჩაკეტვის შედეგად ცხინვალის რეგიონში შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისს, რომელიც პანდემიის ფონზე კიდევ უფრო გამწვავდა და, რომელსაც უკვე 16 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა. ხაზი გაესვა ადგილობრივი მოსახლეობის გაუსაძლის პირობებს, რომლებიც სასწრაფო სამედიცინო დახმარებაზე, მედიკამენტებზე და საარსებო საშუალებებზე წვდომის შეზღუდვამ გამოიწვია. აღინიშნა ადგილობრივი სამოქალაქო ატივისტების შევიწროების საკითხი. ქართულმა მხარემ ხაზი გაუსვა ამგვარი რეჟიმის გაგრძელების მიუღებლობას, რომლის შედეგადაც ფაქტიურად მძევლად არის აყვანილი ოკუპირებული რეგიონის მშვიდობიანი მოსახლეობა.
განხილვის ერთ-ერთი მთავარი საკითხი იყო უკანონო დაკავებები. საქართველოს დელეგაციამ კვლავ მთელი სიმწვავით დააყენა ზაზა გახელაძის, გენადი ბესტაევისა და უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს სხვა მოქალაქეების უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისუფლების საკითხი; ამასთან განხილულ იქნა ირაკლი ბებუას საქმე, რომელსაც საოკუპაციო რეჟიმმა 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა უკანონოდ მიუსაჯა. ქართულმა მხარემ კიდევ ერთხელ მოუწოდა შეხვედრის მონაწილეებს, რომ მოხდეს უკანონოდ დაკავებულთა დაუყოვნებლივი და უპირობოდ გათავისუფლება.
ხაზი გაესვა ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექნიზმების - ერგნეთში შეუფერხებლად მუშაობის და გალში წინაპირობების გარეშე აღდგენის აუცილებლობას.
მეორე სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში, დღის წესრიგის შესაბამისად, საქართველოს დელეგაციამ კვლავ დააყენა იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა საკუთარ სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების საკითხი. სამწუხაროდ, რუსეთის დელეგაციისა და დე-ფაქტო რეჟიმების წარმომადგენლებმა განხილვებში მონაწილეობის მიღებაზე ტრადიციულად უარი განაცხადეს და მოლაპარაკებათა დარბაზი დატოვეს.
ქართული მხარე კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს ჰუმანიტარული საკითხების არაპოლიტიკურ ჭრილში განხილვის აუცილებლობას, კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის ინტერესების გათვალისწინებით. თავის მხრივ, საქართველო ადასტურებს მოლაპარაკებებში კონსტრუქციული მონაწილეობის გაგრძელებისთვის მზადყოფნას, რათა ეფექტიანად მოხდეს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული პრობლემებისა და გამოწვევების გადაწყვეტა.

10-11 декабря состоялся 51-й раунд Женевских международных дискуссий
10-11 декабря состоялся 51-й раунд Женевских международных дискуссий. В ходе переговоров обсуждались вопрос ухудшения прав человека, ситуация в области безопасности в оккупированных регионах Грузии, которая еще больше усугубляется пандемией, усиление процесса аннексии Россией и незаконные задержания граждан Грузии.
Вторая рабочая группа, в которую входит представитель Аппарата государственного министра, обсудила грубые нарушения прав человека на оккупированных территориях, в том числе угрозы для жизни, незаконные шаги в направлении искусственной изоляции, бордеризацию, задержания граждан и ограничения свободного передвижения.
В условиях беспрецедентных ограничений на свободное передвижение, собое внимание было уделено гуманитарному кризису в Цхинвальском регионе, вызванным закрытием пропускного пункта в Ахалгори. Были подчеркнуты невыносимые условия жизни местного населения из-за ограничения доступа к медицинской помощи, лекарствам и средствам к существованию. Был поднят вопрос о преследовании местных гражданских активистов. Грузинская сторона подчеркнула недопустимость продолжения такого режима, в результате чего гражданское население оккупированного региона буквально взято в заложники.
Одним из основных вопросов обсуждения были незаконные задержания. Грузинская делегация вновь подняла вопрос о безоговорочном и немедленном освобождении Зазы Гахеладзе, Геннадия Бестаева и других незаконно задержанных граждан Грузии. Обсуждалось также дело Ираклия Бебуа, незаконно приговоренного оккупационным режимом к 9 годам лишения свободы.
Была подчеркнута необходимость безоговорочного восстановления механизма по предотвращении инцидентов и реагированию на них (IPRM) в Гали.
В рамках второй рабочей группы в соответствии с повесткой дня грузинская делегация вновь подняла вопрос о безопасном и достойном возвращении ВПЛ в свои дома. Представители российской делегации и де-факто режимов традиционно отказались от участия в обсуждениях и покинули переговоры.
Грузинская сторона вновь заявляет о необходимости рассматривать гуманитарные вопросы в неполитическом контексте с учетом интересов пострадавшего от конфликта населения. Со своей стороны Грузия подтверждает свою готовность продолжать конструктивное участие в переговорах с целью эффективного решения проблем и вызовов на оккупированных территориях.