დროებითმა სამთავრობო კომისიამ მორიგი სხდომა გამართა
გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების საჭიროებებზე რეაგირების დროებითმა სამთავრობო კომისიამ მორიგი სხდომა გამართა. სხდომას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი ნოდარ ჯავახიშვილი ხელმძღვანელობდნენ.
კომისიის წევრებმა გაწეული სამუშაო შეაჯამეს და უახლოესი თვეების კონკრეტული გეგმები შეათანხმეს. აღინიშნა, რომ გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების უმეტეს ნაწილში გაზიფიცირების სამუშაოები დასრულებულია. გადაწყდა, რომ ამ სოფლების მოსახლეობა ზამთრის სეზონზე მოხმარებული ბუნებრივი აირის საფასურის დასაფარად 200 ლარიან დაფინანსებას მიიღებს.
დღევანდელ სხდომაზე, ასევე, გადაწყდა, რომ სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაგრძელდება უმაღლეს სასწავლებლებში იმ სტუდენტების წავლების დაფინანსება, რომლებიც გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში ცხოვრობენ.
„წელს ამ დახმარებით 750 სტუდენტი სარგებლობს და ეს ამ ოჯახებისთვის ხელშესახები შეღავათია. ასევე მნიშვნელოვანია ზამთრის სეზონზე გათბობასთან დაკავშირებული დახმარების გაწევა. სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვან პრიორიტეტად რჩება კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობაზე ზრუნვა და ამ მოსახლეობაში ოკუპირებული რეგიონების და დევნილ მოსახლეობასთან ერთად, რა თქმა უნდა, იგულისხმებიან გამყოფ ხაზთან მცხოვრები ადამიანები. ისინი ყოველდღიურად განიცდიან მოუგვარებელი კონფლიქტის და ოკუპაციის სიმძიმეს და სახელმწიფო რა თქმა უნდა, გააგრძელებს მათ საჭიროებებზე პრიორიტეტულად რეაგირებას“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Состоялось очередное заседание Временной правительственной комиссии
Состоялось очередное заседание Временной правительственной комиссии по реагированию на нужды населения, проживающего вблизи разделительной линии. Заседанием руководили государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили и министр регионального развития и инфраструктуры Грузии Нодар Джавахишвили.
Члены комиссии подытожили выполненную работу и согласовали конкретные планы на ближайшие месяцы. Было отмечено, что в большей части расположенных вблизи разделительной линии сел работы по газификации завершены. Принято решение, что население этих сел в течение зимнего сезона получит финансирование в размере 200 лари на оплату стоимости потребленного природного газа.
На сегодняшнем заседании было также решено продолжить финансирование из средств государственного бюджета обучения в высших учебных заведениях студентов из сел, расположенных вблизи разделительной линии.
«В нынешнем году этой помощью пользуются 750 студентов, и для их семей это – ощутимая льгота. Важно также оказание помощи в связи с отоплением в зимний сезон. В рамках мирной политики забота о пострадавшем в результате конфликта населении остается одним из самых значительных приоритетов, и под этим населением, наряду с населением оккупированных территорий и вынужденно перемещенными лицами, подразумеваются, конечно же, и люди, проживающие вблизи разделительной линии. Они ежедневно испытывают на себе тяжести неурегулированного конфликта и оккупации, и государство, разумеется, продолжит в приоритетном порядке реагировать на их нужды», – заявила Кетеван Цихелашвили.