სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი შეხვედრა გაიმართა
26 ნოემბერი 2015
სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი - მე-60 შეხვედრა გაიმართა. მხარეებმა წინა შეხვედრის შემდგომ პერიოდში დაფიქსირებული ინციდენტები განიხილეს.
ქართულმა მხარემ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან სამი მოქალაქის გატაცების საკითხი დააყენა და აღნიშნული ფაქტები დაგმო. ქართული მხარის წარმომადგენლებმა ასევე დააყენეს დღესასწაულებზე სალოცავებზე წვდომის საკითხი და მიმდინარე წლის 23 ნოემბერს აძვის წმინდა გიორგის სახელობის ტაძარში საქართველოს მოქალაქეების დაკავების ფაქტი გააპროტესტეს.
დღის წესრიგში იყო ასევე, მიმდინარე წლის 19 ნოემბერს რუსული სამხედრო შვეულმფრენის მიერ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი საჰაერო სივრცის დარღვევის ფაქტი.
შეხვედრაზე ასევე, განიხილეს გამყოფ ხაზზე მავთულხლართების გავლების შედეგად მოსახლეობისთვის შექმნილი პრობლემები. განხილულ საკითხებს შორის ახალგორის მკვიდრის დავით ბაშარულის სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნის საკითხი.
ერგნეთში მომდევნო შეხვედრა 16 დეკემბერს გაიმართება.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში გამართულ შეხვედრებში ქართულ მხარეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტის აპარატი და შინაგან საქმეთა სამინისტრო წარმოადგენენ.

В селе Эргнети состоялась очередная, 60-ая встреча в рамках Механизма превенции инцидентов и реагирования на них. Стороны рассмотрели зафиксированные инциденты, проиcшедшие в период после предыдущей встречи. Грузинская сторона поставила вопрос о похищении трех граждан с территории контролируемой центральным правительством Грузии и осудила указанные факты. Грузинская сторона также поставила вопрос о доступности молелень в дни праздников и опротестовала факт задержания 23 ноября этого года в храме Святого Георгия Адзви граждан Грузии.
Кроме того на повестке дня стоял вопрос о факте нарушения 19 ноября русским вертолетом воздушного пространства, контролируемого центральной властью Грузии. На встрече были рассмотрены проблемы, которые появились у населения с проведением колючей проволоки на разделительной линии. Среди рассмотренных вопросов был вопрос о заключении судебно – медицинской экспертизы жителя Ахалгори Давида Башарули.
Следующая встреча в Эргнети состоится 16 декабря. Грузинскую сторону на встрече в рамках Механизма превенции инцидентов и реагирования на них представляли Аппарат Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Министерство внутренних дел.