შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში უნგრეთის ელჩთან, ვიქტორია ჰორვატთან შეხვედრა გამართა.
5 თებერვალი 2021
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა უნგრელ დიპლომატს გააცნო აპარატის საქმიანობის პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და არსებული გამოწვევები, როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში.
განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებულ მძიმე მდგომარეობაზე, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვაზე, საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის პროცესზე და უკანონო დაკავებებზე.
თეა ახვლედიანმა დაგმო ცხინვალში საოკუპაციო რეჟიმის მიერ საქართველოს მოქალაქის, ზაზა გახელაძისთვის 12 წლით და 6 თვით პატიმრობის მისჯის უკანონო გადაწყვეტილება და ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან სათანადოდ მკაფიო რეაგირების აუცილებლობას, როგორც ზაზა გახელაძის, ასევე უკანონო პატიმრობაში მყოფი ყველა მოქალაქის დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
თავის მხრივ, უნგრეთის ელჩმა სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან თანამშრომლობის სრული მზაობა და მხარდაჭერა გამოთქვა, როგორც სამშვიდობო, ისე სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში. მხარეები შემდგომ მჭიდრო თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с послом Венгрии в Грузии Викторией Хорват.
На встрече Теа Ахвледиани проинформировала венгерского дипломата о приоритетах Аппарата, достигнутых результатах и текущих проблемах в реализации политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции. Особое внимание было уделено тяжелой гуманитарной ситуации и ситуации с правами человека в оккупированных регионах Грузии, включая ограничения на свободное передвижение, незаконное возведение колючей проволоки и других искусственных заграждений, а также незаконные задержания.
Госминистр осудила незаконное решение оккупационного режима в Цхинвали приговорить Зазу Гахеладзек 12 годам и 6 месяцам лишения свободы и подчеркнула необходимость четкой реакции со стороны международных партнеров для обеспечения немедленного освобождения всех незаконно задержанных граждан Грузии.
Со своей стороны, посол Венгрии выразила свою полную готовность к сотрудничеству с Аппаратом государственного министра в сфере реализации как политики мира, так и политики гражданской интеграции.