ქეთევან ციხელაშვილმა 2016 წლის მუშაობა შეაჯამა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილმა 2016 წლის მუშაობა შეაჯამა.
მან მედიისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის წარმომადგენლებს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, სამშვიდობო პროცესისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებებით განხორციელებულ სამუშაოზე მიაწოდა ინფორმაცია.
„ჩვენ ვაგრძელებთ სამშვიდობო პოლიტიკას. საქართველოს მთავრობას აქვს გეგმა, კიდევ უფრო მეტი და დინამიური ნაბიჯი გადავდგათ სამშვიდობო პროცესში, კონფლიქტის დაშორებული საზოგადოებების დაახლოების, ხალხთა შორის ურთიერთობის წახალისების მიმართულებით. ქვეყნის გაერთიანება - ჩვენი უზენაესი ამოცანა, პირველ რიგში სწორედ ჩვენი ხალხის გაერთიანება და ამავდროულად ევროპული სახელმწიფო მშენებლობაა. ჩვენი მომავალი სწორედ ევროპულ საქართველოშია. ჩვენ საქმიან ნაბიჯებს ვდგამთ იმისაკენ, რომ ჩვენმა მოსახლეობამ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მიიღოს ის სარგებელი, რაც ხელმისაწვდომი ხდება საქართველოს დანარჩენი მოქალაქეებისთვის საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობის ფორმატებიდან გამომდინარე“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მან ასევე ისაუბრა იმ ნაბიჯებზე, რომლებიც სახელმწიფომ გამყოფი ხაზების მიმდებარე სოფლების საჭიროებებზე რეაგირების მიმართულებით გადადგა.
„ბევრი ნაბიჯი გადაიდგა ამ მოსახლეობის დახმარების მიზნით. რა თქმა უნდა, საჭიროებები ჯერ კიდევ ბევრია, მაგრამ ის, რომ წელს უკვე ყველა სოფელი გაზიფიცირებულია, ვფიქრობ, ამ ოჯახებისთვის მნიშვნელოვანი შეღავათია. ასევე, სახელმწიფო 2016-2017 სასწავლო წელსაც აგრძელებს ამ სოფლებიდან ყველა სტუდენტის სწავლის დაფინანსებას და მათი რაოდენობა 800-მდეა. წესრიგდება საირიგაციო და სასმელი წყლის სიტემები, რაც ამ სოფლებისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია“, - აღნიშნა სახელმწიფო მინისტრმა.
სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით კი მან სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის ახალი სტრატეგიის ფარგლებში განხორციელებულ სამუშაოზე გაამახვილა ყურადღება.
„ბევრი სიახლე დაინერგა, განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთა მშობლიურ ენაზე ხარისხიანი განათლების მიღებაზე. სახელმწიფოს პრიორიტეტი არის და მომდევნო წლების განმავლობაში იქნება ასევე, სახელმწიფო ენის შესწავლისათვის ადექვატური პირობების შექმნა. ჩვენი პოლიტიკის საერთო ლაით-მოტივი არის ის, რომ თითოეული ადამიანის უფლება, იდენტობა უნდა იყოს დაცული“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მან სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის მნიშვნელობაზეც ისაუბრა.
„იმ მიმართულებებით, რომლებსაც ჩვენი აპარატი კურირებს, ძალიან მნიშვნელოვანია სამოქალაქო საზოგადოების როლი. მოხარული ვარ, რომ შედგა შეხვედრა ეროვნული პლატფორმის წარმომადგენლებთან ასოცირების შეთანხმების სექტორული თანამშრომლობის საკითხებზე და ეს ანგარიში მედიასთან ერთად მათაც წარვუდგინე. ჩვენ მზად ვართ, მივიღოთ რეკომენდაციები და გავაგრძელოთ მჭიდრო თანამშრომლობა“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Кетеван Цихелашвили подвела итоги работы за 2016 год
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили подвела итоги работы за 2016 год.
Она проинформировала представителей СМИ и «Национальной платформы Грузии форума Восточного партнерства по гражданскому обществу» о работе, которая была проделана ведомством в направлении мирного урегулирования и гражданской интеграции.
«Мы продолжаем нашу мирную политику. У правительства Грузии есть план, который предусматривает еще более динамичные шаги в мирном процессе, сближение разрозненной из-за конфликта общественности, налаживание отношений между людьми. Объединение страны – это наша первоочередная цель. В первую очередь, это объединение наших людей и, параллельно, строительство европейского государства. Наше будущее – в европейской Грузии. Мы предпринимаем деловые шаги, чтобы наше население в Абхазии и Цхинвальском регионе получило ту выгоду, какую будут иметь остальные граждане Грузии от форматов сотрудничества Грузии и Евросоюза», - заявила Цихелашвилши.
Она также рассказла о шагах, которые были предприняты правительством для реагирования на нужды людей, проживающих в селах вдоль разделительной линии.
«Было предпринято множество шагов, чтобы оказать этим людям помощь. Разумеется, еще многое предстоит сделать. Но, думаю, тот факт, что в этом году были газифицированы все села, уже является большой преференцией. Кроме того, в 2016-2017 учебном году правительство продолжает финансирование учебы студентов из этих деревень. Сейчас их число достигает 800 человек. Приводятся в порядок системы ирригации и питьевой воды, что является для этих сел жизненно важным», - отметила Госминистр.
Что касается вопросов гражданской интеграции, Цихелашвили рассказала о работе, которая была проделана в рамках новой Стратегии гражданского равноправия и интеграции.
«Было внедрено множество новшеств. Особый акцент был сделан на качественном изучении родного языка. Кроме того, приоритетом государства остается создание адекватных условий для изучения государственного языка. Лейтмотивом нашей политики является защита прав и идентичности каждого человека», - заявила Цихелашвили.
Она также подчеркнула важность сотрудничества с гражданским обществом.
«В тех направлениях, которые курирует наш аппарат, крайне важна роль гражданского общества. Я очень рада, что этот отчет выслушали не только представители медиа, но и «Национальной платформы Грузии форума Восточного партнерства по гражданскому обществу». Мы готовы выслушать ваши рекомендации и продолжить тесное сотрудничество», - заключила Госминистр.