შეხვედრა სახელმწიფო მინისტრის აპარატში
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატს ევროკომისიის ახალგაზრდული პროგრამის „ერასმუს+“ ფარგლებში ორგანიზებულ ტრენინგის მონაწილეები ესტუმრნენ.
30 საერთაშორისო და არასამთავრობო ახალგაზრდული ორგანიზაციის წარმომადგენელს 10 ქვეყნიდან (ნორვეგია, შვედეთი, ჩეხეთი, უკრაინა, მოლდოვა, ესტონეთი, ბელორუსია, საქართველო, საბერძნეთი, რუსეთი) აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის, ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა სამმართველოს უფროსი მარინა სალუქვაძე შეხვდა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მუშაობის მიმართულებების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.
შეხვედრაზე დეტალურად იქნა განხილული სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში არსებული მდგომარეობა, საქართვველოს მთავრობის პოლიტიკა ოკუპირებული რეგიონების მიმართებაში, მონაწილეობა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებში და ინცდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანისმის ფარგლებში მიმდინარე შეხვედრებში, კანონი ოკუპირებულ ტერიტორიების შესახებ, საქართველოს მისწრაფება ნატოსა და ევროკავშირში, ქვეყნის სამშვიდობო ინიციატივები.
კონფლიქტების თემაზე საერთაშორისო ტრენინგი თბილისში 1 -დან 8 დეკემბრის ჩათვლით იმართება. პროექტი ნორვეგიის ნაციონალური სააგენტოს დაფინანსებით და ახალგაზრდული ასოციაცია ,,დრონი’’-ის ორგანიზებით ხორციელდება.

Аппарат Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия посетили участники тренинга, организованного в рамках молодежной программы Еврокомиссии «Эразмус+».
Начальник Управления по вопросам Абхазской Автономной Республики и бывшей Южно – Осетинской Автономной области, Марина Салуквадзе встретилась с представителями 30 международных и неправительственных молодежных организаций из 10 стран (Норвегия, Швеция, Чехия, Украина, Молдова, Эстония, Белорусия, Грузия, Греция, Россия) и поделилась информацией о направлениях работы Аппарата Госминистра.
На встрече детально было рассмотрено существующее в Южной Осетии и Абхазии положение, политика грузинского правительства в отношении оккупированных регионов, участие в Международных Женевских дискуссиях и встречах в рамках механизма превенции инцидентов и реагирования на них, Закон об оккупированных территориях, стремление Грузии в НАТО и Евросоюз, мирные инициативы страны.
Международный тренинг на тему конфликтов, проводится в Тбилиси с 1 –го по 8 –ое декабря. Проект организован молодежной ассоциацией «Дрони» и финансируется Норвежским национальным агентством.